fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Eğitim Fakültesi Öğrencileri Yurt Dışında Master Yapmalı Mı?

Eğitim Fakültesi Öğrencileri Yurt Dışında Master Yapmalı Mı?

Eğitim fakültesi öğrencileri yurt dışında master yapmalı mı? Yurt dışında lisansüstü eğitim öğrencilere neler kazandırır? Eğitim fakültesi öğrencilerinin yurt dışında…

9 Şubat 2021

aba-egitim-egitim-fakultesi-ogrencileri-yurt-disinda-master-yapmali-mi

Eğitim fakültesi öğrencileri yurt dışında master yapmalı mı? Yurt dışında lisansüstü eğitim öğrencilere neler kazandırır? Eğitim fakültesi öğrencilerinin yurt dışında master yapmaya dair soru işaretleri olabiliyor. Öğrenciler kimi zaman “Kendi ülkemde kalmak daha mı avantajlı?” sorusu üzerine düşünebiliyor. Yurt dışında lisansüstü eğitimin kendilerine katkısı olmayacağı düşüncesine kapılabiliyor. Çünkü eğitim fakülteleri söz konusu olduğunda ülkelere göre çeşitli farklılıklar söz konusu oluyor. Her ülkenin eğitim sistemi, eğitim anlayışı, müfredatı o ülkenin şartlarına, eğitime bakış açısına göre şekilleniyor. Kimi ülkelerde ortaokul müfredatında yer alan dersler bir başka ülkede lise müfredatında karşımıza çıkabiliyor.

Elbette eğitimcilerin görevi yalnızca akademik bilgiyi aktarmak da değil… Ülkenin kültürüne, dinamiklerine, sosyolojik yapısına hakim olmaları ve buna göre öğrencilerle iletişim kurmaları da gerekiyor. Bu durum doğal olarak eğitim fakültesinde okuyan öğrencilerin aklında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor? Peki; gerçekten ne yapmak gerekiyor? Türkiye’de kalmak mı yoksa master için yurt dışına gitmek mi daha avantajlı? Yurt dışında master yapmak ne kazandırır ya da ne kaybettirir? Tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim…

Dünyanın En İyi Eğitim Fakültesi Hangisi?

Öncelikle dünyada çok iyi eğitim fakülteleri olduğunu söylemek gerekiyor. Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi bunlardan bazıları… Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün… Pek çok prestijli üniversite, eğitim fakülteleriyle öne çıkıyor. Bu üniversitelerden birinde master yapmak kendinizi önemli ölçüde geliştirmenize yardımcı oluyor. Alanında uzmanlaşmak kimi öğrenciler için akademisyenliğe giden sürecin yolunu da açabiliyor. Böylelikle, Türkiye’ye döndüğünüzde alanınızda uluslararası düzeyde yayın yapabilecek bir akademisyen olma fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Aynı zamanda gelişmelerden haberdar olabiliyor, dünyanın dinamiklerine hakim olabiliyor, ufkunuzu genişletebiliyorsunuz. Bu konu bir eğitimci için üzerinde titizlikle durulması gereken son derece önemli bir konu…

Yurt Dışında Master: Gelişen Teknolojileri Yakından Takip Etmek

Yaşadığımız yüzyılda teknoloji o kadar hızla ilerliyor ki zaman zaman takip etmekte zorlanabiliyoruz. Yurt dışında yüksek lisans yapıyor olmak gelişen teknolojilere yakından bakma imkanı verebiliyor. Türkiye sınırları dışında bir başka ülkenin ve kültürün gözüyle gelişmelere tanık olma ayrıcalığı sunuyor. Başka tip bir eğitimi gözlemleme ve bunu avantaja çevirme şansınız olabiliyor. Türkiye’de öğrendiklerinizin üstüne yeni bilgiler ekleme, farklı kaynakları tarama imkanı bulabiliyorsunuz. Dünyanın en iyileri arasında gösterilen üniversitelerde eğitim almak var olan donanımızın üstüne katmak anlamına geliyor. Dünya hızla küresel bir köye dönüşürken eğitimcilerin değişen dünyaya ayak uydurması gerekiyor. Yurt dışında yüksek lisans yapmak bunun için bir fırsat anlamına geliyor.

Eğitimciler İçin Gerekli Teknolojik Beceriler

Dünyanın hızla gelişmesi elbette eğitim teknolojilerini ve eğitimin yapısını da değiştiriyor. Geleceğin eğitim teknolojilerinin zamanın ve mekanın dışına taşacağı öngörülebiliyor. Geleneksel eğitim sisteminin ötesinde yeni bir yapılanma olacağı düşünülüyor. Kitapların yerini mobil kitapların, yazılı sınavların yerini araştırma projelerinin alacağı bir gelecek pek uzak görünmüyor. Online platformların kullanımı pandemi koşullarının da etkisiyle yaygınlaştı ve yaygınlaşmaya devam ediyor. . Bugün, öğrencilerin dünyanın öbür ucundaki bir dersi online olarak takip etmesi mümkün olabiliyor.

Yakın gelecekte eğitimde yaratıcılığın önemli ölçüde devrede olacağı düşünülüyor. Bu noktada; öğrenciler kadar eğitimcilerin de hazırlıklı olması gerekiyor. Geçmiş yıllarda eğitimcilerin alanlarında yeterli donanıma sahip olması gerekiyordu. Ancak şimdi farklı disiplinlere ve teknolojik gelişmelere de hakim olmaları bekleniyor. Eğitime artık, yapay zeka, sanal öğrenme, dijital öykü, hareketli grafikler gibi birçok teknoloji dahil ediliyor. Yurt dışında donanımlı üniversitelerde master yapmak bu konularda gerekli becerilerin daha kolay kazanılmasına yardımcı olabiliyor.

Eğitim Fakültesi: Eğitimciler İçin Yabancı Dilin Önemi

Eğitimciler için en önemli konulardan biri de elbette yabancı dil… Yabancı dil pek çok alanda önemli olduğu gibi eğitim alanında da büyük önem taşıyor. Dünyadaki verileri, yeni bilgileri, gelişmeleri takip edebilmek için yabancı kaynaklardan da yararlanmak gerekiyor. Elbette yabancı dil olmadan bu pek de mümkün olamıyor. Hem kendi ufkunuzu hem de öğrencilerin ufkunu genişletebilmek için yaşadığınız coğrafyanın sınırlarını aşmanız gerekiyor. Bilime, teknolojiye, sanata daha yakından bakabilmek için zaman ve mekandan bağımsız hareket edebilmek gerekiyor. Bu noktada; yabancı dilinizi geliştirmek için yurt dışına gitmek büyük bir avantaj yaratıyor. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu hiç şüphesiz ki yerinde öğrenmek… Yurt dışında lisansüstü eğitim alırken yabancı dilinizi geliştirme fırsatı bulabiliyorsunuz. Bu da pek çok kapıyı daha kolay aralayabilmek anlamına geliyor.

Yurt Dışında Master: Güçlü Bir Özgeçmiş

Yurt dışında master yapmanın bir diğer avantajı güçlü bir özgeçmişe sahip olabilmek… Güçlü bir özgeçmiş kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmanıza yardımcı oluyor. Pek çok kurum, özgeçmişinizde ülke sınırları dışında eğitim almış olmanızı önemsiyor. Yurt dışı eğitim kariyerinize akademisyen olarak devam etmeniz halinde de önemli ölçüde avantaj sağlayabiliyor.

Yurt dışında master yapmakla ilgili daha detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest