fbpx
Ana sayfa » Blog » Yurtdışında Master Yapmak İsteyenler İçin İpuçları 🎓📌

Yurtdışında Master Yapmak İsteyenler İçin İpuçları 🎓📌

Günümüzde pek çok öğrenci, lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra eğitimlerine yurtdışında devam etmek istiyor. Bu kişilerin istekleri ve koşulları göz…

9 Nisan 2018

Günümüzde pek çok öğrenci, lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra eğitimlerine yurtdışında devam etmek istiyor. Bu kişilerin istekleri ve koşulları göz önünde bulundurarak başvuracakları Master programları, özellikle mesleki deneyimlerine ve kariyerlerine büyük katkı sağlıyor. Bunun yanı sıra dünyanın her yerinden öğrencilerle dünya standartlarında eğitim almak, öğrencinin vizyonunu genişletmesine de yardımcı oluyor.

Master programları birçok ülkede uluslararası geçerliliği ve denkliği olan birçok üniversitede ve birçok dalda açılıyor. Bir konuda uzmanlaşmak anlamına gelen Master unvanı; kişiyi gerek akademik gerek mesleki kariyerinde bir adım öne taşır. Ancak bu seviyedeki bir programa başvurmak için belli kriterleri göz önünde bulundurarak sistemli bir şekilde hazırlanmanız gerekir.

Hangi ülkeye ve üniversiteye gideceksiniz?

Öncelikle hangi ülkeye veya üniversiteye başvuracağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Araştırırken ülkelerin yüksek lisans eğitim sürelerine dikkat etmenizi öneriyoruz. Bu süre 1 yıldan 4 yıla kadar değişiklik gösterebiliyor. Beraberinde her üniversitenin farklı alanlarda daha iyi eğitim verebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Başvuracağınız üniversiteler hakkında bilgi toplarken akademik kadrolarını, imkânlarını, konumunu öğrenmek hayal kırıklığı yaşamamanız için çok önemli.

yurtdışında master

Başvuru tarihleri ne zaman?

Master programı sunan okulların başvuru tarihleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Birçok okul için bu süreç Nisan-Mayıs aylarında gerçekleşse de, siz başvurmayı düşündüğünüz okulların başvuru tarihlerini iyi araştırın. Bu tarihleri kaçırmanız başvurmak için yaklaşık bir yıl kaybetmeniz anlamına geliyor.

Hangi belgelere ihtiyacınız var?

Bununla beraber başvuracağınız okulların sizden istedikleri belgeleri doğru şekilde bir araya getirdiğinizden emin olmalısınız. Birçok okul sizden bir yabancı dil yeterlilik belgesi, özgeçmiş ve motivasyon mektubu istecek. Özgeçmişiniz başvuru dosyanızın en önemli belgelerinden biridir. Sizin bugüne kadar yaptığınız çalışmaların bir özeti niteliğindedir ve karşı tarafın sizi tanımasında önemli bir rol oynar.

Bu nedenle özgeçmişinizi yazarken bölümünüze dair deneyimlerinizin yanı sıra katıldığınız sosyal sorumluluk projelerinden, atölyelerden ve çalışmalardan bahsetmenizde de fayda görüyoruz. Bu tür ayrıntılar sizi başvuru sürecinde diğer adaylardan ayırır. İyi yazılmış bir özgeçmiş not ortalamanız çok iyi olmasa bile kabul alma şansınızı arttırır.

Yurtdışında bir üniversiteden kabul almayı şansa bırakmamak için başvuru sürecinizde hata yapmadığınızdan emin olmalısınız. Bu nedenle profesyonel eğitim danışmanlarından yardım almak kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacak, doğru planlama ile kabul alma ihtimalinizi arttıracaktır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest