Hemen Bilgi Al

Belçika’da Üniversite Okumak! Belçika’nın En İyi Üniversiteleri!

Belçika’da üniversite okumak için her yıl binlerce uluslararası öğrenci başvuruda bulunuyor. Belçika uluslararası öğrenciler tarafından eğitim için en çok tercih edilen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Belçika 3 farklı bölgeden oluşan federal bir devlet olarak biliniyor. Bu bölgeler; Flaman Bölgesi, Valon Bölgesi ve Brüksel Başkent Bölgesi olarak sıralanıyor. Flaman Bölgesi’nin resmi dili Felemenkçe, Valon Bölgesi’nin resmi dili ise Fransızca olarak biliniyor. Başken Bölgesi’nde ise Felemenkçe ve Fransızca olmak üzere iki resmi dil konuşuluyor. Peki; Belçika öğrencilere ne gibi avantajlar sunuyor? Belçika’da eğitim almak için neler yapılması gerekiyor? Belçika’da üniversite okumanın şartları nelerdir? Belçika’da üniversite fiyatları nasıl? Tüm bunları birlikte inceleyelim…

Belçika’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Belçika’da üniversite başvuruları için gereken koşullar üniversite ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Özellikle dil yeterliliği söz konusu olduğunda üniversiteler farklı taleplerde bulunabiliyor. Bazı programlar için Felemenkçe ya da Fransızca bilmek zorunlu bir koşul olarak sunulabiliyor. Ancak; pek çok üniversite hem lisans hem de lisansüstü eğitimde İngilizce program seçenekleri sunuyor. Peki; genel olarak Belçika’da üniversite okumanın şartları nelerdir? Üniversiteler hangi belgeleri talep ediyor? Hangi sınavların alınmasını istiyor?

Akademik yeterlilik başvurular için önemli bir noktayı oluşturuyor. Lisans başvurularında pek çok üniversite için minimum not ortalamasının 2.5 olması bekleniyor. Ancak prestijli üniversiteler söz konusu olduğunda minimum not ortalaması yeterli olmayabiliyor. Not ortalamasının yanı sıra AP sınavları Belçika üniversiteleri için de avantaj sağlıyor. Bu anlamda mutlaka başvurulacak alana yönelik AP derslerinin alınması gerekiyor.

Belçika’da üniversite okumak için bir diğer önemli koşul dil yeterliliği… İngilizce programlara başvuru yapılacaksa IELTS ya da TOEFL sınavlarından herhangi birinin alınması isteniyor. Fransızca bir programa başvurulması halinde DELF sınavının alınması gerekiyor. Felemenkçe için ise Staatsexamen NT2 ya da ITNA sınavlarından birinin alınması gerekiyor. Brüksel Üniversitesi, Leuven Üniversitesi, Antwerp Üniversitesi, Gent Üniversitesi gibi birçok üniversite ITNA sınavını kabul ediyor.

Niyet mektubu ve tavsiye mektupları başvuru sürecinde önem taşıyan diğer belgeler arasında yer alıyor. Belçika’nın prestijli üniversiteleri öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyor. Spor ve sanat aktiviteleri başvuru sürecinde avantaj yaratabiliyor. Özellikle burs alma noktasında rol oynuyor.

Belçika’da Üniversite Okumak: Belçika'da Üniversite Fiyatları Nasıl?

Belçika’da üniversite fiyatları bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak Belçika’nın tamamında üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Bu anlamda üniversite ücretlerinin Amerika gibi ülkelere kıyasla son derece düşük olduğunu söylemek mümkün olabiliyor. Flaman Bölgesinde öğrenim ücretleri 900 ile 6 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Valon Bölgesinde; AB dışından gelen öğrencilerin yıllık eğitim ücreti yaklaşık 4 bin Euro olarak biliniyor. Belçika yüksek lisans ücretleri ise 500 ile 7 bin Euro arasında farklılık gösteriyor. Yaşam masrafları ise bölgelere göre farklılık gösteriyor olsa da 600 – 100 Euro arasında değişiyor.

Belçika uluslararası öğrencileri burslar ile de destekliyor. Belçika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler devlet ve özel kurumlar tarafından verilen burslardan yararlanabiliyor. Hem eğitim hem de yaşam masrafları için burs almak mümkün olabiliyor. Özellikle akademik çalışmalar söz konusu olduğunda pek çok burs seçeneğinden faydalanmak mümkün olabiliyor. Bu anlamda Belçika yüksek lisans ücretleri konusunda da birçok farklı kurum ve kuruluştan destek alınabiliyor. Belçika Teknik İşbirliği Bursları, Innoviris Bursu, AUF Bursu başvurulabilecek burs seçeneklerinden bazıları olarak biliniyor.

Peki; Belçika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? Belçika en iyi üniversiteler sıralamasında hangi üniversiteler ilk sıralarda kendine yer buluyor? Dünya sıralamalarında hangi Belçika üniversiteleri yer alıyor?

Belçika’da Üniversite Okumak: KU Leuven

KU Leuven, Belçika'nın Leuven şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 1834 yılından beri varlığını sürdürüyor. KU Leuven, Belçika en iyi üniversiteler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Üniversite, bilgisayar bilimleri, mühendislik, doğa bilimleri, beşeri bilimler, tıp, hukuk, işletme, sosyal bilimler alanlarında eğitim veriyor. Üniversitenin ana kampüsü Leuven kentinde yer alıyor. Ayrıca; Kortrijk, Antwerp, Ghent, Bruges, Ostend, Geel, Diepenbeek, Aalst, Sint-Katelijne-Waver ve Brüksel'de uydu kampüsleri bulunuyor. KU Leuven, Belçika’nın en büyük üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversitenin eğitim dili Felemenkçe olarak biliniyor. Ancak; üniversite uluslararası öğrenciler için lisansüstü programlar başta olmak üzere çok sayıda İngilizce program sunuyor.

Üniversite, Belçika’da üniversite okumak isteyenler için birçok fırsat sunuyor. KU Leuven, ana sıralama tablolarında sürekli dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında kendine yer buluyor. Times Higher Education, üniversiteyi dünyanın en iyi 45. üniversitesi olarak kabul ediyor. QS ise üniversiteye 70. sırada yer veriyor. ARWU ise KU Leuven’i dünyanın en iyi 97. üniversitesi olarak kabul ediyor. Üniversite aynı zamanda Avrupa’nın en yenilikçi üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Aynı zamanda Avrupa’da en çok patent başvurusunda bulunan üniversiteler arasında yer alıyor.

Bir Katolik üniversitesi olarak kurulmuş olmasına rağmen, KU Leuven bağımsız olarak faaliyet gösteriyor. Tüm inançlardan öğrencileri kabul ediyor.

Ghent University

Ghent University veya kısaca UGent; Belçika'nın Gent şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1817 yılında Hollanda Kralı I. William tarafından kurulduğu biliniyor. Belçika’da üniversite okumak isteyen birçok uluslararası öğrenci Ghent Üniversitesi’ni tercih ediyor. Ghent Üniversitesi, yaklaşık 45 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte üniversite bünyesinde yaklaşık 9 bin personel görev alıyor. Bu anlamda en büyük Flaman üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Belçika’nı en büyük hastanelerinden birinin işletmesini üstleniyor.

Ghent Üniversitesi, 130'dan fazla bölüme sahip 11 fakülteden oluşuyor. Fakültelere ek olarak; üniversite, Zwijnaarde Bilim Parkı ve Greenbridge Bilim Parkı’nı bünyesinde barındırıyor. Üniversite bünyesinde bulunan fakülteler ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Sanat ve Felsefe Fakültesi
 • Biyo-Bilim Mühendisliği Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • İktisat ve İşletme Fakültesi
 • Veterinerlik Fakültesi
 • Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Eczacılık Bilimleri Fakültesi
 • Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Université Catholique de Louvain

Belçika’da üniversite okumak ve Fransızca eğitim almak isteyenler için UCLouvain benzersiz bir üniversite… Université Catholique de Louvain, Belçika'nın Fransızca konuşulan en büyük üniversitesi olarak tanınıyor. Louvain-la-Neuve'de bulunuyor. Louvain-la-Neuve, Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bulunan bir kent olarak biliniyor. Kentin, Université Catholique de Louvain'a ev sahipliği yapmak üzere kurulduğu biliniyor. Üniversitenin aynı zamanda Brüksel, Charleroi, Mons, Tournai ve Namur'da kampüsleri bulunuyor.

1968'de, Leuven Katolik Üniversitesi, Felemenkçe konuşulan KU Leuven ve Université Catholique de Louvain olarak ikiye ayrılıyor. Université Catholique de Louvain felsefe çalışmaları için dünyanın en iyi 50 kurumu arasında gösteriliyor. Teoloji çalışmaları için ise en iyi 20 kurum arasında yer alıyor. Üniversitenin 2018 yılının Eylül ayında Saint-Louis Üniversitesi ile birleştiği biliniyor.

Üniversite insan bilimleri, sağlık bilimleri, bilim ve teknoloji olmak üzere üç ana birime ayrılıyor. Her birim ise kendi içinde fakülte ve okullara ayrılıyor. UCLouvain, aynı zamanda Belçika'nın en büyük üniversite müzesine ev sahipliği yapıyor. Musée L; Rodin, Picasso, Goya gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra; heykeller, arkeolojik ve etnografik nesneler ve doğa tarihi örneklerini içeriyor.

Université Libre de Bruxelles

Belçika’da üniversite okumak için tercih edilebilecek bir diğer üniversite Université Libre de Bruxelles… Kısaca ULB olarak anılan üniversite; Brüksel, Belçika'da bulunan Fransızca konuşulan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri 1834 yılına kadar uzanıyor. Üniversite yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Toplam öğrenci nüfusunun %33’ünü uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

Université Libre de Bruxelles, üç ana kampüsten oluyor. Bu kampüsler; Solbosch Kampüsü, Plaine Kampüsü ve Erasmus Kampüsü olarak sıralanıyor. Solbosch Kampüsü, Beşeri Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Kütüphanesi, Zooloji ve Antropoloji Müzesi gibi yapıları içeriyor. Plaine Kampüsü, Fen Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi'ne ev sahipliği yapıyor. Öğrenci yurtları, Tıbbi Bitkiler ve Eczacılık Müzesi de bu kampüste yer alıyor. Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Okulu, Tıp Müzesi gibi yapılar ise Erasmus Kampüsü’nde bulunuyor. Üniversite ayrıca; Brüksel'in dışında bulunan Aéropole Bilim Parkı’nı bünyesinde barındırıyor.

Vrije Universiteit Brussel

Belçika’da üniversite okumak isteyenlerin tercih edebileceği bir başka üniversite ise Vrije Universiteit BrusselVrije Universiteit Brussel, Brüksel şehrinde bulunan Felemenkçe ve İngilizce konuşulan bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin dört kampüsü bulunuyor. Bu kampüsler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler, Bilim ve Mühendislik Kampüsü
 • Sağlık Kampüsü
 • Teknoloji Kampüsü
 • Fotonik Kampüsü

Üniversitenin kökleri 1834 yılında kurulan Université Libre de Bruxelles’e dayanıyor. Üniversitenin 1970 yılında bölünmesi sonucunda Vrije Universiteit Brussel kuruluyor. Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin üç temel misyonu; eğitim, araştırma ve topluma hizmet olarak biliniyor. Vrije Universiteit Brussel bu üç temel misyona hizmet etmesi amacıyla kurulan 8 fakülteden oluşuyor. Bu 8 fakülte ise şöyle sıralanıyor;

 • Hukuk ve Kriminoloji Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi ve Solvay İşletme Okulu
 • Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Fen Fakültesi ve Biyomühendislik Bilimleri
 • Tıp ve Eczacılık Fakültesi
 • Sanat ve Felsefe Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Beden Eğitimi ve Fizyoterapi Fakültesi

University of Antwerp

Belçika’da üniversite okumak isteyenler için öne çıkan bir diğer üniversite ise University of AntwerpUniversity of Antwerp, adından da anlaşılacağı gibi Belçika’nın Antwerp kentinde yer alıyor. Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği Antwerp Üniversitesi’ni Flaman Bölgesi’nin en büyük üçüncü üniversitesi yapıyor. Üniversite, eğitimdeki yüksek standartları, uluslararası rekabete dayalı araştırmaları ve girişimci yaklaşımıyla dünya çapında tanınıyor. Aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelerle yaptığı işbirlikleri ile dikkat çekiyor.

Üniversite 10 farklı alanda yürüttüğü çalışmalarla akademik dünyanın öncüleri arasında yer alıyor. İlaç keşfi, sürdürülebilirlik, kamu politikası, nörobilim, lojistik, bulaşıcı hastalıklar bu alanlardan bazıları olarak biliniyor. University of Antwerp öğrencilere lisans ve lisansüstü düzeyde 120’nin üzerinde program seçeneği sunuyor. Üniversite 6 kampüs ve 9 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler ise şöyle sıralanıyor;

 • İş ve Ekonomi Fakültesi
 • Farmasötik, Veterinerlik ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi
 • Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • Tasarım Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Uygulamalı Mühendislik Bilimleri Fakültesi
 • Bilim Fakültesi

Belçika’da üniversite okumak hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Belçika’da Üniversite Okumak! Belçika’nın En İyi Üniversiteleri!

Belçika’da üniversite okumak için her yıl binlerce uluslararası öğrenci başvuruda bulunuyor. Belçika uluslararası öğrenciler tarafından eğitim için en çok tercih edilen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Belçika 3 farklı bölgeden oluşan federal bir devlet olarak biliniyor. Bu bölgeler; Flaman Bölgesi, Valon Bölgesi ve Brüksel Başkent Bölgesi olarak sıralanıyor. Flaman Bölgesi’nin resmi dili Felemenkçe, Valon Bölgesi’nin resmi dili ise Fransızca olarak biliniyor. Başken Bölgesi’nde ise Felemenkçe ve Fransızca olmak üzere iki resmi dil konuşuluyor. Peki; Belçika öğrencilere ne gibi avantajlar sunuyor? Belçika’da eğitim almak için neler yapılması gerekiyor? Belçika’da üniversite okumanın şartları nelerdir? Belçika’da üniversite fiyatları nasıl? Tüm bunları birlikte inceleyelim…

Belçika’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Belçika’da üniversite başvuruları için gereken koşullar üniversite ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Özellikle dil yeterliliği söz konusu olduğunda üniversiteler farklı taleplerde bulunabiliyor. Bazı programlar için Felemenkçe ya da Fransızca bilmek zorunlu bir koşul olarak sunulabiliyor. Ancak; pek çok üniversite hem lisans hem de lisansüstü eğitimde İngilizce program seçenekleri sunuyor. Peki; genel olarak Belçika’da üniversite okumanın şartları nelerdir? Üniversiteler hangi belgeleri talep ediyor? Hangi sınavların alınmasını istiyor?

Akademik yeterlilik başvurular için önemli bir noktayı oluşturuyor. Lisans başvurularında pek çok üniversite için minimum not ortalamasının 2.5 olması bekleniyor. Ancak prestijli üniversiteler söz konusu olduğunda minimum not ortalaması yeterli olmayabiliyor. Not ortalamasının yanı sıra AP sınavları Belçika üniversiteleri için de avantaj sağlıyor. Bu anlamda mutlaka başvurulacak alana yönelik AP derslerinin alınması gerekiyor.

Belçika’da üniversite okumak için bir diğer önemli koşul dil yeterliliği… İngilizce programlara başvuru yapılacaksa IELTS ya da TOEFL sınavlarından herhangi birinin alınması isteniyor. Fransızca bir programa başvurulması halinde DELF sınavının alınması gerekiyor. Felemenkçe için ise Staatsexamen NT2 ya da ITNA sınavlarından birinin alınması gerekiyor. Brüksel Üniversitesi, Leuven Üniversitesi, Antwerp Üniversitesi, Gent Üniversitesi gibi birçok üniversite ITNA sınavını kabul ediyor.

Niyet mektubu ve tavsiye mektupları başvuru sürecinde önem taşıyan diğer belgeler arasında yer alıyor. Belçika’nın prestijli üniversiteleri öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyor. Spor ve sanat aktiviteleri başvuru sürecinde avantaj yaratabiliyor. Özellikle burs alma noktasında rol oynuyor.

Belçika’da Üniversite Okumak: Belçika'da Üniversite Fiyatları Nasıl?

Belçika’da üniversite fiyatları bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak Belçika’nın tamamında üniversiteler devlet tarafından destekleniyor. Bu anlamda üniversite ücretlerinin Amerika gibi ülkelere kıyasla son derece düşük olduğunu söylemek mümkün olabiliyor. Flaman Bölgesinde öğrenim ücretleri 900 ile 6 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Valon Bölgesinde; AB dışından gelen öğrencilerin yıllık eğitim ücreti yaklaşık 4 bin Euro olarak biliniyor. Belçika yüksek lisans ücretleri ise 500 ile 7 bin Euro arasında farklılık gösteriyor. Yaşam masrafları ise bölgelere göre farklılık gösteriyor olsa da 600 – 100 Euro arasında değişiyor.

Belçika uluslararası öğrencileri burslar ile de destekliyor. Belçika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler devlet ve özel kurumlar tarafından verilen burslardan yararlanabiliyor. Hem eğitim hem de yaşam masrafları için burs almak mümkün olabiliyor. Özellikle akademik çalışmalar söz konusu olduğunda pek çok burs seçeneğinden faydalanmak mümkün olabiliyor. Bu anlamda Belçika yüksek lisans ücretleri konusunda da birçok farklı kurum ve kuruluştan destek alınabiliyor. Belçika Teknik İşbirliği Bursları, Innoviris Bursu, AUF Bursu başvurulabilecek burs seçeneklerinden bazıları olarak biliniyor.

Peki; Belçika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için hangi üniversiteler ön plana çıkıyor? Belçika en iyi üniversiteler sıralamasında hangi üniversiteler ilk sıralarda kendine yer buluyor? Dünya sıralamalarında hangi Belçika üniversiteleri yer alıyor?

Belçika’da Üniversite Okumak: KU Leuven

KU Leuven, Belçika'nın Leuven şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite 1834 yılından beri varlığını sürdürüyor. KU Leuven, Belçika en iyi üniversiteler sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Üniversite, bilgisayar bilimleri, mühendislik, doğa bilimleri, beşeri bilimler, tıp, hukuk, işletme, sosyal bilimler alanlarında eğitim veriyor. Üniversitenin ana kampüsü Leuven kentinde yer alıyor. Ayrıca; Kortrijk, Antwerp, Ghent, Bruges, Ostend, Geel, Diepenbeek, Aalst, Sint-Katelijne-Waver ve Brüksel'de uydu kampüsleri bulunuyor. KU Leuven, Belçika’nın en büyük üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversitenin eğitim dili Felemenkçe olarak biliniyor. Ancak; üniversite uluslararası öğrenciler için lisansüstü programlar başta olmak üzere çok sayıda İngilizce program sunuyor.

Üniversite, Belçika’da üniversite okumak isteyenler için birçok fırsat sunuyor. KU Leuven, ana sıralama tablolarında sürekli dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında kendine yer buluyor. Times Higher Education, üniversiteyi dünyanın en iyi 45. üniversitesi olarak kabul ediyor. QS ise üniversiteye 70. sırada yer veriyor. ARWU ise KU Leuven’i dünyanın en iyi 97. üniversitesi olarak kabul ediyor. Üniversite aynı zamanda Avrupa’nın en yenilikçi üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Aynı zamanda Avrupa’da en çok patent başvurusunda bulunan üniversiteler arasında yer alıyor.

Bir Katolik üniversitesi olarak kurulmuş olmasına rağmen, KU Leuven bağımsız olarak faaliyet gösteriyor. Tüm inançlardan öğrencileri kabul ediyor.

Ghent University

Ghent University veya kısaca UGent; Belçika'nın Gent şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1817 yılında Hollanda Kralı I. William tarafından kurulduğu biliniyor. Belçika’da üniversite okumak isteyen birçok uluslararası öğrenci Ghent Üniversitesi’ni tercih ediyor. Ghent Üniversitesi, yaklaşık 45 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte üniversite bünyesinde yaklaşık 9 bin personel görev alıyor. Bu anlamda en büyük Flaman üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda Belçika’nı en büyük hastanelerinden birinin işletmesini üstleniyor.

Ghent Üniversitesi, 130'dan fazla bölüme sahip 11 fakülteden oluşuyor. Fakültelere ek olarak; üniversite, Zwijnaarde Bilim Parkı ve Greenbridge Bilim Parkı’nı bünyesinde barındırıyor. Üniversite bünyesinde bulunan fakülteler ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Sanat ve Felsefe Fakültesi
 • Biyo-Bilim Mühendisliği Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • İktisat ve İşletme Fakültesi
 • Veterinerlik Fakültesi
 • Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Eczacılık Bilimleri Fakültesi
 • Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Université Catholique de Louvain

Belçika’da üniversite okumak ve Fransızca eğitim almak isteyenler için UCLouvain benzersiz bir üniversite… Université Catholique de Louvain, Belçika'nın Fransızca konuşulan en büyük üniversitesi olarak tanınıyor. Louvain-la-Neuve'de bulunuyor. Louvain-la-Neuve, Belçika'nın Valon Bölgesi'nde bulunan bir kent olarak biliniyor. Kentin, Université Catholique de Louvain'a ev sahipliği yapmak üzere kurulduğu biliniyor. Üniversitenin aynı zamanda Brüksel, Charleroi, Mons, Tournai ve Namur'da kampüsleri bulunuyor.

1968'de, Leuven Katolik Üniversitesi, Felemenkçe konuşulan KU Leuven ve Université Catholique de Louvain olarak ikiye ayrılıyor. Université Catholique de Louvain felsefe çalışmaları için dünyanın en iyi 50 kurumu arasında gösteriliyor. Teoloji çalışmaları için ise en iyi 20 kurum arasında yer alıyor. Üniversitenin 2018 yılının Eylül ayında Saint-Louis Üniversitesi ile birleştiği biliniyor.

Üniversite insan bilimleri, sağlık bilimleri, bilim ve teknoloji olmak üzere üç ana birime ayrılıyor. Her birim ise kendi içinde fakülte ve okullara ayrılıyor. UCLouvain, aynı zamanda Belçika'nın en büyük üniversite müzesine ev sahipliği yapıyor. Musée L; Rodin, Picasso, Goya gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra; heykeller, arkeolojik ve etnografik nesneler ve doğa tarihi örneklerini içeriyor.

Université Libre de Bruxelles

Belçika’da üniversite okumak için tercih edilebilecek bir diğer üniversite Université Libre de Bruxelles… Kısaca ULB olarak anılan üniversite; Brüksel, Belçika'da bulunan Fransızca konuşulan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversitenin kökleri 1834 yılına kadar uzanıyor. Üniversite yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Toplam öğrenci nüfusunun %33’ünü uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

Université Libre de Bruxelles, üç ana kampüsten oluyor. Bu kampüsler; Solbosch Kampüsü, Plaine Kampüsü ve Erasmus Kampüsü olarak sıralanıyor. Solbosch Kampüsü, Beşeri Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Kütüphanesi, Zooloji ve Antropoloji Müzesi gibi yapıları içeriyor. Plaine Kampüsü, Fen Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi'ne ev sahipliği yapıyor. Öğrenci yurtları, Tıbbi Bitkiler ve Eczacılık Müzesi de bu kampüste yer alıyor. Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Okulu, Tıp Müzesi gibi yapılar ise Erasmus Kampüsü’nde bulunuyor. Üniversite ayrıca; Brüksel'in dışında bulunan Aéropole Bilim Parkı’nı bünyesinde barındırıyor.

Vrije Universiteit Brussel

Belçika’da üniversite okumak isteyenlerin tercih edebileceği bir başka üniversite ise Vrije Universiteit BrusselVrije Universiteit Brussel, Brüksel şehrinde bulunan Felemenkçe ve İngilizce konuşulan bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin dört kampüsü bulunuyor. Bu kampüsler şöyle sıralanıyor;

 • Beşeri Bilimler, Bilim ve Mühendislik Kampüsü
 • Sağlık Kampüsü
 • Teknoloji Kampüsü
 • Fotonik Kampüsü

Üniversitenin kökleri 1834 yılında kurulan Université Libre de Bruxelles’e dayanıyor. Üniversitenin 1970 yılında bölünmesi sonucunda Vrije Universiteit Brussel kuruluyor. Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin üç temel misyonu; eğitim, araştırma ve topluma hizmet olarak biliniyor. Vrije Universiteit Brussel bu üç temel misyona hizmet etmesi amacıyla kurulan 8 fakülteden oluşuyor. Bu 8 fakülte ise şöyle sıralanıyor;

 • Hukuk ve Kriminoloji Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi ve Solvay İşletme Okulu
 • Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Fen Fakültesi ve Biyomühendislik Bilimleri
 • Tıp ve Eczacılık Fakültesi
 • Sanat ve Felsefe Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Beden Eğitimi ve Fizyoterapi Fakültesi

University of Antwerp

Belçika’da üniversite okumak isteyenler için öne çıkan bir diğer üniversite ise University of AntwerpUniversity of Antwerp, adından da anlaşılacağı gibi Belçika’nın Antwerp kentinde yer alıyor. Üniversite yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği Antwerp Üniversitesi’ni Flaman Bölgesi’nin en büyük üçüncü üniversitesi yapıyor. Üniversite, eğitimdeki yüksek standartları, uluslararası rekabete dayalı araştırmaları ve girişimci yaklaşımıyla dünya çapında tanınıyor. Aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelerle yaptığı işbirlikleri ile dikkat çekiyor.

Üniversite 10 farklı alanda yürüttüğü çalışmalarla akademik dünyanın öncüleri arasında yer alıyor. İlaç keşfi, sürdürülebilirlik, kamu politikası, nörobilim, lojistik, bulaşıcı hastalıklar bu alanlardan bazıları olarak biliniyor. University of Antwerp öğrencilere lisans ve lisansüstü düzeyde 120’nin üzerinde program seçeneği sunuyor. Üniversite 6 kampüs ve 9 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler ise şöyle sıralanıyor;

 • İş ve Ekonomi Fakültesi
 • Farmasötik, Veterinerlik ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi
 • Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • Tasarım Bilimleri Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Uygulamalı Mühendislik Bilimleri Fakültesi
 • Bilim Fakültesi

Belçika’da üniversite okumak hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation