University of Chicago hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Chicago Üniversitesi nerede bulunmaktadır? Chicago Üniversitesi başvuru koşulları nelerdir? Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler Chicago Üniversitesi’ni sıkça tercih etmektedir. Peki; üniversite öğrencilere nasıl bir eğitim sunmakta? Hangi Chicago Üniversitesi bölümleri tercih edilmeli? Amerika’da eğitim almak isteyen bir öğrenci neden Chicago Üniversitesi’ni tercih etmeli?

Öncelikle; “Chicago Üniversitesi nerede?” sorusu ile başlayalım… Chicago Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois Eyaleti’nde Chicago kentinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Üniversite 1890 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Kısaca; “UChicago” olarak da anılmaktadır. Üniversitenin ana kampüsü, Chicago’nun Hyde Park bölgesinde yer almaktadır.

Üniversite önemli eğitim yayınlarına göre dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. University of Chicago yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde yaklaşık 3 bin personel görev almaktadır. Üniversite bir lisans koleji ve beş lisansüstü araştırma bölümünden oluşmaktadır. Bununla birlikte üniversite bünyesinde sekiz meslek okulu bulunmaktadır. Üniversitenin ana kampüsünün yanı sıra; ek kampüs ve merkezleri vardır. Bu kampüs ve merkezler; Londra, Paris, Pekin, Delhi ve Hong Kong’da yer almaktadır.

Chicago Üniversitesi bölümleri arasında hukuk, ekonomi, sosyoloji, siyaset bilimi gibi bölümler ön plana çıkmaktadır. Chicago Üniversitesi akademisyenleri bu alanlar dahil olmak üzere birçok akademik disiplinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Üniversitenin öğrenci, mezun ve akademisyenleri arasında 100 Nobel Ödülü sahibi bulunmaktadır. Ayrıca 10 Fields Madalyası ve 4 Turing Ödülü sahibi vardır.

University of Chicago Kampüsleri

Chicago Üniversitesi’nin ana kampüsü, Chicago şehir merkezinin güneyinde, Hyde Park bölgesinde yer almaktadır. Kampüsün kuzey ve güney kısımları, Midway Plaisance ile ayrılmıştır. Midway Plaisance 1893 Kolomb Sergisi için oluşturulmuş bir park alanıdır. Üniversitenin ana kampüsü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en güzel üniversite kampüslerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1940’lardan sonra kampüsün Gotik tarzı yerini modern mimariye bırakmaya başlamıştır.

Üniversite ana kampüsünün dışında da tesislere sahiptir. Üniversitenin Hong Kong, Londra ve Chicago’nun şehir merkezindeki Streeterville semtinde kampüsleri bulunmaktadır. Paris kampüsü çeşitli lisans ve lisansüstü eğitim programlarına ev sahipliği yapmaktadır. 2010 sonbaharında, üniversitenin, Pekin’de yeni bir merkez açtığı bilinmektedir. 2014’te açılan Hindistan, Yeni Delhi’deki bir merkez açılmıştır. Hong Kong’daki bir başka merkez ise 2015’te üniversite bünyesine eklenmiştir.

University of Chicago Fakülte ve Okullar

Chicago Üniversitesi lisans koleji, lisansüstü okullar ve meslek okulları olmak üzere farklı akademik birimlere ayrılmıştır. Üniversite bünyesinde bir lisans koleji bulunmaktadır. Bununla birlikte; beş lisansüstü araştırma bölümü ve 8 meslek okulu bulunmaktadır.

Üniversitenin lisans koleji, 51 akademik dalda ve 33 yan dalda sanat ve bilim lisans dereceleri sunmaktadır. Kolej dört farklı bölüm halinde düzenlenmiştir. Bu bölümler şöyle sıralanmaktadır;

 • Biyolojik Bilimler Bölümü
 • Fizik Bilimleri Bölümü
 • Sosyal Bilimler Bölümü
 • Beşeri Bilimler Bölümü

Bu dört bölüme ek olarak kolej bünyesinde “New Collegiate Division” adlı bir bölüm yer almaktadır.  New Collegiate Division disiplinler arası ana dalları ve çalışmaları yönetmektedir. University of Chicago lisans dersleri, zorlu standartları ile tanınmaktadır. Üniversitenin en yoğun öğrenme deneyimi sağlayan Amerikan üniversitelerinden biri olduğu kabul edilmektedir.

Lisansüstü eğitimde ise üniversite beş okul etrafında düzenlenmiştir. Bu beş okul ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Biyolojik Bilimler Okulu
 • Beşeri Bilimler Okulu
 • Fizik Bilimleri Okulu
 • Sosyal Bilimler Okulu
 • Moleküler Mühendislik Okulu

Lisans ve lisansüstü bölümlere ek olarak üniversite meslek okulları aracılığıyla profesyonel dereceler de sunmaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan 8 meslek okulu ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Hukuk Fakültesi
 • Booth İşletme Okulu
 • Pritzker Tıp Okulu
 • Sosyal Hizmet, Politika ve Uygulama Okulu
 • Harris Kamu Politikası Okulu
 • İlahiyat Okulu
 • Graham Liberal ve Profesyonel Çalışmalar Okulu
 • Pritzker Moleküler Mühendislik Okulu

University of Chicago’ya Bağlı Akademik Kurumlar

University of Chicago tüm bunların yanı sıra; bir dizi akademik kurumun işletmesini üstlenmiştir. Chicago Üniversitesi Laboratuvar Okulu bu kurumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. K-12 öğrencileri için özel bir gündüz okulu olarak tanınmaktadır. Üniversite aynı zamanda; Chicago’nun Güney Yakasında, dört kampüsü olan bir okulu işletmektedir. Okul Kentsel Eğitim Enstitüsü tarafından yönetilmektedir. Buna ek olarak; öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yönelik bir okul olan Hyde Park Day School üniversite tarafından işletilmektedir. Aynı zamanda; Sonia Shankman Ortojenik Okulu’nun işletmesi de üniversite tarafından üstlenilmektedir. Okul, davranışsal ve duygusal sorunları olanlar için bir yatılı tedavi programını içermektedir.

Üniversite, ilk ve ortaokullarda kullanılan bir matematik programı olan Chicago Üniversitesi Okul Matematik Projesi’ni de sürdürmektedir. Aynı zamanda Beşeri ve Sosyal Bilimlerde İleri Araştırmalar Konseyi adlı bir program yürütmektedir. Bu program disiplinler arası çalıştaylar düzenlenmesi ve bilimsel çalışmaların sunulması amacıyla yürütülmektedir.  Üniversite aynı zamanda Amerika’daki en büyük üniversite basını olan University of Chicago Press’i de işletmektedir.

Chicago Üniversitesi Kütüphane Sistemi

Chicago Üniversitesi Kütüphane sistemi, 11 milyon cilt içeren altı kütüphaneyi kapsamaktadır. Üniversitenin ana kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük basılı cilt koleksiyonlarından birini içeren Regenstein Kütüphanesi’dir. Joe ve Rika Mansueto Kütüphanesi, otomatik bir kitap depolama sistemine sahiptir. John Crerar Kütüphanesi, 1,4 milyondan fazla cilt içermektedir. Kütüphane, biyoloji, tıp ve fizik bilimleri, tıp ve teknoloji felsefesi ve tarihin alanlarında koleksiyonları içermektedir. Üniversite ayrıca bir dizi özel kütüphane işletmektedir. D’Angelo Hukuk Kütüphanesi, Sosyal Hizmet Yönetim Kütüphanesi, Eckhart Kütüphanesi bunlardan bazıları olarak bilinmektedir.

Araştırma Merkezleri

University of Chicago çok sayıda araştırma merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite kampüslerinde 140’ın üzerinde araştırma merkezi ve enstitü yer almaktadır. Oriental Institute ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezi bu merkezlerden bazılarıdır. Oriental Institute Yakın Doğu çalışmaları için bir müze ve araştırma merkezi olarak bilinmektedir.

Üniversite, Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’nın ulusal laboratuvar sisteminin parçası olan Argonne Ulusal Laboratuvarı’nı yönetmektedir. Bir parçacık fiziği laboratuvarı olan Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nı (Fermilab) Enerji Bakanlığı ile birlikte yönetmektedir. Ayrıca; Sunspot’taki Apache Point Gözlemevi’nde pay sahibidir. Üniversite aynı zamanda Toyota Teknoloji Enstitüsü ile iş birliği içindedir. University of Chicago Woods Hole, Mass’ta bulunan Deniz Biyolojisi Laboratuvarı ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Üniversite aynı zamanda; 1897’den 2018’e kadar Wisconsin, Williams Bay’deki Yerkes Gözlemevi’nin işletmesini üstlenmiştir.

Chicago Üniversitesi, tarihi boyunca bazı önemli deneylere ve akademik hareketlere ev sahipliği yapmıştır. Üniversite, serbest piyasa hakkındaki fikirlerin şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Üniversitenin sosyoloji bölümü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk bağımsız sosyoloji bölümü olarak tanınmaktadır. Chicago Sosyoloji Okulu’nun doğmasına sebep olmuştur. Willard F. Libby tarafından radyokarbon tarihlemenin geliştirilmesi üniversite bünyesinde gerçekleşmiştir. Miller-Urey deneyi aynı şekilde üniversite bünyesinde gerçekleştirilmiştir. REM uykusu 1953 yılında Nathaniel Kleitman ve Eugene Aserinsky tarafından üniversitede keşfedimiştir.

Chicago Üniversitesi’nde Sanat

University of Chicago, Beşeri Bilimler Bölümü ve bunun yanı sıra lisans kolejinde sanat programları sunmaktadır. Üniversite aynı zamanda bazı profesyonel organizasyonlar içerisinde de yer almaktadır. Court Theatre, Oriental Institute, Smart Museum of Art, Renaissance Society bunlardan bazılarıdır. Üniversitenin aynı zamanda bir misafir sanatçı programı olduğu bilinmektedir. Üniversite bünyesinde performans çalışmaları, çağdaş sanat eleştirisi ve film tarihi alanlarında program ve araştırmalar yürütülmektedir.

Üniversite 1933’ten beri Müzik Kompozisyonu alanında doktora dereceleri vermektedir. 2000 yılından beri Sinema Ve Medya Çalışmaları alanında doktora dereceleri sunmaktadır. Üniversitede, güzel sanatlar, yaratıcı yazarlık gibi alanlarda çeşitli programlar yer almaktadır. Sanat tarihi, Görsel Sanatlar, Tiyatro Ve Performans Çalışmaları alanlarında lisans programları bulunmaktadır.

Üniversite her yıl dünyanın dört bir yanından sanat eğitimi almaya gelen uluslararası öğrencileri kabul etmektedir. University of Chicago aynı zamanda doğaçlama komedinin doğduğu yer olarak bilinmektedir. Üniversite Compass Players öğrenci komedi topluluğuna ev sahipliği yapmıştır. Topluluk, 1959’da The Second City doğaçlama tiyatro grubuna dönüşmüştür. Üniversite Reva ve David Logan Sanat Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Merkez, sergiler, performans alanları, sınıflar ve medya üretimi için alanları içermektedir.

Chicago Üniversitesi’nde Spor Faaliyetleri

Chicago Üniversitesi, 19 üniversite takımına ev sahipliği yapmaktadır. 10 erkek takımı ve 9 kadın takımı bulunmaktadır. Takımların tamamı “Maroons” olarak adlandırılmaktadır. Takımlar, National Collegiate Athletic Association’da, Üniversite Atletizm Birliği’nin (UAA) üyeleri olarak yarışmaktadır. Üniversite, Big Ten Konferansı’nın kurucu üyelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ancak; 1946 yılında Big Ten Konferansı’ndan çekilmeyi tercih etmiştir. Üniversite spor alanında pek çok başarıya ev sahipliği yapmıştır. Chicago Maroons futbolcusu Jay Berwanger, Heisman Memorial Trophy’nin ilk sahibi olmuştur. Heisman Memorial Trophy, kolej futbolundaki en seçkin oyuncuya verilen bir ödül olarak bilinmektedir. Üniversite aynı zamanda en iyi frizbi takımı olarak anılan Chicago Junk’un da evidir.

Chicago Üniversitesi Başvuru Koşulları

Universite of Chicago başvuru ve kabul kriterleri nelerdir? Chicago Üniversitesi’nde akademik yıl dört döneme ayrılmaktadır. Akademik yıl eylül ayında başlamakta ve haziran ayında sonra ermektedir. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için Chicago Üniversitesi bir dizi kabul kriteri sunmaktadır. Öğrencilerin alması gereken sınavlar ve sunması gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Chicago Üniversitesi başvuru işlemleri Common Application üzerinden yapılabilmektedir.

Chicago Üniversitesi için akademik yeterlilik oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Lise diploması ve transkript üniversiteye sunulması gereken belgeler arasındadır. Ek olarak; öğrencilerin AP programında başarı göstermesi kabul aşamasında oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Aynı zamanda SAT ve ACT sınavlarından herhangi birinin alınması gerekmektedir.

Chicago Üniversitesi başvuru koşullarından biri de dil yeterliliği olarak bilinmektedir. Dil yeterliliğinin belgelendirilmesi için IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinin alınması gerekmektedir. Elde edilmesi gereken minimum IELTS skoru 7,0 olarak bilinmektedir. University of Chicago minimum TOEFL IBT skorunu ise 104 olarak belirlemiştir.

Tüm bunların yanı sıra; başvurular sırasında niyet mektubu, referans mektupları ve özgeçmiş üniversiteye sunulmalıdır. Sanat ve tasarım bölümleri için portfolyo talep edilmektedir. Bu noktada etkileyici bir portfolyo sunmak önem taşımaktadır. Bazı bölümler için üniversite mülakat talebinde bulunabilmektedir. Chicago Üniversitesi’nde eğitim almak isteyenler için ders dışı aktivitelerin de önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Üniversite akademik başarının yanı sıra sosyal sorumluluk ve liderlik gibi konulara önem vermektedir. Bu anlamda öğrencinin yer aldığı projeler, stajlar, yaz okulları önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Spor ve sanat başarıları da kabul şansını arttırabilmektedir.

University of Chicago hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.