fbpx
Ana sayfa » Blog » AP ve SAT Hakkında Merak Edilenler

AP ve SAT Hakkında Merak Edilenler

Yurt dışı eğitim programlarına olan talep her gün giderek artıyor. Üniversite deneyimini yurt dışında yaşamak öğrenciler için oldukça cazip bir…

16 Temmuz 2020

Yurt dışı eğitim programlarına olan talep her gün giderek artıyor. Üniversite deneyimini yurt dışında yaşamak öğrenciler için oldukça cazip bir fikir haline geldi. Hal böyle olunca özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada gibi ülkelerdeki kaliteli üniversiteler her yıl binlerce başvuru alıyorlar. Üniversitelerin de başvuru sürecinde öğrencilerden bazı beklentileri oluyor. Bu beklentileri karşılayıp karşılamadıklarını çeşitli sınavlarla belgelemeleri isteniyor. AP ve SAT de bu sınavlar arasında yer alıyor. Gelin; AP ve SAT sınavlarına birlikte göz atalım.

SAT Nedir?

Scholastic Aptitude Test; College Board tarafından ilk olarak 1926 yılında düzenlenmiş kağıt tabanlı bir test. İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan SAT, günümüzde İngiltere, Kanada gibi ülkelerde ve İngilizce eğitim veren pek çok ülkede öğrenci adaylarının girmesi beklenen sınavlardan bir tanesi. SAT aynı zamanda Türkiye’deki bazı üniversitelerde de geçerli bir sınav.

SAT Reasoning Test ve SAT Subject Test olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşuyor. SAT Reasoning Test, öğrencilerin sayısal ve sözel becerilerinin ölçüldüğü bir sınav. 3 bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Math, Reading, Writing and Language olarak sıralanıyor. Sınav toplamda 3 saat sürüyor. Bu üç bölüme ek olarak; tercihen SAT essay bölümünü de alabiliyorsunuz. Eğer essay bölümü eklenirse öğrencilere 50 dakika daha süre tanınıyor. Bu bölümde sizden kompozisyon yazmanız bekleniyor. Essay alınması tavsiye ediliyor çünkü bu bölüm başvurular sırasında öğrencilere avantaj sağlıyor.

Sınav için lise son sınıf öğrencisi ya da mezun olma şartı aranıyor. Sınavda başarılı olabilmeniz için akıcı bir İngilizceye sahip olmanız gerekiyor. Sınav yılda 6-7 kez düzenleniyor ve katılım ücretli. Aynı gün içerisinde hem reasoning hem de subject testlerine girmeniz mümkün olamıyor.

AP Nedir?

Advanced Placement kısaca AP;  College Board tarafından düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinde üniversiteye girişte geçerli olan bir program. Program, lise eğitimini sürdürmekte olan öğrencilerin lisans düzeyinde dersler almalarını ve lisans eğitimlerine daha avantajlı başlamalarını amaçlıyor.  Programın ardından öğrenciler AP sınavlarına giriyor ve programı başarıyla tamamladıklarını belgelemiş oluyorlar. Sınavlara girebilmek için dersleri almış olma şartı aranmıyor. Sınavlar her öğrencinin başvurusuna açık olarak yapılıyor. AP’den elden edilmiş iyi bir skor üniversiteye kabul sırasında öğrencilere avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra; öğrenciler lisans eğitimleri sırasında bazı derslerden muaf olma şansı da yakalıyorlar.

AP ve SAT sınavlarında başarı sağlamak için zamanı stratejik kullanmak önem taşıyor. Her iki sınav için de özenli bir çalışma yapmak şart. Bu süreçte uzman desteğini almak elbette öğrencilerin yararına olacaktır. AP ve SAT sınavları hakkında detaylı bilgi ve yardım için ABA Academy ile iletişime geçebilirisiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

14 + 4 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest