fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Amerikada Yüksek Lisans Yapmak

Amerikada Yüksek Lisans Yapmak

Amerikada yüksek lisans okumak isteyen bir öğrenci için bu ülke inanılmaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Gerek master gerek doktora olsun Amerika’da…

26 Temmuz 2020

Amerikada yüksek lisans okumak isteyen bir öğrenci için bu ülke inanılmaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Gerek master gerek doktora olsun Amerika’da okumak isteyen bir öğrenci kendi alanı ve yatkınlık duyduğu eğitim için kendine uygun bir üniversite mutlaka bulmaktadır. Zaten bundan ötürü olacak ki; her sene 900 binden fazla uluslararası öğrenci ABD’de yüksek lisans eğitimi görmek için ülkeye gitmektedir. Yüksek lisans ile ilgili en önemli konu uygun okul ve bölüm tercihi yapmaktır.

Birçok kişi okulun prestijine öncelik veriyor olsa da asıl değerlendirilmesi gereken en önemli kriter her zaman bu olmamaktadır. Okul seçiminde öncelik başvurmak istenilen alanın fakültesi, kişiyi ne kadar yetkin hale getireceği üzerinde yoğunlaşmasıdır. Kişiye bu alanda ne gibi prestije veya hakimiyete sahip olduğu ve akademik yaklaşıma ne kadar uygun olduğu soruları üzerinde durulması üniversitenin adından daha öncelikli gelen konular arasında bulunmaktadır.

Amerikada Yüksek Lisans Programı Belirlemede Dikkat Edilecekler

Amerikada yüksek lisans okumak lisans eğitimini tamamlamış çoğu öğrenci için kaçırılmayacak fırsatlar arasında yer almaktadır. Elbette lisansta okuduğunuz bölüm yüksek lisans için alanınızı da belirlemektedir. Başvurduğunuz yüksek lisans bölümü okumuş olduğunuz alandan çok uzak olmamalıdır. Mesela; lisans eğitiminde Mimarlık okumuş bir öğrenci Biyokimya alanında yüksek lisans yapmayı hedeflememelidir.

Lisan ve yüksek lisans eğitimi arasında bir bağlantının bulunmasının belirli oranda esneklik payları da bulunmaktadır. Mesela; ağır teknik donanımlı bir mühendislik öğrencisi fiziğe yönelebilir. Ya da Biyokimya okuyan bir öğrenci yüksek lisans için Tıp başvurusunda bulunabilir. Ancak Sosyal Bilimler alanında geçişkenlik çok daha esnek olabilmektedir. Önemli olan farklı bir lisans bölümü okusanız dahi yüksek lisansa başvuracağınız alana dair ilginizi ortaya koyabilecek bazı çalışmalar yapmış olmanız gerekli olmaktadır.

Amerikada Yüksek Lisans Yapmak için Okul Seçimi

Amerikada yüksek lisans yapmak için okul seçiminin kaliteli ve sağlıklı bir şekilde seçilmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle okul seçimi yapılırken hedefe uygun olarak seçim yapılması geleceğe yönelik olmaktadır. Bazı okul ve fakülteler mezuniyet sonrası kariyer odaklı eğitim verirken, bazıları ise akademik odaklı ilerlemek isteyen öğrenciler için daha uygun olmaktadır. Bu kriterlerle mezuniyet sonrası istatistikleri incelenerek daha somut sonuçlara ulaşılmaktadır.

Amerika’da doktora başvuruları ise İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha farklılık göstermektedir. Bu diğer ülkelerin aksine doktora başvurusu yapan öğrenci tez veya araştırma konusunu önceden belirleme zorunluluğu yaşamamaktadır. Öğrenciler doktora için kabul aldıktan sonra 1 veya 2 seneyi yüksek lisans seviyesinde dersler alarak gerçekleştirirken, bir taraftan da özellikle odaklanmak istedikleri tez konusunu belirleyebilmektedirler. Amerikada yüksek lisans yapan öğrencinin eğitimdeki hedefi, istekleri veya aradıklarına sonuç olumluda olumsuzda olabilmektedir.

Amerikada Yüksek Lisans Fiyatları ve Burs İmkanları

Amerikada yüksek lisans yapmak isteyenler için en önemli faktörlerden biri de bunun maddi yükünün olmasıdır. Amerikada yüksek lisans fiyatları içinse belli bir rakam belirtmek mümkün olmamaktadır. Çünkü bu durum okul ve bölüm gibi kriterlere bağlı olarak çok fazla değişkenlik göstermektedir. Ama Amerika’da 2 yıllık bir yüksek lisans programı 30 bin dolar ile 120 bin dolar arasında değişmektedir. MBA programları içinse bu rakamlar değişmektedir. MBA programları ise ortalama 40 bin dolar şeklinde olmaktadır.

Elbette bunun yanında yüksek lisans programlarının 1 yıllık olanları da bulunmaktadır. Fiyatlarda buna göre değişkenlik göstermektedir. Amerikada yüksek lisans başvuruları için her okulun hatta bazı okullarda bazı fakültelerin farklı başvuru portalları bulunmaktadır. Bu başvuru portallarından faydalanarak fiziksel olarak talep edilen evraklar dışında tüm başvurular online olarak yapılmaktadır.

Amerika aynı zamanda burs imkanları konusunda da diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla olanakları öğrencileri ile buluşturmaktadır. Amerikada yüksek lisans bursu için başvuracak öğrencilerin birkaç noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Başvuru esnasında öğrenciler burslu başvuru gerçekleştirmeyi talep edebilmektedir. Ancak bu durum her okulun kendi spesifik başvuru sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı okullar sadece ’Burs için değerlendirmek istiyorum’ gibi bir alanın işaretlenmesini isterken, bazı okullar burslu başvuran öğrencilerden daha detaylı bilgiler istemektedir.

Kimi okullar öğrencilerden daha detaylı kazanç ve birikim bilgilerine ek olarak ‘essay’ gibi bilgilerde talep edebilmektedirler. Okulların kendi burslarının yanı sıra uluslararası öğrenciler için dışarıdan burs veren kredi imkanları da bulunmaktadır. Aynı zamanda şirketler bazı şartlar altında öğrenciler burs imkanları sunabilmektedir. Ayrıca okullar eğitim alınan bölümlere göre de farklı burs imkanları sağlamaktadır.

Amerikada yüksek lisans için başvuru yapmak isteyen öğrenciler için başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar güz dönemi için giriş tarihi çoğu okulun başvuru durumuna göre değişkenlik göstermemektedir. Çoğu okulun başvuru durumu yaklaşık olarak Eylül-Şubat arası olsa da tüm okulların hatta bölümlerin başvuru kapanış tarihleri farklı olmaktadır. Bu yüzden her öğrencinin başvuracağı okulun kapanış tarihlerini yakından takip etmesi gerekli olacaktır.

Amerika’da Master Başvuru Koşulları Nelerdir?

Amerikada yüksek lisans yapmak için başvuru koşulları öğrenciler açısından önemli bir husustur. Başvuru gerçekleştirmek için elbette bazı temel belgeler lazım olmaktadır. Lisans eğitimine devam eden öğrenciler için güncel haliyle transkript belgesi gerekmektedir. Lisans eğitimini bitirenler içinse diploma ve transkript ile beraber güncel ve kullanım süresi en az program bitişini de kapsayan bir pasaport, CV ve referans mektupları da gerekli olanlar arasında yer almaktadır.

Başvuru koşulları bazı okullara göre değişebilmektedir. Bazı okullar spesifik sorular sorarken, bazı okullar ise daha standart sorular sorabilmektedir. Bazı üniversiteler ise hem tüm bunları hem de kendi portalı içerisinde yer alan detaylı soruların cevaplarını öğrencilerden istemektedir. Yine sayfa sayısı, kelime ve karakter sınırı da okullara göre değişiklik göstermektedir. Akademik detaylı olan ancak çokta kalabalık olmayan veya ilgili olmayan detayları barındırmayan bir CV ise başvuru için son derece önemli belgeler arasındadır.

Amerikada yüksek lisans yapmak için gerekli olan CV yanında donanıma sahip olunduğunun çok iyi gösterilmesi gerekmektedir. Referans mektupları için hem lisans eğitimini aldığınız kurumun referans eğitimcilerini dikkatlice belirlemek hem de kendileri ile bu konuyla alakalı iletişime geçmek dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Dışarıdan alacağınız yani staj veya araştırma yaptığınız kurumlardan alacağınız referanslar ile ilgili hazırlıklar yapılması da gerekli olmaktadır.

Referans yazacak kişilere CV, okul, bölüm ve eğitim amacınız gibi bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Her ne kadar her okulun referans iletme formatı farklı olsa da çoğu okul online portala isim, mail adresi, görev gibi bilgilerin işlenmesi üzerine referans yazan kişiye link veya kullanıcı adı ya da şifre göndererek referans portalına yüklenmesi istenmektedir.

Amerika’da Master Yapmak için Hangi Sınavlar Gerekmektedir?

Amerikada yüksek lisans okumak için bir diğer önemli nokta ise sınavlardır. Yüksek lisans yapmak için SAT veya ACT gibi lisans seviyesindeki sınavlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sınavların yerine başvuru yapılan okul ve bölümlere göre GMAT veya GRE sınavlarına girilmesi gerekmektedir. GRE GMAT’a göre daha kapsayıcı bir sınav durumundadır. GRE sınavının daha çok mühendislik, bilim, sosyal bilimler ve hatta mimarlık gibi alanlarda geçerliliği bulunmaktadır. GMAT sınavı ise daha çok MBA gibi işletme ağırlıklı okul ve bölümler için uygun olmaktadır.

Her ne kadar GRE artık bir MBA programları tarafından kabul edilse de, bu iki sınav arasında karar verirken hedeflenilen okulların istatistiksel olarak hangi sınavları almış öğrencilere daha fazla kabul verdiğinin araştırılarak seçimlerin ona göre yapılması daha sağlıklı bir karar olacaktır. GRE ve GMAT sınavları için gereken tüm bilgileri Aba Yurt Dışı Eğitim Merkezi‘nden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yine amerikada yüksek lisans yapmak için dil yeterliliğinin de olması arana şartlar arasındadır. Dil yeterliliği içinde IELTS ya da TOEFL sınavlarından birine girmeniz gerekmektedir. Özellikle IELTS çoğu okul tarafından tercih edilmektedir. Ancak başvuru yapmadan önce spesifik okul ve bölümlerin hangi sınavı tercih ettiğini belirlemek oldukça önemlidir. Elbette kabul aldıktan sonra okula gidebilmek içinde bir Amerika vizesi almanız gerekecektir. Yüksek lisans içinde tıpkı lisansta olduğu gibi ‘F tipi’ F1 vizesi gerekli olmaktadır. Ayrıca vize süresi almış olduğunuz programın uzunluğuna göre belirlenmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

1 + 7 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest