fbpx
Ana sayfa » İngiltere'de Eğitim » İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak

İngiltere’de yüksek lisans yapmak birçok öğrencinin hayali… Yüksek lisans için ilk aşama elbette karar süreci… Hangi alana yönelmek istediğiniz ve…

22 Eylül 2020

ingilterede-yuksek-lisans-yapmak

İngiltere’de yüksek lisans yapmak birçok öğrencinin hayali… Yüksek lisans için ilk aşama elbette karar süreci… Hangi alana yönelmek istediğiniz ve yüksek lisanstan beklentiniz bu noktada belirleyici rol oynuyor. İngiltere yüksek lisans yapmak için elbette en iyi tercihlerden biri.

Çalışmak istediğiniz alanı belirledikten sonra aday okulları belirlemeniz  ve şartları kontrol etmeniz gerekiyor. Daha sonraki en önemli konu, başvuru ve deadline tarihleri. İngiltere’de yüksek lisans için hazırlık sürecine program başlangıç tarihinden en geç altı ay önce başlamak gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta ise, program süreleri… İngiltere’de yüksek lisans programlarının süreleri farklılık gösterebiliyor. Okul ve bölüm araştırırken bunu da dikkate almak gerekiyor. Yüksek lisans için lisansta olduğu gibi Foundation, yani master programına dahil edilmeyen, bir senelik hazırlık okulu başvurusu yok. Fakat lisans ortalamanız ve sınav skorlarınız çok iyi değilse, yükseköğretime yönelmek isteyen öğrenciler için Pre-master programları sunan okullar da var. Bu programlar hem ortalama koşullara uygun olmayan öğrenciler, hem de IELTS skoru belirli bir seviyede olmayan öğrenciler için çok uygun bir opsiyon olabiliyor.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak: Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Peki, başvuru için gerekli belgeler neler? İngiltere’de lisans başvurularındaki gibi, okulların ortak olarak bir arada bulundukları online bir sistem yok. Her okulun kendi web sitesinde evraklarınızı yükleyeceğiniz portallar mevcut. Fakat her okul ve bölüm için mutlaka gerekli olan standart belgeler var. İlk olarak, lisans eğitiminize dair bir belge sunmanız gerekiyor. Eğer mezunsanız lisans diplomanızı; değilseniz, son dönem notlarınızın da içinde olduğu bir transkript sunmanız gerekiyor. Buna ek olarak; eğer mezun değilseniz üniversitenizden başvurduğunuz yıl içinde mezun olacağınızı belirten bir belge almanız gerekiyor. Pek çok üniversite, mezuniyet ortalamanızın 4 üzerinden en az 3 olmasını talep ediyor. Eğer başvuru yaptığınız esnada hâlâ lisans eğitimi görüyorsanız, şartlı kabul almanız söz konusu olabilir. Şartlı kabulde okul, belli bir ortalama ile mezun olmanızı talep edebilir.

İngiltere’de lisansüstü eğitim eğitim alacaksanız sağlamanız gereken en önemli koşullardan biri elbette iyi derecede İngilizce bilmek. Çoğu üniversite, dil yeterliğini belgelemek için IELTS sınavından iyi bir skor elde etmenizi bekliyor. Diğer şartlar sağlanmış ama IELTS sınavınız istenilen seviyede değilse, şartlı kabul almanız söz konusu olabiliyor.

Referans ve Niyet Mektupları Önem Taşıyor

Yüksek lisans başvurularının tamamında, daha önce ders almış olduğunuz profesörlerden ya da bir profesyonelden referans mektubu almanız gerekiyor. Gerekli referans mektupları, başvuracağınız üniversiteye göre farklılık gösterse de iki akademik ve bir profesyonel referansınızın hazır olması öneriliyor. Bazı okullar tek referans mektubunu yeterli görürken, bazıları en az 3 referans mektubu isteyebiliyor.

Başvuruları için büyük öneme sahip bir diğer belge ise niyet mektubu… Yani, Statement of Purpose. Başvuru yaptığınız üniversitenin niyet mektubu kriterlerini inceleyip, metninizi okulun talep ettiği formata göre hazırlamanız gerekiyor. Başvuru komisyonunun önüne gelen binlerce mektup içinden sıyrılabilmek için kendinize özgü, sizi en iyi şekilde temsil edecek bir mektup hazırlamanız gerekiyor. Elbette okulun belirlemiş olduğu sorulara net bir şekilde cevap veriyor olması, kelime, karakter veya sayfa sınırlarına uygun olması şartı da aranıyor.

Özgeçmişiniz Birikim ve Deneyimlerinizi Doğru Yansıtmalı

Başvurunuz için bir diğer önemli unsur ise CV. CV’nizin sizin yıllar içinde edinmiş olduğunuz birikimin tümünü yansıtıyor olması oldukça önemli… Olabildiğince akademik, yalın ama içerik olarak yeteneklerinizi, birikimlerinizi ve deneyimlerinizi en doğru şekilde yansıtan bir CV hazırlamanız gerekiyor. Sorumluluklarınızın, gönüllülük projelerinizin, araştırmalarınızın  ve başarılarınızın da ele alınıyor olması gerekiyor.

Bunlara ek olarak; Pasaportunuzun, başvuru aşamasında güncel olması ve geçerlik tarihinin eğitim döneminin tamanını kapsaması gerekiyor. Kabul alma süreci ortalama olarak 4 ila 8 haftayı kapsıyor. Elbette bu süreç okuldan okula değişiklik ve esneklik gösterebiliyor.

Kabul Aldıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Kabul aldıktan sonra geriye yaşantınızı ilgilendiren işler kalıyor. Örneğin, eğitim süresi boyunca nerede kalacaksınız?  İngiltere’de yüksek lisans yapan bir öğrenci olarak, üniversitenin yurdunda kalma şansınız olmayabilir. Bu yüzden, okullar ile anlaşmalı özel yurtlara ve bağımsız özel yurtlara yönelmeniz gerekebilir ya da bir daire kiralamayı düşünebilirsiniz. Fakat bu durumda İngiltere’de bir garantör bulmanız ve bankada belirli bir miktar gelir göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden üniversiteden kabul alır almaz kalacağınız yeri aramaya başlamanızda fayda var.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak: Öğrenci Vizesi

Kabulden hemen sonra yapılması gereken bir diğer işlem ise vize başvurusu… İngiltere öğrenci vizesi için gerekli olan vize türü TIER 4. İngiltere TIER 4 General students vizesi için orta düzeyde İngilizce koşulu var. Bu vize türünde, yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler için haftada20 saati geçmemek koşulu ile part time çalışma şansı da mevcut. İngiltere öğrenci vizesi başvuruları direkt olarak İngiltere Konsolosluğu’na yapılıyor. Konsolosluğa parmak izi uygulaması, biyometrik fotoğraf çekimi ve gerekli görülürse mülakat için davet edilebilirsiniz. Başvurular, vize işlemlerinizin normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanıyor.

Burs İmkanları

En merak edilen konuya ise elbette burslar. Birçok olumlu yönünün aksine, İngiltere’nin en önemli dezavantajı, burs olanaklarının sınırlı olması… Fakat elbette imkansız değil. Öncelikle başvuru esnasında, “Burs için değerlendirilmek istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. İngiltere’de lisansüstü eğitim ücretleri farklılık gösteriyor. Son birkaç senedir ise Brexit sebebiyle İngiltere’de eğitim maliyetleri artış gösteriyor. Bununla birlikte, mezuniyet sonrası çalışma olanakları da kısıtlı…

İngiltere’de yüksek lisans süreci ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular ve daha detaylı bilgi için aba Yurt Dışı Eğitim web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest