Blog

IELTS mi TOEFL mı: Yurtdışında Eğitim İçin Hangisine Girmelisiniz?

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere yönelik, IELTS ve TOEFL İngilizce dil sınavlarından daha önce de bahsettik. Bu yazımızda IELTS ve TOEFL sınavlarının en güçlü yanlarına yereceğiz ve kararı size bırakacağız.

Anadili İngilizce olmayanların, İngilizce konuşulan bir ülkede ya da üniversitede öğrenim görmek için bir İngilizce yeterlilik sınavına girmesi gerekiyor. Dünyanın hemen her yerinde en çok kabul gören iki İngilizce dil sınavından biri Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemi (IELTS) diğeri ise Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı (TOEFL)’dır.

IELTS ve TOEFL arasındaki farklar

TOEFL sınavındaki soruların neredeyse tamamı çoktan seçmeliyken, IELTS kısa cevap, boşluk doldurma ve kısa deneme örnekleri yazma gibi farklı soru çeşitlerine yer veriyor. TOEFL sınavı 4 saat sürerken, IELTS’in süresi 2 saat 40 dakika olduğu düşünülürse IELTS’in epey kısa olduğu söylenebilir.

TOEFL sadece bilgisayar üzerinden, IELTS sınavlarının iki modülü de kağıt üzerinden uygulanır. Sadece bu bilgi bile tek başına bir tercih yapmanıza neden olabilir. Bilgisayar başındayken dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız IELTS sizin için doğru tercih. Diğer taraftan TOEFL, bir odada birden fazla kişinin bilgisayar başında sınava girdiği düşünüldüğünde özellikle konuşma bölümünde sorunlara yol açabiliyor.

İngilizce eğitim verilen yükseköğrenim programlarına başvuru yapan öğrencilerin IELTS Akademik sınav modülünü seçmeleri gerekir. Genel IELTS Sınavı ise göçmenlik veya bazı iş şartlarının karşılanması gereken durumlarda tercih edilir. Başvuru sırasında bu farka dikkat etmek çok önemli.

Başvuru yapacağınız kurumun tercihini öğrenin

Başvuru yapacağınız ülke veya kurumun bu sınavlara nasıl yaklaştığını başvuru öncesinde öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü eğer başvuracağınız kurum herhangi bir sınavı kabul etmiyorsa zaten seçme şansınız yok demektir. Örneğin İngiltere’deki üniversiteler TOEFL yerine, ille de IELTS diyebilir. Amerika’daki bazı kurumlar da keza tam ters şekilde.

IELTS İngiltere kökenli bir sınav sistemi olduğu için İngiliz İngilizcesini veya Avustralya İngilizcesini; TOEFL ise Kuzey Amerika İngilizcesini baz alıyor. Bu genelde göz ardı edilse de son derece önemli bir fark yaratıyor. Örneğin, İngiliz aksanını anlamakta zorlanıyorsanız, IELTS sınavında zorlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir