fbpx
Ana sayfa » Sınavlar » SAT Sınavı’na Genel Bakış

SAT Sınavı’na Genel Bakış

1926 yılından bu yana The College Board tarafından düzenlenen SAT sınavı, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için büyük öneme sahip.…

3 Mayıs 2019

SAT Sınavı’na Genel Bakış

1926 yılından bu yana The College Board tarafından düzenlenen SAT sınavı, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için büyük öneme sahip. İlk dönemlerde “Scholastic Aptitude Test” olarak anılan sınav, ilerleyen yıllarda yerini “Scholastic Assessment Test”e bıraktı. Bu dönemde SAT 1 (Reasoning) ve SAT 2 (Subject) olmak üzere ikiye ayrılan sınav, 2016 yılında yapısal bir değişime (okuma ve pasaj ağırlıklı) daha giderek bugünkü halini aldı.

Lise son sınıfa devam eden öğrencilerin başvurduğu SAT sınavına, lise mezunu öğrenciler de katılım gösteriyor. Eğitim hayatına Türkiye’de devam etmek isteyen farklı milletlerden öğrencilerin ve yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin (genellikle lise son sınıf ve yeni mezunlar katılım gösteriyor) başvurduğu SAT sınavı, öğrencilerin gelecekleri üzerinde büyük rol oynuyor.

SAT ve Genel Yapı

Oldukça seçici bir yapıda olan SAT sınavı, “SAT 1 (Reasoning)” ve “SAT 2 (Subject)” olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Sınav öğrencilerde “Upper Intermediate” İngilizce yeterlilik seviyesi arıyor. 2016 yaşadığı dönüşümle beraber yapısı değişen sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmüyor. 

Okuma-analitik, analitik yazma-dil bilgisi ve matematik-geometri konularına ilişkin soruların yer aldığı SAT-1 (Reasoning) sınavında, öğrenciler kendilerine tanınan 3 saat 45 dakika içerisinde sorulara yanıt vermek zorundalar. Ülkemizden yapılan başvurularda her üç alan da başvuru kriterleri arasında yer alırken, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için herhangi bir kriter bulunmuyor. 

SAT-2 (Subject) sınavında ise İngilizce, Tarih, Matematik, Fen Bilimleri ve Dil alanında akademik konularla karşılaşacak öğrenciler, ilgili testleri kendilerine tanınan 5 saatlik süre zarfında cevaplıyorlar. Öğrencilerin lise yıllarındaki bilgi birikimlerini değerlendiren sınav, prestijli okullar tarafından oldukça ciddiye alınıyor. Ülkemizden yapılan başvurularda her üç alan da başvuru kriterleri arasında yer alırken, Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için herhangi bir kriter bulunmuyor. 

Hazırlık Süreci

Yurtdışında eğitim alma hayalleri için yoğun bir çalışma dönemine girmesi gereken öğrenciler, SAT sınavları 2016 yılında içerik olarak dönüşümden geçmiş olsa da önceki yıllarda çıkan sorulardan yararlanabilirler. Ayrıca SAT sınavına girecek öğrencilerin, sınav tarihinden bir dönem önce SAT sınavı hazırlık kurslarına katılmaları kendilerine önemli bir avantaj sağlayabilir. Farklı zorluk seviyelerinde alınacak testler, öğrencinin sınav esnasında karşılaşabileceği sorular hakkında fikir sahibi olmalarını sağlıyor.

Öğrenciler, yurtdışı eğitim hakkında birçok bilgiye sahip ABA Eğitim web sayfasında SAT sınavı ve yeni yapısı hakkında detaylı bilgi edinebilirler. Sayfa üzerinde SAT-1 Reasoning ve SAT-2 Subject bölümlerine dair kapsamlı bilgi alabilecek öğrenciler, sınav konularını da yakından tanıma fırsatı yakalayabilirler.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest