Başvuru Tipleri: Early Decision, Early Action, Restrictive Early Action, Regular Decision

Yurtdışında bir üniversitede eğitim almaya karar verdiniz, üniversitenizi ve bölümünüzü seçtinizse sıra geldi ne zaman başvuru yapacağınıza. Her okulun kendine özgü başvuru koşulları ve tarihleri olduğu için başvuru zamanı da karmaşık bir konuya dönüşebiliyor.

Başvuru sürecinizde bilmeniz gereken şeylerden biri de farklı başvuru tipleri olduğu: Early Decision, Early Action, Restrictive Early Action, Regular Decision.

Early Decision

Regular Decision dönemi sona ermeden önce başvuru yapıp hemen sonrasında kabul kararını almanız anlamına gelir. Early Decision bağlayıcı bir başvurudur. Sonrasında kabul edildiğiniz zaman okula kayıt yaptırmanız beklenir. Bu nedenle bir belge imzalayarak bunu taahhüt etmeniz gerekir.

Early Action

Early Decision sürecine oldukça benzeyen Early Action başvuru tipinde de Regular Decision dönemi sona ermeden önce başvuru yapar daha sonra kabul alıp almadığınızla ilgili bilgilendirilirsiniz.

Restrictive Early Decision

Restrictive Early Decision başvuru tipinin en önemli özelliği şudur: Restrictive Early Decision ile başvuru yapanlar, Regular Decision dışında herhangi bir başvuru tipiyle başka okullara başvuru yapamazlar. Bu nedenle başvuranlar arasında büyük bir avantaja sahip olanlar dışında bu başvuru tipi uygun olmayacaktır.

Regular Decision

Öğrenciler genellikle Regular Decision başvuru tipini tercih eder. Bunun en önemli sebeplerinden biri de istedikleri kadar okula Regular Decision başvurusu yapabilme imkanı. Farklı okulların farklı başvuru tarihleri olsa da Regular Decision tarihleri genellikle Ocak ayıdır ve sonuçlar en geç Nisan’da gelir.

Farklı okulların farklı koşulları olsa da genel anlamda başvurular bu dört başlık altında gruplandırılır. Bu önbilgilerle, başvuru yapmak istediğiniz okulun kabul ettiği başvuru tiplerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu süreçte en doğru kararları vermek için profesyonel bir danışma hizmeti alabilirsiniz.

Share this post

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aba Yurtdışı Eğitim Danışmanlık bültenine abone olduğunuzda yurtdışında lisans eğitimi, master, doktora eğitimi, dil ve yaz okulları ile ilgili makaleler mail adresinize gelir. Hemen kayıt olun.

Aboneliğiniz başladı!