Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler nasıl sıralanıyor? Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için hangi üniversiteler daha fazla ön plana çıkıyor? Dünya genelinde birçok üniversite, farklı özellikleriyle dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Kimi üniversiteler akademik kadrolarıyla dikkat çekiyor. Kimi üniversiteler fiziksel donanımlarıyla ön planda yer alıyor. Kimi üniversiteler belirli bölümlerde yürüttükleri eğitim ve araştırma faaliyetleriyle adından söz ettiriyor.

Öğrencilerin üniversite seçimi yaparken üniversiteleri birçok farklı açıdan değerlendirmeleri gerekiyor. Bununla birlikte dünyanın en iyi üniversiteleri söz konusu olduğunda rekabetin yüksek olması kaçınılmaz oluyor. Bu anlamda öğrencilerin kendi birikim ve becerilerini bu doğrultuda yapılandırmaları gerekiyor. Peki, dünyanın en iyi üniversitelerine başvururken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Dünyadaki En iyi Üniversiteler İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Dünyanın en iyi üniversitelerine başvuruda bulunmak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Prestijli üniversiteler öğrencilerden neler bekliyor? Her şeyden önce akademik yeterlilik yurt dışında eğitimin olmazsa olmaz koşullarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki; akademik yeterliliği belgelendirmek için not ortalaması ve lise diploması yeterli oluyor mu? Hayır, ne yazık ki yeterli olmuyor. Üniversiteler uluslararası başvurular için belirli koşullar sunuyor. Uluslararası standartlardaki bazı sınavların alınmasını talep ediyorlar. Aynı zamanda prestijli üniversiteler söz konusu olduğunda rekabetin yüksek olduğu biliniyor. Yani; talep edilen sınavların alınması ve mümkün olduğunca yüksek skor elde edilmesi gerekiyor.

Peki; hangi sınavlar ön plana çıkıyor. Dünyadaki en iyi üniversiteler başvuru süreçleri için farklı sınavların alınmasını talep edebiliyor. Ancak SAT ve ACT sınavları bu anlamda öne çıkan sınavlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak; AP ve IB diploma programlarından herhangi birinin de alınması isteniyor. Son dönemde yapılan değişiklikler ile SAT ve AP sınavlarına daha fazla talep olduğunu söylemek mümkün… Üniversiteler ACT ve IB programlarını yeterli görmeyebiliyor.

Bu anlamda; öğrencilerin SAT sınavı ve AP sınavlarını alarak akademik yeterliliğini belgelendirmeleri gerekiyor. İstenen minimum skorlar üniversitelere göre değişiyor. Bununla birlikte; en iyi üniversiteler söz konusu olduğunda minimum skorlar yeterli olmayabiliyor. Bu anlamda mümkün olduğunca yüksek bir skor elde etmeye odaklanmak gerekiyor.

Dünyadaki en iyi üniversiteler için bir diğer önemli koşul dil yeterliliği olarak biliniyor. Bu noktada; IELTS ve TOEFL sınavları devreye giriyor. Çoğu üniversite her iki sınavı da geçerli kabul ediyor. Bu durumda sınav tercihini yapmak öğrenciye kalıyor. Üniversiteler, öğrenci adaylarından niyet mektubu, özgeçmiş ve referans mektupları talep ediyor. Bununla birlikte öğrencilerin ders dışı aktivitelerine odaklanılıyor. Öğrenci adaylarının sosyal sorumluluk projeleri, araştırma projeleri bu anlamda önem taşıyor. Üniversiteler akademik birikimin yanı sıra; değer üretebilecek öğrencilere öncelik veriyor. Bu noktada; liderlik potansiyeli gibi bazı özellikler önem kazanıyor. Sanat ve tasarım bölümleri için ek olarak; portfolyo sunmak gerekiyor.

Dünyadaki En iyi Üniversiteler Hangileri?

Peki; Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Hangi ülkeler eğitim ve araştırma alanında daha fazla ön plana çıkıyor?

The University of Chicago

Dünya üniversite sıralaması incelendiğinde The University of Chicago, onuncu sırada yer alıyor. Üniversite, Chicago, Illinois’de bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1890 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, Chicago’nun Hyde Park bölgesinde yer alıyor. Üniversitenin Londra, Paris, Pekin, Delhi ve Hong Kong’da ek kampüsleri olduğu biliniyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 8 bin lisans öğrencisi eğitim görüyor. Aynı zamanda üniversite, 10 binin üzerinde lisansüstü öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin toplam öğrenci nüfusu 2021 yılı verilerine göre yaklaşık 18 bin 400 olarak biliniyor. Üniversite, bir lisans kolejinden ve beş lisansüstü araştırma bölümünden oluşuyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde sekiz meslek okulu bulunuyor.

The University of Chicago birçok ödülle de ilişkilendiriliyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında 101 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor. Ayrıca; 10 Fields Madalyası ve 4 Turing Ödülü sahibi yer alıyor. Üniversite fiziksel donanımı ve akademik kadrosuyla dikkat çekiyor. Uluslararası öğrencilere birçok avantaj sunuyor.

Yale University

Yale University, Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Üniversitenin 1701 yılında kurulduğu biliniyor. Yale University, Connecticut, New Haven’da bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski yükseköğretim kurumları arasında yer alıyor. Aynı zamanda Ivy League üyesi kurumlardan biri olarak biliniyor.

Yale University, on dört kurucu okuldan oluşuyor. Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde yaklaşık 5 bin akademik personel görev alıyor. Üniversitenin merkez kampüsü, New Haven şehir merkezinde bulunuyor. Bu kampüse ek olarak; üniversitenin West Haven, Connecticut’ta bir kampüsü daha bulunuyor.  Üniversite bu bölgede ayrıca spor tesisleri işletiyor. Üniversite, New England genelinde ormanlar ve doğa koruma alanlarına ev sahipliği yapıyor.

University of California Berkeley

University of California Berkeley kısaca UC Berkeley olarak anılıyor. Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında sekizinci sırada yer alıyor. Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde yer alıyor. 1868 yılında kurulan University of California Berkeley bir devlet araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Üniversite, Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin üyeleri arasında yer alıyor. Üniversite yaklaşık 45 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenci nüfusunun yaklaşık 31 bini lisans öğrencilerinden oluşuyor. Lisansüstü öğrenci sayısı ise yaklaşık 14 bin olarak biliniyor. University of California Berkeley 14 kolej ve okul etrafında düzenleniyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde birçok araştırma enstitüsü, merkez ve laboratuvar yer alıyor.

Princeton University

Princeton University, Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında yedinci sırada bulunuyor. Üniversite, 1746’da kurulan özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey Eyaleti’nde yer alıyor. Princeton University, Amerika’nın en eski dördüncü yükseköğrenim kurumu olarak biliniyor. Aynı zamanda ülkenin en prestijli kurumları arasında gösteriliyor.

Üniversite, beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarına odaklanıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 9 bin öğrenci eğitim görüyor. Üniversite aynı zamanda 7 binin üzerinde akademik ve idari personele ev sahipliği yapıyor. Princeton University, aynı zamanda bazı okullar aracılığıyla lisansüstü dereceler sunuyor. Uluslararası İlişkiler Okulu, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu, Mimarlık Okulu bu okullar arasında yer alıyor.

MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ya da kısaca MIT 1861 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde yer alıyor. Bir araştırma üniversitesi olarak eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. MIT, Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında altıncı sırayı alıyor. Üniversite, pek çok sıralama tablosuyla dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Birçok konu alanında yürüttüğü eğitim ve araştırma faaliyetleriyle bilim ve teknolojiye öncülük ediyor.

Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. MIT, 5 okul ve 1 kolejden oluşuyor. MIT’nin öğrenci, mezun ve araştırmacıları arasında, 98 Nobel ödülü sahibi bulunuyor. Aynı zamanda 26 Turing Ödülü sahibi ve 8 Fields Madalyası sahibinin okul ile ilişkili isimler olduğu biliniyor.

University of Cambridge

University of Cambridge, İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan bir kamu araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1209 yılında kurulan üniversite, dünyada İngilizce eğitim veren ikinci en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor. University of Cambridge Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında beşinci sırada bulunuyor.

Üniversite, 31 yarı özerk kurucu kolej ve altı okul etrafında düzenleniyor. Üniversitenin bir ana kampüsü bulunmuyor. Bir şehir üniversitesi olarak şehrin çeşitli bölgelerinde binalara ev sahipliği yapıyor. Üniversite 150’den fazla akademik bölüm sunuyor. Birçok araştırma merkezi, laboratuvar ve tesisi bünyesinde barındırıyor. Üniversite, 121 Nobel Ödülü ile ilişkilendiriliyor. Aynı zamanda üniversitenin mezun ve araştırmacıları arasında 11 Fields Madalyası ve 7 Turing Ödülü sahibi bulunuyor.

Stanford University

Stanford University, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli kurumlarından biri olarak tanınıyor. Üniversite aynı zamanda sürekli olarak dünyanın en iyi 5 üniversitesi arasında kendine yer buluyor. Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında dördüncü üniversite olarak sıralanıyor.  Stanford University 1885 yılından beri varlığını sürdürüyor. Özel bir araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Üniversite 7 okuldan oluşuyor. Bunlar; tıp, hukuk, mühensilik, beşeri bilimler, eğitim, işletme, dünya, enerji ve çevre bilimleri okulları olarak sıralanıyor. Üniversite, yaklaşık 18 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde birçok araştırma merkezi ve laboratuvarı barındırıyor. Üniversitenin 84 Nobel Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor.

Harvard University

Harvard University, Massachusetts eyaletinde yer alan özel bir araştırma üniversitesi olarak faaliyet gösteriyor. Üniversitenin 1636 yılında kurulduğu biliniyor. Ivy League üyesi kurumlar arasında yer alıyor. Üniversite 6 fakülteden oluşuyor. Bu fakülteler, tıp, hukuk, işletme, fen edebiyat, eğitim ve sanat fakülteleri olarak sıralanıyor. Harvard University Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında üçüncü sırada bulunuyor. Dünya üniversite sıralaması incelendiğinde üniversitenin birçok farklı sıralama tablosunda en iyiler arasında yer aldığı görülüyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 20 bin öğrenci eğitim görüyor. Üniversite aynı zamanda birçok enstitü, müze ve laboratuvara da ev sahipliği yapıyor.

Caltech

Caltech ya da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1891 yılında kurulan özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Dünyanın en prestijli teknoloji üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda; Amerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite eğitim ve araştırma alanında iki ana alana odaklanıyor. Bunlar; teknoloji ve uygulamalı bilimler olarak biliniyor. Caltech aynı zamanda; STEM alanında ön planda yer alan üniversitelerden biri olarak tanınıyor.

Üniversite bünyesinde yaklaşık 3 bin öğrenci eğitim alıyor. Üniversitenin 76 Nobel Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor. Üniversitenin öğrenci mezun ve araştırmacıları arasında 6 Turing Ödülü sahibi bulunuyor. Caltech, 6 fakülte etrafında düzenleniyor. Buna ek olarak; üniversite pek çok araştırma merkezi, laboratuvar ve tesise ev sahipliği yapıyor.

Oxford University

Oxford University, Times Higher Education’a göre dünyadaki en iyi üniversiteler arasında zirvede yer alıyor. Üniversite, Oxfordshire, İngiltere’de yer alıyor. Bir kolej araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversitenin köklü bir tarihe sahip olduğu biliniyor. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte 1096 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürdüğü düşünülüyor. Üniversite, 39 yarı özerk kurucu kolej etrafında düzenleniyor. Aynı zamanda 4 akademik bölüme ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin bir ana kampüsü bulunmuyor.

Oxford University bünyesindeki bina ve tesislerin şehrin çeşitli yerlerine dağılmış durumda olduğu biliniyor. Üniversite bu nedenle bir şehir üniversitesi olarak anılıyor. Üniversite yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda üniversite bünyesinde yaklaşık 7 bin akademik personel görev alıyor. Üniversitenin, 72 Nobel Ödülü ile ilişkilendirildiği biliniyor.

Dünyadaki en iyi üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.