fbpx
Ana sayfa » Blog » Amerika’da Doğru Üniversite Seçmenin Püf Noktaları 🇺🇸

Amerika’da Doğru Üniversite Seçmenin Püf Noktaları 🇺🇸

Birçok öğrencinin üniversite hayalleri arasında Amerika’da eğitim almak yer vardır. Amerika’da üniversite okumak denildiğinde; yurtdışı eğitim olanaklarından yararlanmak, daha başarılı…

6 Haziran 2018

Birçok öğrencinin üniversite hayalleri arasında Amerika’da eğitim almak yer vardır. Amerika’da üniversite okumak denildiğinde; yurtdışı eğitim olanaklarından yararlanmak, daha başarılı bir kariyere sahip olmak ve tecrübe kazanmak gibi birçok avantaj sıralanıp gider.

Ancak gideceğiniz üniversiteyi doğru seçmezseniz tüm bu avantajlar dezavantaja dönüşecektir. Bu durum sizi korkutmasın. Birkaç başarılı hamleyle ideal üniversiteyi seçebilirsiniz. İşte Amerika’da doğru üniversite seçmenin püf noktaları:

1- Kriterlerinizi belirleyin ve size uygun okulları listeleyin

Öncelikle nasıl bir okula gitmek istediğinizi düşünün. Kriterleriniz arasına okulun akademik programlarını, kurum yapısını, bulunduğu çevreyi, sosyal imkanlarını ekleyebilirsiniz. Listeyi kendinize uygun şekilde düzenlemelisiniz. Kriterlerinizi belirledikten sonra Amerika’da bu kriterlerinize uygun olan okulları araştırarak listeleyin. Eğer imkanınız varsa üniversiteleri gezmek, ilgili kişilere aklınızdaki soruları birebir iletmek daha faydalı olacaktır.

Diğer taraftan, iki önemli üniversite kabul uzmanının tavsiyelerini içeren Fiske Doğru Üniversiteye Giriş Kılavuzu sevdiğiniz okulların listesini oluşturmanıza yardım edecektir. Listenizi oluştururken internet üzerinden detaylı araştırmaları yapabilir, mail yoluyla sorularınızı ilgili kişilere iletebilirsiniz. Listeleme yapmak hedefinizdeki doğru üniversiteye daha kolay ulaşmanızı sağlayacak.

2- Sınav seçimini hafife almayın

Yurtdışında üniversite eğitimi alabilmek için öğrenim hayatında başarılı, dil konusunda kendini geliştirmiş ve belirli düzeye ulaşmış bir birey olmanız gerekiyor. Asıl belirleyici olan ise Amerika’da üniversiteye gitmek için girmeniz gereken sınavlar. Bu sınavların sonucunda eğer ilgili üniversitelerin istediği puanı yakalayabilirseniz eğitim hakkı kazanabiliyorsunuz.

Size uygun okula gidebilmeniz için en uygun sınavları seçerek başvurularınızı yapmalısınız. Bu noktada standart hale gelmiş, her üniversitenin kabul ettiği doğru sınavlara öncelik vermelisiniz.

3- Doğru üniversite için kendinizi doğru tanıtmanız şart

Sadece başarılı bir öğrenci olmak ve sınavlardan geçer not kazanmak Amerika’da üniversiteye gidebilmenize yetmiyor. Başvuru süreçlerinde kendinizi en iyi şekilde tanıtmalısınız. Hazırlayacağınız resume ve niyet mektubunda özellikle en başarılı olduğunuz özelliklerinizi ön plana çıkartmalısınız. Böylelikle kendinize olan güveniniz ve başarılarınız başvurunuzun onaylanmasını kuvvetlendirecektir.

Bazı kurumlar öğretmenlerinizden referans mektubu isteyebilir. Bu mektuplarda derslerdeki başarı durumunuz, öğrenme isteğiniz, sosyal ve kültürel faaliyetlere karşı uyumunuz gibi birçok farklı konuda bilgilerin yer alması gerekecektir. Dolayısıyla eğer Amerika’da doğru üniversiteyi bulabilmek ve o okula kabul edilmek istiyorsanız öğrencilik hayatınızda da başarılı bir grafik çizmelisiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest