fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » İngiltere’de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Master Olanakları

İngiltere’de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Master Olanakları

Dilin yalnızca bir araç olmaktan çıkıp adeta ete kemiğe büründüğünü keşfedebilme imkanı sunan İngiliz dili ve edebiyatı bölümü Türkiye’deki birçok…

25 Aralık 2019

Dilin yalnızca bir araç olmaktan çıkıp adeta ete kemiğe büründüğünü keşfedebilme imkanı sunan İngiliz dili ve edebiyatı bölümü Türkiye’deki birçok yabancı dil öğrencisinin hayallerini süslemekle birlikte, birçok mezun öğrencinin de gözde yüksek lisans alanlarından biridir.

İngiliz dilinin yazma, okuma ve benzeri becerilerini kazandırma hedefinin yanısıra; belirli edebi akımların ve dönemlerin de ele alındığı İngiliz dili ve edebiyatı bölümü mezunları, birer filolog olarak akademi düzeyinde de çalışmalarını sürdürebilmektedir. Peki İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü adaylarına dilin anayurdunda en iyi master imkanlarını sunan üniversiteler hangileridir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Birmingham Üniversitesi bu alanda göze çarpan üniversitelerden ilki. Üniversitenin bir yıllık tam zamanlı eğitim program fiyatı £ 4,320. İngiliz Edebiyatı gibi geniş bir alanda ustalaşma imkanı sunmakla birlikte, Birmingham Üniversitesi yoğun bir Shakespeare studies programına kaydolma imkanı da sağlıyor.

İngiliz dili ve edebiyatı master programları arasında öne çıkan bir diğer üniversite ise Westminster Üniversitesi. Üniversitenin bir yıllık tam zamanlı ya da iki yıllık yarı zamanlı olmak üzere iki ayrı programı mevcut. İngiliz dili ve edebiyatı çatısı altında sunulan bir diğer master programı ise “Modern ve Çağdaş Kurgular”.

İngiliz Dili ve Edebiyatına tutkunuzu derinleştirmek amacını benimseyen Bristol Üniversitesi ise, adaylarına “Shakespeare ve Rönesans edebiyatı”, “Romantik ve Viktoryan edebiyat”, “20. Yüzyıl edebiyatı ve Çağdaş edebiyat” ve “Edebiyat ve Çevre” olmak üzere dört farklı branştan birinde ilerleme fırsatı sunuyor.

Yüksek lisans derecesinde eğitim veren kurumlar arasında sayabileceğimiz diğer üniversiteler ise; Kent Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, Buckingham Üniversitesi, Lancaster Üniversitesi, Southampton Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi.

Yukarıda adı geçen üniversitelerin İngiliz Dili ve Edebiyatı master programlarının yıllık fiyatları £4,320 ve £8,000 arasında değişmekle birlikte, sunulan master düzeyi eğitim programları da bir hayli çeşitli. Bu programlardan bir kaçına Victorian studies, Shakespeare studies, Jane Austen studies ve Dickens studies örnek olarak verilebilir.

İngiltere’de yüksek lisans düzeyinde standart eğitim süresi 1 yıl olmakla birlikte, adayların tercihlerine bağlı olarak kayıt yaptırabilecekleri yarı zamanlı ve iki yıl süreli eğitim programları da çoğu üniversitenin sunduğu opsiyonlar arasında. İngiltere’deki master programlarını cazip kılan özelliklerden biri de mezun öğrencilere uluslarası geçerliliği olan bir diploma veriyor olması.

Programların kayıt prosedürleri üniversiteler arası farklılık gösterse de, neredeyse hepsinin talep ettiği standard belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Diploma ya da mezuniyet belgesi
  • Transkript
  • Toefl/Ielts sonucu
  • Referans mektubu
  • CV
  • Niyet yazısı

Umarız bu yazı, İngiltere’de İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında master yapmak isteyenlere rehber olur!

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest