fbpx
Ana sayfa » Blog » Avrupa’nın Kalbi İngiltere’de Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

Avrupa’nın Kalbi İngiltere’de Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

İngiltere, lisansüstü eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Ülkede bilim, siyaset, sanat ve…

7 Eylül 2018

İngiltere’de Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

İngiltere, lisansüstü eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Ülkede bilim, siyaset, sanat ve daha birçok alanda dünyaca tanınmış kişilerin mezun olduğu Cambridge, Oxford ve University College London (UCL) gibi saygın ve köklü üniversiteler bulunmaktadır. Dünyanın en eski eğitim sistemi olan İngiliz eğitim sistemi ve teknolojik bakımdan zengin, araştırma odaklı kurumları da ülkenin prestijli eğitiminin bir diğer göstergesidir. İngiltere’de yüksek lisans nasıl yapılır, doktora eğitimi ne şekilde verilir, mezuniyet sonrası getiriler, üniversitelere kabul koşulları ve süreçlerin nasıl işlediği gibi detayları aşağıda inceleyebiliriz.

1- İngiltere’de Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

İngiltere’deki üniversitelerden alınacak lisansüstü diploması tüm dünyada geçerliliği olan ve seçeceğiniz her alanda kariyer kapılarını açan bir anahtar olacaktır. Ayrıca ülkedeki yüksek lisans programı diğer ülkelere nazaran 12 ay sürmekte ve birçok alanda uzmanlaşma fırsatı olan bölümler bulunmaktadır. 

İngiltere’de yüksek lisans için farklı seçenekler mevcut olup bunlardan ilki lisans sonrası farklı bir alanda uzmanlaşmak isteyenlerin 3 ile 9 ay süre ile yaptıkları ve sonunda sertifika veya diploma aldıkları programdır. Dersli programlar; ilk 9 ay ders, sonraki 3 ay ise tez veya projenin yapıldığı programlar olup 1 yıl sürmektedir. Araştırmalı programlarda dersler haricinde araştırma sürecinde bir araştırma tezi hazırlamak gerekmektedir. 

Doktoraya başlama konusunda yüksek lisans ortalaması yetersiz olan adaylara 1 veya 2 dönemlik çalışma boyunca gösterdikleri performans ile notlarını yükseltme ve doktoraya kabul alma şansı da verilmektedir. Ayrıca 2 yıl süren ve doktoraya geçiş için araştırma programları mevcut olup 2 yıllık araştırma dönemi doktora süresine sayılmaktadır. İngiltere’de doktora ve MBA programları da oldukça revaçtadır. 

2- İngiltere’de Lisansüstü Eğitimin Avantajları

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürdüğünden bu durum harcamalarda maliyetten tasarruf etmenin yanında diğer öğrencilere göre kariyerinize 1 yıl erken başlamanızı sağlamaktadır. Ayrıca İngiliz diploması ister kendi ülkenizde ister yurt dışında işe alımlarda tercih sebebi olmanızı sağlayacaktır. İngiltere’de okurken kampüslerin çok kültürlü yapısı, sosyal çevre ve farklı deneyimler edinmenizi sağlayacaktır. 

3- Üniversitelere Başvurucu Süreci ve Kabul Koşulları

Her üniversite başvuru tarihlerini kendi belirlediğinden başvuracağınız üniversitenin akademik takvimine bakmanız gerekmektedir. İngiltere’de yüksek lisans şartları olarak üniversitelere kabulde lisans ortalamasına dikkat edilmekte ve İngilizce dil yetkinliğinizi IELTS veya TOEFL sınavı ile belgelendirmeniz gerekmektedir. 

İngiltere’de yüksek lisans için not ortalaması dökümü haricinde, okullara akademik CV, referans mektubu, tercih edeceğiniz okulu seçme nedenleri ve hedeflerinizi anlattığınız niyet mektubu ve özellikle doktora başvurusu ile araştırmalı diğer programlar için çalışmak istediğiniz konuda neler yaptığınızı ve yapmak istediklerinizi anlatan “araştırma önerisi” yazısı göndermeniz gerekmektedir. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 9 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest