Columbia University, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan özel bir araştırma üniversitesi olarak tanınmaktadır. Üniversite 1754 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite, Ivy League üyesi kurumlar arasında yer almaktadır. New York’un en eski yükseköğrenim kurumu olarak kabul edilmektedir. Üniversite aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en eski beş yükseköğrenim kurumundan biri olarak bilinmektedir.

Columbia Üniversitesi birçok sıralama tablosuna göre dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 11. üniversitesi olarak sıralanmaktadır. Amerikan üniversiteleri arasında 9. sırada yer almaktadır. QS Sıralamasına göre; üniversite, dünyada 19. sırada bulunmaktadır. Amerikan Üniversiteleri arasında ise 8. sırada yer almaktadır. ARWU ise Columbia Üniversitesi’ni dünyanın en iyi 8. üniversitesi olarak sıralamaktadır.

Columbia University, Büyük Britanya Kralı II. George döneminde kraliyet tüzüğü ile kurulmuştur. Uzun bir süre Columbia Koleji olarak anılmıştır. Amerikan Devrimi’nin yaşandığı dönem kolej için çalkantılı bir dönem olmuştur. 1813’te kolej, tıp fakültesini “The College of Physicians and Surgeons” ile birleştirmiştir. 1857 yılında, Park Place’deki King’s College kampüsünden, Madison Avenue’deki Gotik Revival kampüsüne taşınmıştır. 40 yıl boyunca eğitim faaliyetlerine burada devam etmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında, Columbia, “çok yönlülük” modelini benimsemiştir. Ardından büyük bir hızla ülkenin en önemli araştırma kurumlarından biri haline gelmiştir. Üniversite, birkaç isim değişikliğinin ardından 1896 yılında Columbia Üniversitesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Columbia University, bilim ve teknolojiye verdiği önemli katkılarla tanınmaktadır. Üniversite tarihi boyunca bilimsel atılımlarda çok önemli bir role sahiptir. Kurum, Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde MD derecesi veren ilk okul olarak bilinmektedir. Kurumun mezun, araştırmacı ve öğretim üyeleri arasında 100 Nobel ödülü sahibi bulunmaktadır. 122 Ulusal Bilimler Akademisi üyesi yer almaktadır. 22 Olimpiyat Madalyası üniversite ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda, 33 Akademi ve 125 Pulitzer Ödülü sahibi üniversitenin mezunları arasında yer almaktadır. Üniversite kurulduğu günden bugüne önemli mezunlar vermiştir. Amerikan başkanları, politikacılar, hukukçular, yazarlar, tarihçiler, bilim insanları yetiştirmiştir.

Columbia University Başvuru ve Kabul Süreci

Öğrenci adayları tarafından, “Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir?” sorusu sıkça sorulmaktadır. Columbia Üniversitesi, Amerika’nın en prestijli kurumlarından biridir. Dolayısıyla oldukça seçici bir kurum olduğu bilinmektedir. Üniversiteden kabul almak isteyen öğrenci adaylarının birçok koşulu yerine getirmeleri gerekmektedir. Alınması gereken çeşitli sınavlar bulunmaktadır. Akademik başarı ve dil yeterliliği üniversite için önemli kriterler arasındadır. Bunun yanı sıra; ders dışı aktivitelerin de kabul sürecinde önem taşıdığı bilinmektedir.

Columbia Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrencilerin iyi bir not ortalamasına ihtiyacı vardır. Minimum not ortalamasının 5’lik sistemde 3,0 olması gerekmektedir. Ancak not ortalaması ne kadar yüksekse öğrencinin kabul alma şansı o kadar artmaktadır. Ancak; not ortalaması tek başına kabul için yeterli olmamaktadır.

Columbia University kabul sürecinde uluslararası diploma programlarına önem vermektedir. Bu anlamda, AP programının alınması gerekmektedir. Başvurulacak bölümle ilgili AP derslerinde başarı sağlamak kabul şansını arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. Ek olarak; SAT sınavının alınması akademik başarının belgelendirilmesi noktasında önemli koşullar arasındadır. Lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda ise GRE ve GMAT sınavları devreye girmektedir. Hangi sınavın alınması gerektiği tercih edilecek programa göre değişiklik göstermektedir.

Bir diğer önemli koşul dil yeterliliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada; IELTS ve TOEFL sınavlarından herhangi birinin alınması gerekmektedir. Üniversite her iki sınavı da geçerli kabul etmektedir. Dil yeterliliği Columbia University kabul sürecinde hem lisans hem de lisansüstü programlar için kritik öneme sahiptir.

Niyet mektubu, referans mektubu ve özgeçmiş başvuru sürecinde istenen diğer belgeler arasında bulunmaktadır. Sanat ve tasarım bölümleri için başvuruda bulunan öğrencilerden portfolyolarını sunmaları istenebilmektedir. Etkileyici bir portfolyo tasarımı kabul sürecinde öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Kimi bölümler için üniversite, mülakat talebinde bulunulabilmektedir. Buna ek olarak; üniversite ders dışı aktiviteleri önemli bir kabul kriteri olarak değerlendirmektedir. “Columbia Üniversitesi’ne nasıl girilir?” sorusunun bir cevabı da burada saklıdır. Bu anlamda öğrencilerin yer aldığı proje, staj, yaz okulu gibi faaliyetler kabul aşamasında avantaj sağlamaktadır. Columbia Üniversitesi değer üretebilecek ve fark yaratabilecek öğrencilere öncelik vermektedir.

Columbia University Kampüs Yaşamı

Columbia Üniversitesi’nin ana kampüsü Morningside Heights kampüsü olarak bilinmektedir. Üniversitenin öğretim faaliyetlerinin büyük bir bölümü bu kampüste yürütülmektedir. Fakültelerin büyük bir bölümü, araştırma merkezleri ve laboratuvarlar, enstitüler ve öğrenci yurtları bu kampüste bulunmaktadır. Üniversitenin en büyük kütüphanesi olarak bilinen Nicholas Murray Butler Kütüphanesi, Morningside Heights kampüsü sınırları içerisindedir. Low Memorial Kütüphanesi, Philosophy Hall, Pupin Hall kampüste yer alan diğer önemli binalar olarak bilinmektedir. Casa Italiana, St. Anthony Hall ve Earl Hall da kampüs sınırları içinde bulunmaktadır.

Üniversitenin bir diğer kampüsü Columbia Manhattanville Kampüsü olarak anılmaktadır. Manhattanville,  Morningside Heights kampüsünün kuzeyindeki bir sanayi bölgesi olarak bilinmektedir. Columbia University Manhattanville Kampüsü, İşletme Okulu, Halkla İlişkiler Okulu, Sanat Okulu gibi binaları bünyesinde barındırmaktadır.

Columbia Üniversitesi Medical Center, Washington Heights semtinde bulunan bir başka kampüs olarak bilinmektedir. Sağlık alanındaki Columbia Üniversitesi bölümleri bu kampüste bulunmaktadır. New York – Presbiteryen Hastanesi hem Columbia Üniversitesi hem de Cornell Üniversitesi tıp fakültelerine bağlıdır. Columbia Üniversitesi tıp fakültesinin aynı zamanda New York Eyalet Psikiyatri Enstitüsü ile stratejik bir ortaklığı bulunmaktadır. Üniversiteye bağlı diğer hastaneler arasında Payne Whitney Kliniği ve Payne Whitney Westchester yer almaktadır.

Bir diğer kampüs, Hudson Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Kampüs, Lamont – Doherty Dünya Gözlemevi ve Dünya Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Columbia University, parçacık ve hareket fiziği çalışmaları Nevis Laboratuvarları’nde yürütülmektedir. Paris’te bulunan bir uydu sitesi Reid Hall Columbia Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Üniversite aynı zamanda saha sporları, açık hava parkuru ve tenis tesislerini içeren Baker Field’a sahiptir.

Fakülte ve Enstitüler

Columbia Üniversitesi bünyesinde 21 okul, fakülte ve kolej bulunmaktadır. Bu okul, fakülte ve kolejler şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Columbia İklim Okulu
 2. Mimarlık, Planlama ve Koruma Okulu
 3. Sanat Okulu
 4. Barnard Koleji
 5. İşletme Okulu
 6. Kolombiya Koleji
 7. Diş Hekimliği Fakültesi
 8. Fu Vakfı Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu
 9. Genel Çalışmalar Okulu
 10. Fen Bilimleri Fakültesi
 11. Uluslararası ve Halkla İlişkiler Okulu
 12. Yahudi İlahiyat Fakültesi
 13. Columbia University Gazetecilik Okulu
 14. Columbia Hukuk Fakültesi
 15. Hemşirelik Okulu
 16. Profesyonel Çalışmalar Okulu
 17. Halk Sağlığı Okulu
 18. Sosyal Hizmet Okulu
 19. Öğretmen Koleji
 20. İlahiyat Fakültesi
 21. Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji

Üniversite aynı zamanda çok sayıda enstitü ve araştırma merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Veri Bilimi Enstitüsü, Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü, İnsan Hakları Enstitüsü bu enstitülerden bazılarıdır. Üniversite bünyesindeki yer alan araştırma merkezlerinden bazıları ise şöyle sıralanabilmektedir;

 • Tarım ve Gıda Güvenliği Merkezi
 • Sanat Tarihi, Medya Merkezi
 • Kanser Genetiği, Enstitüsü
 • Richard ve Hinda Rosenthal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi
 • Hesaplamalı Biyoloji ve Biyoinformatik, Merkezi
 • Çevresel Sürdürülebilirlik Merkezi
 • Uluslararası İşletme Eğitimi ve Araştırma Merkezi
 • Clyde ve Helen Wu Moleküler Kardiyoloji Merkezi
 • Ulusal Bağımlılık ve Madde Suistimali Merkezi (CASA)

Enstitü ve araştırma merkezlerinin listesine ve detaylı bilgiye üniversitenin web sitesi aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Columbia Üniversitesi bölümleri arasında; Tıp, Hukuk, Bilgisayar Bilimleri, Psikoloji gibi bölümler yer almaktadır. Ek olarak; Mimarlık, İşletme, Eğitim, Hemşirelik, Felsefe, gibi bölümler bulunmaktadır. Sürdürülebilir Kalkınma üniversitenin sunduğu programlardan bir diğeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üniversitenin sürdürülebilirlik üzerine bazı girişimleri olduğu bilinmektedir. Yerel çiftçilerle iş birlikleri yürüten Columbia University, Yeşil Pazar adlı bir girişime imza atmaktadır. Yeşil Pazar, Perşembe ve Pazar günleri kurulmaktadır. Bu girişim ile çiftçilerin ürünlerini şehir sakinlerine daha kolay ulaştırabilmeleri amaçlanmaktadır. Üniversite yiyecek – içecek ihtiyacının büyük bir bölümünü de bu ürünler aracılığıyla karşılanmaktadır.

Öğrenci Yaşamı

Columbia Üniversitesi yaklaşık 33 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci nüfusunun yaklaşık 25 binini Columbia Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Lisans öğrencilerinin sayısının ise yaklaşık 8 bin olduğu bilinmektedir. Üniversite bünyesinde 4 binin üzerinde akademisyen görev almaktadır. Öğrenci nüfusunun %28’lik dilimini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Öğrenciler eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilmek için burs ve hibe seçeneklerinden yararlanabilmektedir. Burslar hem üniversite hem de anlaşmalı kurumlar tarafından sağlanabilmektedir. Aynı zamanda Columbia University, öğrenciler için kampüs içi konaklama imkanları sunmaktadır. Öğrenciler konaklama imkanlarından eğitimleri süresince yararlanabilmektedir. South Lawn çevresinde bulunan öğrenci yurtları genellikle birinci sınıf öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Columbia Üniversitesi yüksek lisans öğrencileri ise kampüs çevresinde bulunan öğrenci apartlarında konaklayabilmektedir. Columbia Üniversitesi Genel Araştırmalar Okulu ve Barnard Koleji’nin ise kendilerine ait konutları bulunmaktadır. Öğrenciler bu konutlarda konaklama imkanı bulabilmektedir.

Üniversite kampüslerindeki ulaşım sisteminden tüm öğrenciler faydalanabilmektedir.  Academy Bus Lines tarafından sağlanan ulaşım hizmetlerinden, Columbia kimlik kartına sahip olan herkes tarafından yararlanabilmektedir.

Spor ve Sanat Faaliyetleri

Üniversite spor ve sanat faaliyetleri açısından öğrencilere oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. Üniversitenin 29 farklı spor dalında faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Üniversite, National Collegiate Athletic Association (NCAA) üyeleri arasında yer almaktadır. Üniversite Lawrence A. Wien Stadyumu’nu bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda; Baker Atletizm Kompleksi ile beyzbol, softbol, futbol, lakros, çim hokeyi, tenis, atletizm faaliyetleri yürütülmektedir. Campbell Spor Merkezi üniversitenin spor merkezleri arasına 2013 yılında eklenmiştir. Ek olarak; Dodge Fiziksel Fitness Merkezi’nde basketbol, ​​eskrim, yüzme voleybol programları yürütüldüğü bilinmektedir.

Columbia Üniversitesi Orkestrası 1896 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Orkestra Amerika Birleşik Devletleri’nin sürekli faaliyet gösteren en eski üniversite orkestrası olarak tanınmaktadır. Columbia University sanat faaliyetleri bununla sınırlı kalmamaktadır. Üniversite bünyesinde birçok sahne sanatları topluluğu bulunmaktadır. King’s Crown Shakespeare Troupe, Columbia Musical Theatre, NOMADS, LateNite Tiyatrosu bunlardan bazılarıdır.

Üniversite aynı zamanda çok sayıda akademik yayınla adından söz ettirmektedir. Bilim araştırmalarına yer veren Columbia Undergraduate Science Journal bu yayınlardan biri olarak bilinmektedir. Sosyal Bilimlerle ilgili araştırmaları barındıran The Journal of Politics & Society üniversitenin diğer yayınlarından biridir. Amerika’nın en eski öğrenci gazetelerinden biri olan The Columbia Daily Spectator üniversitenin yayınları arasında bulunmaktadır. The Blue and White ve Morningside Post da üniversitenin yayın organlarından bazıları olarak sıralanmaktadır.

Columbia University hakkında detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitim hakkında sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.  Eğitim ve üniversitelere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.