fbpx
Ana sayfa » Essay Yazımı » Stanford, Harvard, MIT, Princeton, Yale, UPENN ve Columbia Üniversitelerine Başvurularında Application Essay Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stanford, Harvard, MIT, Princeton, Yale, UPENN ve Columbia Üniversitelerine Başvurularında Application Essay Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite eğitimini yurt dışında almak başarılı bir kariyerin ilk adımı olduğu gibi sosyal gelişim için de çok büyük bir fırsattır. …

17 Aralık 2018

Application Essay Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite eğitimini yurt dışında almak başarılı bir kariyerin ilk adımı olduğu gibi sosyal gelişim için de çok büyük bir fırsattır.  Harvard, Princeton, Yale, MIT, Stanford, UPENN ve Columbia gibi dünyanın sayılı üniversiteleri her yıl lisans ve lisansüstü eğitim için yüzlerce uluslararası öğrenciyi kabul etmektedir. 

Üniversitelerin aday öğrencilerde aradıkları kriterlerden ilki iyi bir not ortalaması yani yüksek GPA’dır. Bunun haricinde yurt dışı üniversite başvuru belgeleri olarak uluslararası geçerliliği olan akademik sınavlar ve dil testleri de gereklidir. 

Ayrıca adaylardan dili ve içeriği ile etkileyici bir application essay göndermeleri istenmektedir. Yazımızda binlerce aday arasında öne çıkmanızı sağlayacak bir essay yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini okuyabilirsiniz. 

1. Yazınızı Sınırlandırın

Stanford Üniversitesi’nde olduğu gibi size verilen birkaç ipucu ve essay topics üzerine bir yazı yazmanız istenebilir. Bu yazılar hayatınızı şekillendiren bir deneyiminizi anlatın veya karşılaştığınız bir engeli nasıl başarıyla atlatınız tarzında olacağı gibi verilen birkaç kelimenin anlamı üzerine de olabilir. Öte yandan MIT, adaylardan uzun bir yazı yerine onları tanıyacağı kısa cevaplı yazılar ister. Üniversite başvuru yazısı içeriğinde size sorulan soruyu tam anlamıyla cevaplandırmaya ve yazıyı sınırlandırıp konu dışı gereksiz noktalara değinmemeye dikkat etmeniz gerekiyor. 

2. İddianızı Ortaya Koyun

Seçeceğiniz esssay konuları ve içerik üniversitenin beklentilerini karşılayacak şekilde olmalıdır. Üniversite kabul edeceği bir öğrenciden başarılı bir eğitim hayatı, okulun prestijini artıracak bilimsel makale ve projeler bekler.  Bu sebeple yazınızda kabul kuruluna bir anlamda güvence vermek, iddialı bir aday olduğunuzu göstermek ve onları ikna etmek için hedeflerinizden bahsetmeli ve üzerinde çalışmak istediğiniz akademik konuları anlatmalısınız. 

3. Yeteneklerinizden Bahsedin

Sadece akademik başarı ve sınavlardan aldığınız yüksek puanları sıraladığınız bir yazı kabul edilmeniz için tek başına yeterli olmayabilir. Birçok prestijli üniversite öğrencilerinden okulun kültürel ortamına uyumlu olup katkı sağlayacak aktiviteler yapmalarını da bekler. Bu nedenle lise dönemi veya yaz tatillerinde katıldığınız sosyal organizasyonlar ya da müzik, resim, dans gibi hobileriniz varsa bunlardan yazınızda kısa kısa bahsetmeniz faydalı olacaktır. 

4. Orijinal Bir Yazı Yazın

Başka kişilerin gönderdikleri ve başarılı oldukları üniversite başvuru essay örnekleri okuyup kendi yazınızı da onlara benzetmeye çabalamayın. Sizi ifade eden ve orijinal fikirleriniz ile yazılmış net bir yazı her zaman daha iyi olacaktır. Cümlelerinizle zekanızı ortaya koymaya çabalamalısınız. Ayrıca yazınızda belirtilen maksimum kelime limitini aşmamaya, gramer ve mantık hataları yapmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için yazınızı göndermeden İngilizcesi iyi olan bir kişi veya uzmana kontrol ettirerek metnin içeriği hakkındaki fikirlerini alabilirsiniz. 

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest