Hemen Bilgi Al

GRE

GRE Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GRE (Graduate Record Examinations) İngilizce eğitim veren üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına dâhil olabilmek için girmeniz gereken sınavlardan bir tanesidir. Diğer sınavlardan farkı ise; mühendislik ve sosyal bilim dallarında eğitim gören öğrencilere yönelik olmasıdır.

GRE Sınavının amacı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ünversitelerde yüksek lisans ya da doktora programlarına katılmak isteyen, mühendislik ve sosyal bilimler dallarında eğitim görmüş öğrencilerin girebileceği bir çeşit seviye tespit sınavıdır. GRE sınavının amacı öğrencilerin sözel ve matematiksel yeteneklerini ölçmektir. Bu sınavın sonucunda başarılı sayılan öğrenciler, yüksek lisans ya da doktora eğitimlerine başlayabilirler.

GRE Sınavı ve İngilizce yeterliliği

Yurtdışında eğitim görmek için girdiğiniz her sınav gibi, GRE sınavına girebilmek için de belli bir İngilizce seviyesinin üzerinde olmanız gerekir. Bu da ‘upper intermediate’ ve üstü bir İngilizce seviyesinidir. GRE sınavı hazırlık sürecinde, derslerden maksimum faydayı sağlayabilmeniz için en az TOEFL 77 ve üzeri seviyede İngilizcenizin olmasını tavsiye ediyoruz.

GRE Sınavları Hangi Aşamalardan Oluşur, Ücretlendirmesi Nedir?

GRE sınavları bilgisayar üzerinde (Revised General Computer – Based Test) ve kâğıt üzerinde (Revised General Paper – Based Test) olmak üzere iki aşamalı olarak yapılır. Öğrencilerin her 21 günde bir sınava girme hakkı vardır. Fakat 12 aylık süre içerisinde yalnızca 5 kez sınava girilebilir. GRE sınavının her iki sınavı için de farklı ücretlendirmeleri vardır. General Test için ödemeniz gereken miktar 175 $ iken, Subject Test için ödemeniz gereken miktar 150 $’dır.

GRE Sınavının Barajı Nedir, Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

GRE Sınavını geçmek için sabit bir alt ya da üst baraj yoktur. Fakat her üniversitenin genel öğrenci profiline uygun bir sınav sonucu beklentisi vardır, bu da her kurum için değişiklik gösterir. Sınav sonuçları ise 130 ile 170 puan arasında değişiklik göstermektedir. Sınavın geçerlilik süresi genel olarak 5 yıldır, ancak bazı eğitim kurumları geçerlilik süresini 2 yıl olarak belirlemiştir.

GRE Hazırlık

Eksiklerinizin tespit edilerek özel bir GRE Hazırlık programı oluşturulması için aşağıdaki formu doldurarak eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

[ninja_form id=1]