Blog

ABD’deki IVY League Üniversiteleri

Türkçesi ‘Sarmaşık Birliği’ olan ‘Ivy League’ ABD’nin kuzeyinde yer alan sekiz vakıf üniversitesine verilen isimdir. Akademik olarak değil, bir spor birliği olarak yola çıkan üniversiteler zamanla akademik olarak ABD’nin en başarılı üniversiteleri haline gelmiştir. Dünyanın da en seçkin üniversitelerini içerisinde barındıran Ivy League’i diğer üniversitelerden ayıran en önemli şey akademik mükemmellik, zor öğrenci alma ve elitizmdir. Brown, Harvard, Yale, Columbia, Cornell, Dartmouth, Princeton, Pennsylvania Üniversiteleri Ivy League içerisinde yer alır. Gelin, bu üniversiteleri hep birlikte tanıyalım!

Brown Üniversitesi

1764 yılında kurulan Brown Üniversitesi, toplamda 8000’in üzerinde öğrencisiyle; Sosyal Bilimler, Mimarlık, İşletme, Fen Bilimleri gibi alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir. Brown Üniversitesi’nde 120’den fazla bölüm seçeneğiyle eğitim göreceğiniz alanı seçebilmeniz mümkündür.

Yale Üniversitesi

Tarihi 1640’lara kadar uzanan Yale Üniversitesi ise; Amerika’nın üçüncü en eski üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır ve en prestijli üniversitelerden bir tanesidir. Sloganı olan “Işık ve Gerçek” olan Yale, bugüne kadar 6 ABD başkanı yetiştirmiştir.

Harvard Üniversitesi

1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, kendi alanında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. Teknik bölümler konusunda daha avantajlı olan MIT ile birçok ortak çalışması olmasına rağmen Harvard’ın genel olarak ilgilendiği alan temel bilimlerdir. Akademik sıralamasının yanı sıra Harvard, dünyanın en büyük kütüphanesine sahip üniversitesi olma özelliğini de taşır.

Columbia ve Cornell Üniversiteleri

Columbia Üniversitesi, New York eyaletinin en eski üniversitesidir. Amerikan devriminden önce kurulan üniversitenin Umman, Pekin, İstanbul, Paris, Mumbai, Santiago ve Nairobi’de olmak üzere yedi adet merkezi bulunmaktadır. Kabul edilme oranı en düşük olan üniversite özelliğini de taşır. Sosyal bilimlere daha çok ağırlık veren üniversite; doğa bilimleri, işletme, tarih ve siyaset gibi alanlarda öne çıkarak diğer üniversitelerin arasından sıyrılır.

1865 yılında kurulan Cornell Üniversitesi, hemen her alanda eğitim vermektedir ve misyonunu da bu yönde belirlemiştir. Her milletten öğrenciyi bünyesinde barındıran Cornell Üniversitesi, bu özelliği ile diğer üniversitelerden ayrılmaktadır.

Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi, oldukça çeşitli bir branş yelpazesine sahiptir ama önde olduğu alanlar matematik ve fizik alanlarıdır. Bu branşlarda dünyada akademik saygınlığı en yüksek olan üniversite olma özelliği taşır. Üniversitenin bünyesinde 7000’in üzerinde öğrenci bulunur. Ayrıca Princeton Üniversitesi 2005 yılında dünyanın en hızlı 79. bilgisayarı olarak belirlenen Orangena adlı bilgisayara da sahiptir.

UPENN

1740 yılında kurulan ve yaklaşık olarak 25.000 öğrenciye eğitim veren Pennsylvania Üniversitesi, ABD’nin en eski üniversitesidir. Üniversite sanat ve bilim alanında nitelikli eğitim vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir