LNAT Dersleri Nelerdir ve Kimler Almalıdır?

LNAT ya da uzun haliyle The Law National Aptitude Test, özellikle İngiltere ve ABD’deki en iyi üniversitelerde hukuk eğitimi almak isteyen adayların girdiği bir sınavdır. LNAT, adayların hukuk alanındaki bilgisini ölçmekten ziyade pek çok yüksek nitelikli aday arasından hukuk eğitimi almaya en uygun adayları seçme amacı taşır.

LNAT derslerinin temel özellikleri

LNAT, adayların analiz, sentez, tez ve muhakeme yeteneklerini ölçer. Sınav iki kısımdan oluşur. İlk kısımda adaylar metinlerden yola çıkarak soru cevaplandırır. Bu nedenle LNAT derslerinin amaçlarından biri de okuyup anlama becerisini geliştirmek ve soru cevaplamayı hızlandırmaktır. Bol bol pratik yaparak sorulara aşina olmak gerekir. Bu anlamda LNAT dersleri adaylara iyi birer rehber oluyor.

Sınavın ikinci kısmı ise essay yazmadan oluşur. Bu kısım bilgisayar tarafından hesaplanan LNAT skoruna doğrudan eklenmese de çoğu üniversite, kabul sürecinde adayların essaylerini de değerlendiriyor. Bu da okuma anlamanın yanında yazma konusunda da destek almanın önemini ortaya çıkarıyor. Nitelikli eğitmenler tarafından verilecek essay yazma dersleri ve onlardan alınacak feedback de iyi bir yerden kabul almak için avantajlı.

lnat-dersleri-nedir

LNAT derslerini kimler almalı?

LNAT derslerini İngilizce okuma, anlama, yazma gibi alanlarda desteğe ihtiyaç duyduğunu düşünen bütün adayların alması öneriliyor. Bu konuda daha başarılı olan adayların da süre kısıtını yenmesi adına hız kazanmak için bu dersleri alması oldukça faydalı.

LNAT dersleri, İngiltere ve Amerika’daki prestijli okullarda hukuk okumak isteyen adaylar için kritik. Ancak LNAT derslerinin alanı ve gerekliliği yalnızca hukukla sınırlı değil. LNAT, hukuk bölümünün yanısıra ekonomi, kamu yönetimi gibi alanlarda eğitim almak isteyenlerin de şansını deneyeceği bir sınav. Bu nedenle LNAT dersleri hukuk dışındaki iktisadi ve idari bilimleri hedefleyen öğrencilere de hitap ediyor.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin hayalini süsleyen University of London, University of Glasgow, London School of Oriental and African Studies gibi okullarda hukuk ve kamuya dair bölümler okumak isteyen adayların yüksek bir LNAT skoru elde etmesi gerekiyor. Bu nedenle LNAT dersleri almak ve bu derslere özen göstermek adaylara şiddetle öneriliyor.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!