fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi » Harvard Üniversitesi Yüksek Lisans/ Doktora Eğitimleri Nasıldır?

Harvard Üniversitesi Yüksek Lisans/ Doktora Eğitimleri Nasıldır?

1636 yılında kurulan ve Amerika’nın en eski üniversitesi olma unvanına sahip Harvard Üniversitesi, dünyanın en saygın eğitim kurumları arasında her…

5 Nisan 2019

Harvard Üniversitesi Yüksek Lisans/ Doktora Eğitimleri Nasıldır?

1636 yılında kurulan ve Amerika’nın en eski üniversitesi olma unvanına sahip Harvard Üniversitesi, dünyanın en saygın eğitim kurumları arasında her zaman ilk sıralarda yer almıştır. Bu nedenle Harvard’da özellikle lisansüstü eğitim almak hem akademik alanda hem de iş dünyasında hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan büyük bir fırsattır. 

Lisansüstü Eğitimde Harvard Ayrıcalığı

Mezunları arasında Barack Obama, Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi politika, teknoloji ve bilim alanında öncü olan onlarca isim bulunuyor. Harvard mezunları eğitimleri boyunca edindikleri lider kişilikleri ve fikirleri ile dünyayı değiştirip toplumların yararına çalışıyor. Okul, lisansüstü eğitimde öğrencilerine sunduğu laboratuvar ve kütüphaneler ile eşi bulunmaz araştırma imkanları sunuyor. 

Harvard Business School, Divinity School, Graduate School of Arts and Sciences, Graduate School of Education, Law School, Kennedy School, Medical School, School of Dental Medicine, John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences, T.H. Chan School of Public Health ve American Repertory Theatre gibi lisansüstü okulları bulunan Harvard’da onlarca programda eğitim veriliyor. 

Cesaretli Adaylar Öne Çıkıyor

Harvard’ın master ve doktora programlarına kabul almak için her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce adaylar yarışıyor. Bu noktada çoğu aday özgeçmişlerinde eksikler olduğunu, notlarının yeterince iyi olmadığını, GRE’den yüksek bir puan alamadıklarını ve deneyimlerinin vasat olduğunu düşünerek hiç şanslarının olmadığı varsayımına kapılıyor. Ancak bu durumun gözünüzü korkutmasına izin vermeyin, çünkü başvuran her aday tam notla mezun olan, makaleler yayımlamış veya geliri yüksek ailelerden gelen prestijli öğrenciler değiller.

Bu nedenle kabul jürisi de her öğrenciyi eşit şartlarda değerlendirmek için öğrencileri yalnızca notlar üzerinden değerlendirmeye tabi tutmuyor ve onların birçok açıdan farklı yönlerinin neler olduğuyla ilgileniyor. Ayrıca lisansüstü kabul oranlarının lisans kabul oranlarından daha yüksek olduğu da biliniyor. Kazanan adayların tek ortak notası var. O da kendilerine güvenmeleri ve cesaretli olarak başvurularını tamamlamaları.

Başvurularda Neler Gerekiyor?

Master ve doktora başvurularında adayların lisans derecelerini almış olmaları gerekiyor. Bunun yanında başvuru için yapılması gereken ilk işlerden biri online başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmak ve 105 dolar olan başvuru ücretini yatırmak. Adayların kendilerini akademik yönden tanıtmaları ve hedeflerini anlatabilmeleri için statement of purpose isteniyor. Yine adayların akademik başarılarını görmek, bir önceki eğitim hayatlarında aldıkları derslerden geçtikleri notları incelemek için not döküm belgesi olan transkriptlerini sisteme yüklemeleri bekleniyor. Güncel GMAT veya GRE puanları ile anadili İngilizce olmayan adaylardan uluslararası geçerliliği olan TOEFL’dan aldıkları puanları göndermeleri isteniyor. Notlarda olduğu gibi burada da yapabileceğiniz en yüksek skoru elde etmeniz diğer adayların önüne geçmek için oldukça büyük bir avantaj olacaktır.

En az bir tanesi akademik kaynaktan olmak koşulu ile sizi tavsiye eden 3 adet referans mektubunun sisteme yüklenmeniz gerekiyor. Ayrıca isteye bağlı olmakla birlikte kendinizi anlattığınız 10 sayfayı geçmeyen bir yazı yazabilirsiniz. Bu yazıda varsa ders dışı etkinlik ve sosyal projelerdeki deneyimlerinizden bahsederek Harvard’ın prestijine katkı sağlayan bir kimse olacağınızı ispat edebilir ve jüriyi etkileyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 15 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest