fbpx
Ana sayfa » Blog » Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kuzey Amerika bölgesinde ABD’nin komşusu Kanada, yüksek eğitim standartlarıyla bilinen bir ülke. Çoğunluğu devlet olmak üzere 100’den fazla üniversiteye ev…

17 Temmuz 2018

Kuzey Amerika bölgesinde ABD’nin komşusu Kanada, yüksek eğitim standartlarıyla bilinen bir ülke. Çoğunluğu devlet olmak üzere 100’den fazla üniversiteye ev sahipliği yapan Kanada’da eğitim sistemi Amerikan eğitim sistemine benzer şekilde işliyor. Genel olarak lisans eğitimleri dört yıl, yüksek lisans eğitimleri ise iki yılken, bunların yanında Community College adıyla ülkemizdeki yüksekokullara benzerlik gösteren iki yıl eğitim veren ve fiyatları daha uygun okullar da mevcut. Üniversite eğitiminin ücretli olduğu ülkede hem devlet hem de özel kurumlar olmak üzere öğrencilere burs imkânı veren pek çok kuruluş var. Kaliteli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Kanada’nın eğitim sistemine bir de yakından bakalım.

Eğitim Sistemi

Kanada’da eğitim sistemini bir merkezden yöneten tek bir kurum mevcut değil. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık göstermekte. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standardını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini belirleyen eğitim bakanlıkları bulunuyor. Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları, üniversiteler ve Community College olarak bilinen sanat-teknik yüksekokulları olmak üzere başlıca iki ana yolda ilerliyor. Akademik ve mesleki eğitimi veren üniversiteler öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırırken (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.), Community College’lar ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunarak iş eğitimi veriyorlar. Üniversiteler ve yüksekokullar arasında bir konumda sayılabilecek çok sayıda program da bulunuyor, fakat bu programlar lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değiller. (1) 

Başvuru Koşulları

Kanada’da ülkemizdeki gibi üniversite yerleştirme sınavı yoktur. Ülke eyalet sistemiyle yönetildiği ve üniversite giriş sınavına sahip olmadığından üniversiteler kendi kabul koşulların ve standartlarını belirler. (2) Kanada üniversiteleri her ne kadar başvuru için asgari bir lise transkript notu istemese de, Türkiye’deki liselerden mezun olmuş öğrencilerin başvuru yaptıkları üniversiteye yerleşebilmeleri için 70 üzerinde bir puana sahip olmaları gerekmektedir. Kanada’da üniversite eğitimi için okulunuza IELTS sınavından minimum 6,5  veya denk sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Eğer bu puanı sunamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kaldıysanız, üniversitenin 1. sınıfında Pathway programına katılarak lisans dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve zaman kaybı yaşamamış olursunuz. Eğer IELTS skorunuz 5,5 puanın altında ise üniversite eğitiminiz öncesince İngilizce dil eğitimi almanız gerekmektedir. (3)

Okul Fiyatları ve Burs İmkânları

Kanada’da üniversitelerin %98’i devlet üniversitesidir. Devlet üniversiteleri yabancı öğrencilere kısıtlı oranda da olsa burs imkânı sunmaktadır. Yıllık eğitim ücretleri 10.000-30.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Bu ücretler hem okula hem de fakülteye göre değişkenlik gösterebilir. Konaklama ve yeme-içme giderleri ortalama olarak 5.000 CAD ile 9.000 CAD arasındadır. (4) Kanada’da eğitim, Amerika ve İngiltere’de eğitime göre bütçe olarak daha uygun olduğundan, üniversitelerin burs imkânları daha kısıtlıdır. Kanada’da en yaygın burs çeşidi, Entrance Scholarship adı verilen giriş bursudur. Giriş bursu, akademik olarak başarılı öğrencilere üniversite kabulü ile birlikte verilir. Öğrencinin not ortalamasının yanı sıra, İngilizce yeterliliği (TOEFLIELTS sınav sonucu), lisedeki sıralaması, genel başarısı, katıldığı tüm projeler ve akademik ödüller kabul ofisi yetkilileri tarafından değerlendirilir. Bu burs genellikle 1.000 ile 10.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Giriş bursu sadece üniversitenin ilk yılı için geçerli olup, öğrencinin o yılki başarı durumuna göre gelecek seneler için de burs devamlılığı olabilir. Bir diğer burs çeşidi de üniversiteler tarafından verilen Finansal İhtiyaç (Financial Aid) Bursu’dur. Bu burs için finansal yetersizliğinizi kanıtlamanız istenmektedir. Bunun için de üniversite sizden birçok resmi belge istemektedir. Ayrıca finansal yetersizliğiniz dışında, akademik olarak da başarılı olmanız ve üniversite kabul koşullarını yerine getirmeniz gerekmektedir. (5)

Kanada ile ilgili diğer yazılarımız;

https://youtu.be/1r9_nhCgfho

Kaynakça:

  1. https://alternatifecs.com/universite/kanadada-universite-egitimi/ 
  2. https://www.globalvizyon.com/i/wiki/kanada/kanadada_lisans_egitimi 
  3. https://accept.com.tr/kanadada-universite-egitimi/ 
  4. http://moracademia.net/portfolio/kanada-da-universite-egitim-ucretleri/ 
  5. https://moracademia.net/ulkeler/kanada/burs-imkanlari/

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 6 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest