Blog

Yurtdışında Üniversite Başvurusu İçin Önemli 3 Sınav

Yurtdışında üniversite okumak pek çok kişinin hayali. Farklı bir kültürü tanımak, uluslarası sistemde eğitim almak, global bir insan olmak için günümüzde yurtdışında üniversite eğitimi oldukça önemli olmaya başladı. Yurtdışında bir üniversiteden kabul almak için bazı sınavlara girerek ve bu sınav sonuçlarında başarılı olmak gerekiyor.

Yurtdışında üniversite başvuruları için en önemli sınavların başında SAT, ACT ve AP geliyor. Bu sınavlara kısaca bir göz atalım.

1. SAT (Scholastic Aptitute Test)

Amerika, dünyanın hemen her yerinden öğrencinin okumak için tercih ettiği önemli bir ülke. Ortalama 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğü Amerika’da üniversite okumak ve Harvard, Yale gibi prestijli üniversitelerde eğitim almak için girilmesi gereken sınavlar var.

SAT, bir üniversiteye girerken, öğrencilerin öncelikli olarak eleştirel okuma, matematik-geometri ve yazma-kompozisyon alanlarında yetkin olup olmadığını belirlemek için yapılan bir sınav. Öğrenciler bu becerilerini ne kadar iyi kullanabiliyorsa, hem okula kabulde hem de kabul edildikten sonra üniversite başarılarında çok önemli bir etkisi vardır.

SAT, Amerika dışında dünyanın diğer yerlerinde yılda 6 defa, Amerika’da ise yılda 7 defa uygulanıyor.

yurtdışında üniversite

2. ACT (American College Testing)

ACT, yine Amerika’da eğitim görme hayali kuran öğrenciler için seviyeyi tespit etmeye yarayan bir sınav. SAT 1 sınavı alternatifi olarak uygulanan bu sınav, 1959’dan günümüze kadar uygulanmaya devam ediyor. Oldukça yaygın bir sınav olan ACT sonuçlarını, yurtdışındaki pek çok üniversite üniversitelerinin öğrencilerini seçerken görmek istiyor.

Sınavda çoktan seçmeli sorular yer alıyor. 4 bölümden oluşan ACT İngilizce, Matematik, Okuma ve Fen sınavları ile öğrencileri değerlendiriyor.

3. AP (Advance Placement)

AP sınavı, kolej ve lise öğrencilerinin üniversiteye giriş hazırlık süreci için, altmışa yakın ülkede uygulanan bir sınav. Dünyanın hemen her yerinde yurtdışı üniversite eğitimi için bu sınava giren öğrenciler, pek çok avantaj kazanıyor. Kabul sürecinde büyük etki yaratan sınav, üniversitede bazı derslerden muafiyet hakkı da sunuyor. Özellikle çift anadal yapmak isteyenler, ders muafiyetleri sayesinde daha rahat bir okul hayatı geçirebiliyor.

İki bölümden oluşan AP sınavı, ilk bölümde çoktan seçmeli sorular ile kısa cevaplı sorularla sınanıyor. İkinci bölümde kompozisyon yazması istenen öğrencilerin anlama, yorumlama ve bunları aktarma seviyesi değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir