Blog

İngiltere’de Eğitim İçin UCAS Başvurularını Kaçırmayın!

The Universities and Colleges Admissions Service ya da kısaca UCAS, İngiliz üniversiteleri için başvuru süreçlerini yöneten kuruluştur. UCAS tarafından sunulan hizmetler temelde başvuru aşamasındaki öğrenciler ve ebeveynler için bilgi ve tavsiye vermek olarak özetlenebilir.

İngiltere’de bir üniversiteye başvurmak için, öğrencilerin UCAS’ın çevrimiçi Başvuru hizmetinden bir başvuru göndermesi gerekir. Başvuru; öğrencinin hizmete kayıt olmasını, kişisel bilgileri doldurmasını, kişisel bir motivasyon mektubu yazmasını ve beş tercih yapmasını kapsar. Daha sonra başvurularını çevrimiçi son başvuru tarihine kadar sunmadan önce bir başvuru ücreti ödemesi ve bir referans alınması gerekir.

Başvuru, UCAS tarafından öğrencilerin başvurduğu üniversitelere ve kolejlere iletilir.

UCAS için son başvuru tarihi

UCAS’a başvuru yapmayı planlayan öğrencilerin başvuracakları bölüme göre aşağıdaki tarihlere kadar süreçlerini tamamlaması gerekiyor. Bu listeye göre önümüzdeki ilk başvuru tamamlama tarihi 15 Ekim. Oxford ve Cambridge gibi İngiltere’nin en prestijli üniversitelerine başvurmak isteyenlerin bu tarihe göre hareket etmesi önemli.

15 Ekim tarihli son başvuru tarihi: Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik dersleri için başvuran ve Oxford ve Cambridge üniversitelerine başvuranların UCAS başvurularını, öğrencinin eğitimine başlamasını istediği yıl önceki 15 Ekim tarihine kadar sunmaları gerekiyor.

15 Ocak son başvuru tarihi: Başvuruların çoğunluğu 15 Ocak’a kadar sunulmalıdır.

24 Mart son başvuru tarihi: Bazı sanat ve tasarım kursları, portföylerini tamamlama zamanı vermek için 24 Mart gibi daha geç bir başvuru tarihine sahip.

 

UCAS başvuru süreci nasıl ilerliyor?

UCAS Progress aracılığıyla başvuru yapabilmek için başlangıçta kayıt yaptırmanız gerekir. Bu süreci 8 temel adımda inceleyebiliriz:

  1. Adım – Dersleri ve sağlayıcıları aranır
  2. Adım – Dersleri sık kullanılan sayfanıza kaydedilir
  3. Adım – Profil tamamlanır
  4. Adım – Başvuru gerçekleştirilir
  5. Adım – Ders tercihi yapılır
  6. Adım – Başvuru süreci işleme girer
  7. adım – Tercihler sunulur
  8. Adım – Teklifler alınır ve seçim yapılır

Başvuru sonrasında okullar, UCAS Progress aracılığıyla yanıt verebilirler. Bu nedenle uygulama tablonuzu düzenli olarak kontrol edin. Süreç içerisinde sizi görüşmeye veya toplantıya davet edebilirler. Diğer taraftan uygulamanızla ilgili güncelleme ve mesajlar alabilmek için e-posta adresinizi güncel tuttuğunuzdan emin olun. Boş şans!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir