fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » AP, IB ve SAT Uluslararası Sınavlar İçin Hazırlık Süreci

AP, IB ve SAT Uluslararası Sınavlar İçin Hazırlık Süreci

Uluslararası sınavlar için hazırlık dönemi oldukça önemlidir. Haziran ayına giriş yaptığımız şu günlerde, ilk haftadan tutun da son haftaya kadar…

3 Haziran 2020

Uluslararası sınavlar için hazırlık dönemi oldukça önemlidir. Haziran ayına giriş yaptığımız şu günlerde, ilk haftadan tutun da son haftaya kadar öğrenciler tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Sınavlar açısından bu dönem; öğrenciler, veliler ve özellikle, biz, eğitimciler tarafından takip edilerek üzerinde durulması gereken noktalarda öğrencilere yardım edilmelidir. Sınavların yoğunluk gösterdiği bir döneme adım atarken, öğrencilerimizin en iyi şekilde hazırlanmaları ve kendilerini hazır hissetmeleri için elimizden gelen her imkanı sunmaktayız.

Uluslararası Sınavlar Arasında AP Sınavı: Advance Placement Nedir?

Advance Placement nedir sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Haziran ayı sonuna doğru gerçekleşecek olan AP sınavı, üzerinde önemle durduğumuz sınavlar arasında yer almaktadır. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da bildiğimiz AP; ABD’de uygulanmaya başlayan ve oradan da dünyanın her yerine hızlı bir şekilde yayılan, eğitimde mükemmeliyeti arzulayan, sistemli ve aynı zamanda da çok çalışmayı hedefleyen programa verilen isimdir.

AP Programı ile; lise eğitimi alırken üniversiteye yönelik derslerde alınabilmekte ve bu sayede üniversitede iken bu derslerden muaf olma ayrıcalığı sağlanmaktadır. Özellikle, yurtdışı programlarına yerleşmek isteyen öğrenciler lise döneminde üniversiteden almış olduğu dersleri sunarak kabul aşamasına geçebilmektedirler.

IB (International Baccalaureate) Sınavı Nedir?

Uluslararası sınavlar arasında yer alan ve Kasım ayında gerçekleşecek olan IB Sınavı, yine üzerinde hassasiyetle durduğumuz konular arasında bulunmaktadır. Uluslararası Bakalorya Programı olarak da adından söz ettiren IB; 16 ve 19 yaşları arasındaki öğrenciler için hazırlanmış olan iki yıllık kapsamlı ve sıkı eğitimin olduğu bir programdır.

Öğrencileri, hem üniversite dönemine hem de üniversite sonrası dönemlere hazırlayan bu akademik program, içerisinde final sınavlarını da barındırmaktadır. Aynı zamanda bu program, öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerini de ön plana çıkaran sistemleri de içerisinde barındırmaktadır.

Uluslararası Sınavlar Arasında SAT (Scholastic Aptitude Test) Sınavı Nedir?

Ülkemizde de SAT sınavına girecek öğrencilerimizle beraber, hem Amerikan vatandaşları hem de diğer tüm ülke vatandaşları tarafından bir üniversite programına yerleşmek için hazırlanılan sınavdır. Amerika’daki üniversitelere girmek için gerekli olan bu sınav, uluslararası bir statüye sahiptir.

SAT ile, öğrencilerin İngilizce okuma ve yazma düzeyleriyle beraber matematik becerileri de test edilmektedir. Ayrıca öğrencilerin kompozisyon yazma becerilerinin de değerlendirildiği bu sınavda, müfredatta bazı güncellemeler yapıldığından dolayı öğrencilerin değişiklik yapılan hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sınav Süreci ve Olası Aksaklıklar

Sınavların adım adım yaklaştığı şu günlerde; gerek tecrübelerimizle gerekse sunmuş olduğumuz teknik bilgi ve taktiklerle öğrencilerimizin yanında bulunmaktayız. Zorlu bir maratondan geçen öğrencilerimize, kaçırdıkları dersler ya da olası bir teknik sorun karşısında yapmaları gerekenler konusunda da özverili davranmaktayız.

Ayrıca, teknik sorunlar karşısında öğrencilerimiz Twitter üzerinden ‘AP_Trevor’ hesabı ile direkt olarak AP’den sorumlu olan Trevor Packer’a ulaşarak yaşadıkları problemlerin çözümüne anında ulaşabilmektedirler. Öğrencilerin sınavlarda yaşamış oldukları problemlerin giderilmesi ve emeklerinin heba olmaması için, stres içerisinde girdikleri bu sınavlarda, her bir duruma özenle dikkat etmekteyiz. Uluslararası sınavlar için sürecin doğru yönetilmesi son derece önemli olmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest