fbpx
Ana sayfa » Blog » Harvard Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi Alma Ayrıcalığı

Harvard Üniversitesi’nde Lisans Eğitimi Alma Ayrıcalığı

Dünyanın en eski yüksek öğretim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde kurulmuştur. Ivy League…

22 Ekim 2018

Harvard Üniversitesi'nde Lisans Eğitimi Alma Ayrıcalığı

Dünyanın en eski yüksek öğretim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde kurulmuştur. Ivy League üyesi olan Harvard’ın ismi, 1639 tarihinde Harvard Koleji olarak değiştirilmiş ve 1780’li yıllarda üniversite olarak anılmaya başlamıştır. Üniversite Charles William Eliot’un başkan olduğu 1869 ila 1905 senelerinde bir yenilenme dönemi geçirerek öğrenci seçme tarzından derslerin işlenme yöntemlerine kadar bir çok farklı alanda sistemleşerek bugünkü şekle bürünmüştür. Harvard’ın hem eğitim hem de fiziksel yapısı kendisinden sonra kurulan tüm Amerika üniversitelerince örnek alınan bir model olmuştur.

1. Harvard Üniversitesi Bölümleri

Harvard Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi, İşletme Okulu, İlahiyat fakültesi, Eğitim Yüksek Okulu, Sanat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sürekli Eğitim Merkezi gibi fakülteler ile John F. Kennedy Yönetim Okulu bulunmaktadır.  Genel olarak temel bilimler alanında çalışmalar yürüten Harvard üniversitesi mezunları dünyaca ünlü CEO’lar, ABD başkanları ve teknolojinin önde gelen isimleri mezun olmuştur. 

2. Harvard’a Kabul Şartları Nelerdir?

Özel bir kurum olan Harvard Üniversitesi fiyatları yüksek olsa da ücretli veya burslu okuma imkanları mevcuttur. Harvard Üniversitesi burs kabul koşullarında ilk şart üniversiteye giriş sınavında ilk 200’e girerek iyi bir derece yapmaktan geçiyor. SAT ve TOEFL’dan iyi bir puan alarak hem akademik bilgi hem de İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız beklenmektedir. İstenilen şartları sağladığınız takdirde yüzde 80’e kadar burs kazanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Harvard Üniversitesi tıp  fakültesi bölümlerinde eğitim almak istiyorsanız MCAT sınavında iyi bir puan elde etmeniz beklenmektedir. 

3. Yüzlerce Aday Arasında Öne Çıkmak İçin Gerekenler

Okula kabul aşamasında önemli bir diğer şart ise referans mektubudur. Sizin başarılı bir öğrenci olduğunuza dair  öğretmenlerinizi veya okul idarecileriniz tarafından yazılacak sizi tavsiye eden mektup seçilmenizde büyük bir önem taşıyor. Ayrıca amacınızı ve ilerideki hedeflerinize yönelik planlarınızı anlattığınız kendinizin yazacağı niyet mektubu da başvurunuzda değerlendirilecek bir diğer kıstastır. 

Harvard’a seçilirken ders ve akademik başarı dışında sosyal başarılar da oldukça önemlidir. Herhangi alanda yeteneği olan liderlik vasfı gelişmiş doğa ve hayvanlar konusunda duyarlı, çeşitli sosyal etkinliklere katılmış kişiler önceliklidir. Harvard’ın amacı bilgi, kültür ve toplumsal hayatta donanımlı ve saygın kişiler yetiştirmektir.  Başvurular genelde her yılın Ocak ayına kadar tamamlanmalıdır. Sonuçlar ise Nisan ayı gibi açıklanmaktadır. 

4. Akademi ve Sanatta Harvard’ın Farkı 

Kurumun yöneticisi John Harvard tarafından 400 kitap ve bir miktar paranın bağışlanması ile kurulan Harvard kütüphanesi bugün 15 milyonu geçkin kitap koleksiyonu ile dünyanın en büyük akademik kütüphanesi ünvanını taşımaktadır. Ayrıca birbirlerine oldukça yakın olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard Üniversitesi’nde ortak çalışmalar yürütülmektedir. Öğrencilerin bu iki üniversite arasında yatay geçiş yapma imkanları da bulunmaktadır. Cambridge ve Boston’da iki yerleşkesi bulunan okul sanat müzesi ile dünyanın önde gelen akademilerinden biridir. 

5. Harvard Üniversitesi’nin Kazandırdıkları

Sanat alanında okumak isteyenler için de oldukça prestijli bir okul olan Harvard’ın müzesinde 28 milyon’dan fazla sanatsal çalışma el emeği ürün ve müzik enstrumanları bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi öğrencilerine teorik ve teknolojik araştırma alanı sunarken dünya çapında  geçerli bir diplama da kazandırmaktadır. Spor ve sosyal faaliyetleri, akademik kadrosu ve çok kültürlü kampüs hayatı ile Harvard, parlak bir geleceğin temelidir.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 15 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest