Hemen Bilgi Al

Almanya’da Okumak: En Popüler Öğrenci Şehirleri

Almanya’da okumak için her yıl binlerce uluslararası öğrenci Alman üniversitelerine başvuruda bulunuyor. Almanya kaliteli eğitiminin yanında; kariyer olanakları, uygun üniversite ücretleri ve burs imkanlarıyla da dikkat çekiyor. Peki; Almanya’da okumak isteyen öğrenciler için en popüler öğrenci şehirleri hangileri? Öğrenciler en çok hangi şehirleri tercih ediyor? Hangi şehirler hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Berlin

Almanya’da eğitim almayı düşünen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında başkent Berlin yer alıyor. “QS Best Student Cities 2019” sıralamasına göre Berlin, Almanya’nın en iyi ikinci öğrenci şehri konumunda… Dünyanın ise en iyi 5. öğrenci şehri olarak kabul ediliyor. Berlin kaliteli üniversiteleri ve kültürel zenginliği ile Almanya’nın öne çıkan şehirleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri açısından pek çok avantaj da sağlıyor. Bu yönleriyle uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Elbette Berlin’in önemli bir diğer özelliği; teknoloji ve inovasyon anlamında Avrupa’nın en iyileri arasında olması… Öğrenciler prestijli ve donanımlı Berlin üniversitelerinde eğitim alırken; alanının en iyisi akademisyenlerden ders alabiliyor. Araştırma projelerini yakından takip etme hatta zaman zaman dahil olma fırsatı bulabiliyorlar. Mühendislik ve teknoloji denildiğinde akla gelen ilk Avrupa şehirlerinden biri Berlin oluyor. Berlin; sanat ve tasarım alanlarında da Avrupa’nın ve dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

Berlin eğitim kalitesi kadar kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Berlin’de üniversitelerinden mezun olan birçok öğrenci dünya devi şirketlerde iş imkanı bulabiliyor. Aynı zamanda Almanya’nın ve Avrupa’nın önde gelen kurumlarında çalışma fırsatı yakalayabiliyorlar. Kimi öğrenciler kariyerlerini akademide sürdürmeyi de tercih edebiliyor. Berlin, dünyanın hemen her noktasından öğrencileri ve göçmenleri ağırlıyor. Üniversitelerde de uluslararası öğrencilerin sayısının oldukça fazla olduğu biliniyor. Bu anlamda Berlin, network oluşturmak açısından önemli bir lokasyon olarak kabul ediliyor.

Berlin, sosyal yaşam açısından da öğrenciler arasında oldukça popüler… Her yıl düzenlenen renkli festivaller, tiyatrolar, konserler, müzikaller her öğrenciye hitap edecek etkinlikler düzenleniyor. Şehir aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş yapılarıyla da dikkat çekiyor. Şehrin sokaklarında Almanya tarihini ve ikinci dünya savaşının izlerini yansıtan pek çok yapı bulunuyor. Aynı zamanda şehrin çeşitli bölgelerinde sanat ve tarih koleksiyonlarını içeren çok sayıda müze yer alıyor. Bergama Müzesi, Neuses Müzesi, Yahudi Müzesi, Berlinische Galerie bu müzelerden sadece bazıları…

Peki; hangi Berlin üniversiteleri ön plana çıkıyor? Berlin’de eğitim almak için hangi üniversiteler tercih edilebilir?

Humboldt Üniversitesi

Humboldt Üniversitesi bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1810 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kurulduğunda, Friedrich Wilhelm Üniversitesi olarak anılan üniversitenin, 1949'da bugünkü adını aldığı biliniyor. Humboldt Üniversitesi 9 fakülte ve yaklaşık 32 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin yetiştirdiği isimler ve öğretim üyeleri arasında çok sayıda ünlü ve önemli isim yer alıyor. Albert Einstein, Arthur Schopenhauer, Friedrich Hegel, Walter Benjamin, Max Weber bu isimlerden bazıları olarak biliniyor. Üniversite mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında dikkat çekiyor.

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin’in teknoloji alanında eğitim veren ilk üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, Almanya’nın önde gelen teknoloji üniversitelerinin ortak ağı olan TU9’un üyeleri arasında yer alıyor. Üniversiteye, Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından "Girişimci Üniversite" ünvanı verildiği biliniyor. Berlin Teknik Üniversitesi, önemli araştırma ve inovasyon merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Bilgisayar bilimleri, endüstri mühendisliği gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Üniversite aynı zamanda Almanya'daki en yüksek uluslararası öğrenci oranlarından birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Buna ek olarak, Berlin Üniversite İttifakı'nın üyeleri arasında bulunuyor. Alman Üniversiteleri Mükemmeliyet Girişimi kapsamında "Mükemmeliyet Üniversitesi" ünvanı aldığı biliniyor.

Münih

Münih, öğrenciler ve göçmenler tarafından sıkça tercih edilen bir diğer şehir olarak karşımıza çıkıyor. Münih yaşam standartları ve kaliteli üniversiteleriyle adından söz ettiriyor. Almanya’nın en ünlü festivali olarak bilinen “Oktoberfest” her yıl Münih’te düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce turist “Oktorberfest” için Münih’i ziyaret ediyor. Şehir; tarihi, kültürel zenginliği ve mimarisi ile dikkat çekiyor. Münih, teknoloji ve mühendislik alanındaki ünüyle dünya çapında tanınıyor.

Günümüzde, Münih; küresel bir sanat, bilim, teknoloji, finans, inovasyon, eğitim, ticaret merkezi olarak dikkat çekiyor. Şehir yüksek yaşam standartlarıyla Almanya’da birinci dünyada ise üçüncü sırada bulunuyor. Şehrin, “Monocle's Quality of Life Survey” tarafından 2018’de dünyanın en yaşanabilir şehri olarak derecelendirildiği biliniyor. Aynı zamanda Almanya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Münih'in ekonomisi, teknoloji, otomotiv ve yaratıcı endüstrilerin yanı sıra; biyoteknoloji, mühendislik ve elektroniğe dayanıyor. Münih, BMW, Siemens, MAN, Linde, Allianz ve MunichRE gibi birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda şehirde iki araştırma üniversitesi, çok sayıda bilimsel kurum bulunuyor. Münih, “Deutsches Museum”, “BMW Museum” gibi birinci sınıf teknoloji ve bilim müzelerine ev sahipliği yapıyor. Münih’te, 500 binin üzerinde göçmen yaşadığı biliniyor.

Peki; Almanya’da okumak isteyen bir öğrenci hangi Münih üniversitelerini tercih etmeli? Hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Münih Ludwig Maximilian Universitesi ya da kısaca LMU bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Almanya'nın kurulduğu günden bu yana kesintisiz faaliyet gösteren en eski altıncı üniversitesi olma özelliği taşıyor. Münih Ludwig Maximilian Universitesi öğrenci nüfusu bakımındna Almanya'daki en büyük ikinci üniversite olarak biliniyor. Yaklaşık 52 bin öğrenciyi ağırlıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 7 binini ise uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Üniversite, 18 fakülteye ev sahipliği yapıyor. MBA ve Bilgisayar Bilimleri alanında verdiği eğitimle dünya çapında adından söz ettiriyor.

Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite, mühendislik, teknoloji, tıp, uygulamalı bilimler ve doğa bilimleri alanlarında öne çıkıyor. Münih Teknik Üniversitesi bünyesinde 15 okul ve çok sayıda bölüm bulunuyor. Aynı zamanda araştırma merkezleri ve enstitülere ev sahipliği yapıyor. Üniversite, Alman Üniversiteleri Mükemmelliyet Girişimi tarafından “Mükemmelliyet Üniversitesi” ünvanı verilen üniversiteler arasında yer alıyor.

Frankfurt

Almanya’da okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında Frankfurt yer alıyor. Frankfurt, Almanya'nın en kalabalık beşinci şehri olarak biliniyor. Aynı zamanda Almanya’nın finans merkezi olarak anılıyor.  Frankfurt dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası da şehirde yer alıyor. Şehir, kaliteli eğitim veren üniversitelerinin yanında kariyer imkanlarıyla da ilgi odağı oluyor. Yüksek yaşam standartları ve hareketli şehir hayatı Frankfurt’u bir cazibe merkezine dönüştürüyor. Frankfurt her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencileri ağırlıyor. Aynı zamanda festivalleri ve fuarlarıyla turistlerin de ilgi odağı oluyor. Şehrin en önemli üniversiteleri ise Frankfurt Goethe Üniversitesi ve Frankfurt Uygulamaları Bilimler Üniversitesi olarak biliniyor.

Frankfurt Goethe Üniversitesi

Frankfurt Goethe Üniversitesi, 1914 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin 4 kampüsü ve yaklaşık 45 bin öğrencisi bulunuyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Frankfurt Goethe Üniversitesi, modern diller, psikoloji, ekonomi, hukuk, işletme gibi birçok farklı disiplinde eğitim veriyor. Üniversite, özellikle “Goethe Business School” adıyla anılan işletme okuluyla dikkat çekiyor.

Frankfurt Uygulamaları Bilimler Üniversitesi

Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, mimarlık, mühendislik, işletme, bilişim, sağlık gibi alanlarda programlar sunuyor. 100'den fazla ülkeden gelen yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin dört farklı fakültesi bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği
 • Bilişim ve Mühendislik
 • İşletme ve Hukuk
 • Sosyal Hizmet ve Sağlık

Üniversite ayrıca; Bilgi Teknolojisi ve Kentsel Gelişim alanlarında İngilizce lisansüstü programlar da suunuyor.

Heidelberg

Heidelberg, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan bir üniversite şehri olarak biliniyor. Şehrin nüfusunun çeyreğini üniversite öğrencileri oluşturuyor. Heidelberg, aynı zamanda Almanya’nın en romantik şehri olarak anılıyor. Tarihi yapıları, parkları, kaleleri ve Neckar Nehri şehri turistlerin ilgi odağı haline getiriyor. Şehir çok sayıda kültürel mekana da ev sahipliği yapıyor. Heidelberg’in asıl ünü ise Almanya’nın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Heidelberg Üniversitesi’nden geliyor.

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda Avrupa’nın da dikkat çeken üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite, 1386 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Heidelberg Üniversitesi, tıp alanında verdiği eğitim ve araştırmalarıyla öne çıkıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 5 bin uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Heidelberg Üniversitesi’nin uluslararası öğrenciler için çok sayıda İngilizce program sunduğu da biliniyor. Üniversite’nin öğretim üyeleri ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Üniversite kanser araştırmalarıyla dünya çapında adından söz ettiriyor.

Köln

Almanya’da okumak isteyen öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir diğer şehir ise Köln… Köln farklı kültürlerden pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eğitim yanı sıra; kariyer olanaklarından faydalanmak isteyen pek çok göçmen de şehre yerleşiyor. Köln her yıl çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Köln Karnavalı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğruyor. Köln, Almanya’nın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda kariyer olanaklarıyla da öğrencilere pek çok avantaj sağlıyor. Köln’de otomotiv, turizm, teknoloji gibi pek çok sektörde iş imkanlarından yararlanılabiliyor. Köln, Ford, Lufthansa, Bayer gibi önemli firmalara ev sahipliği yapıyor.

Şehir pek çok uluslararası öğrenci ve göçmeni ağırladığı için öğrenciler adaptasyon sorunu yaşamıyor. Köln, uygun yaşam ve eğitim maliyetleriyle de öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Peki; Köln’de hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Köln Üniversitesi

Almanya’da eğitim almak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan üniversitelerden biri de Köln Üniversitesi… Üniversite yaklaşık 48 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenci sayısı ile Almanya’nın en büyük üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Köln Üniversitesi, ekonomi, hukuk ve tıp alanlarında verdiği eğitimle dikkat çekiyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Üniversite 6 fakültede, 200 çalışma alanında dereceler sunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Yönetim, Ekonomi ve Sosyal Bilimler
 • Hukuk
 • Tıp
 • Sanat
 • Matematik ve Doğa Bilimleri
 • Beşeri Bilimler

Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 1971 yılında kurulan bir yüksek öğrenim enstitüsü olarak biliniyor. Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından Almanya'daki en büyük Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite yaklaşık 27 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 100’ün üzerinde lisans ve lisansüstü program sunuyor. Üniversite bünyesinde çok farklı disiplinlerde programlar sunan 14 fakülte ve okul bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Uygulamalı Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Kültür Bilimleri Fakültesi
 • İletişim Çalışmaları Fakültesi
 • İşletme, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği ve Çevre Teknolojisi Fakültesi
 • Bilgi, Medya ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Otomotiv Sistemleri ve Üretim Fakültesi
 • Proses Mühendisliği Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi
 • Uygulamalı Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Mekansal Gelişim ve Altyapı Sistemleri Fakültesi
 • Kaynak Yönetimi Enstitüsü
 • Köln Uluslararası Tasarım Okulu

Almanya’da okumak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Almanya’da Okumak: En Popüler Öğrenci Şehirleri

Almanya’da okumak için her yıl binlerce uluslararası öğrenci Alman üniversitelerine başvuruda bulunuyor. Almanya kaliteli eğitiminin yanında; kariyer olanakları, uygun üniversite ücretleri ve burs imkanlarıyla da dikkat çekiyor. Peki; Almanya’da okumak isteyen öğrenciler için en popüler öğrenci şehirleri hangileri? Öğrenciler en çok hangi şehirleri tercih ediyor? Hangi şehirler hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Berlin

Almanya’da eğitim almayı düşünen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında başkent Berlin yer alıyor. “QS Best Student Cities 2019” sıralamasına göre Berlin, Almanya’nın en iyi ikinci öğrenci şehri konumunda… Dünyanın ise en iyi 5. öğrenci şehri olarak kabul ediliyor. Berlin kaliteli üniversiteleri ve kültürel zenginliği ile Almanya’nın öne çıkan şehirleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri açısından pek çok avantaj da sağlıyor. Bu yönleriyle uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Elbette Berlin’in önemli bir diğer özelliği; teknoloji ve inovasyon anlamında Avrupa’nın en iyileri arasında olması… Öğrenciler prestijli ve donanımlı Berlin üniversitelerinde eğitim alırken; alanının en iyisi akademisyenlerden ders alabiliyor. Araştırma projelerini yakından takip etme hatta zaman zaman dahil olma fırsatı bulabiliyorlar. Mühendislik ve teknoloji denildiğinde akla gelen ilk Avrupa şehirlerinden biri Berlin oluyor. Berlin; sanat ve tasarım alanlarında da Avrupa’nın ve dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

Berlin eğitim kalitesi kadar kariyer olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Berlin’de üniversitelerinden mezun olan birçok öğrenci dünya devi şirketlerde iş imkanı bulabiliyor. Aynı zamanda Almanya’nın ve Avrupa’nın önde gelen kurumlarında çalışma fırsatı yakalayabiliyorlar. Kimi öğrenciler kariyerlerini akademide sürdürmeyi de tercih edebiliyor. Berlin, dünyanın hemen her noktasından öğrencileri ve göçmenleri ağırlıyor. Üniversitelerde de uluslararası öğrencilerin sayısının oldukça fazla olduğu biliniyor. Bu anlamda Berlin, network oluşturmak açısından önemli bir lokasyon olarak kabul ediliyor.

Berlin, sosyal yaşam açısından da öğrenciler arasında oldukça popüler… Her yıl düzenlenen renkli festivaller, tiyatrolar, konserler, müzikaller her öğrenciye hitap edecek etkinlikler düzenleniyor. Şehir aynı zamanda tarihe tanıklık etmiş yapılarıyla da dikkat çekiyor. Şehrin sokaklarında Almanya tarihini ve ikinci dünya savaşının izlerini yansıtan pek çok yapı bulunuyor. Aynı zamanda şehrin çeşitli bölgelerinde sanat ve tarih koleksiyonlarını içeren çok sayıda müze yer alıyor. Bergama Müzesi, Neuses Müzesi, Yahudi Müzesi, Berlinische Galerie bu müzelerden sadece bazıları…

Peki; hangi Berlin üniversiteleri ön plana çıkıyor? Berlin’de eğitim almak için hangi üniversiteler tercih edilebilir?

Humboldt Üniversitesi

Humboldt Üniversitesi bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. 1810 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kurulduğunda, Friedrich Wilhelm Üniversitesi olarak anılan üniversitenin, 1949'da bugünkü adını aldığı biliniyor. Humboldt Üniversitesi 9 fakülte ve yaklaşık 32 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin yetiştirdiği isimler ve öğretim üyeleri arasında çok sayıda ünlü ve önemli isim yer alıyor. Albert Einstein, Arthur Schopenhauer, Friedrich Hegel, Walter Benjamin, Max Weber bu isimlerden bazıları olarak biliniyor. Üniversite mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında dikkat çekiyor.

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin’in teknoloji alanında eğitim veren ilk üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, Almanya’nın önde gelen teknoloji üniversitelerinin ortak ağı olan TU9’un üyeleri arasında yer alıyor. Üniversiteye, Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından "Girişimci Üniversite" ünvanı verildiği biliniyor. Berlin Teknik Üniversitesi, önemli araştırma ve inovasyon merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Bilgisayar bilimleri, endüstri mühendisliği gibi alanlarda ön plana çıkıyor. Üniversite aynı zamanda Almanya'daki en yüksek uluslararası öğrenci oranlarından birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Buna ek olarak, Berlin Üniversite İttifakı'nın üyeleri arasında bulunuyor. Alman Üniversiteleri Mükemmeliyet Girişimi kapsamında "Mükemmeliyet Üniversitesi" ünvanı aldığı biliniyor.

Münih

Münih, öğrenciler ve göçmenler tarafından sıkça tercih edilen bir diğer şehir olarak karşımıza çıkıyor. Münih yaşam standartları ve kaliteli üniversiteleriyle adından söz ettiriyor. Almanya’nın en ünlü festivali olarak bilinen “Oktoberfest” her yıl Münih’te düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce turist “Oktorberfest” için Münih’i ziyaret ediyor. Şehir; tarihi, kültürel zenginliği ve mimarisi ile dikkat çekiyor. Münih, teknoloji ve mühendislik alanındaki ünüyle dünya çapında tanınıyor.

Günümüzde, Münih; küresel bir sanat, bilim, teknoloji, finans, inovasyon, eğitim, ticaret merkezi olarak dikkat çekiyor. Şehir yüksek yaşam standartlarıyla Almanya’da birinci dünyada ise üçüncü sırada bulunuyor. Şehrin, “Monocle's Quality of Life Survey” tarafından 2018’de dünyanın en yaşanabilir şehri olarak derecelendirildiği biliniyor. Aynı zamanda Almanya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Münih'in ekonomisi, teknoloji, otomotiv ve yaratıcı endüstrilerin yanı sıra; biyoteknoloji, mühendislik ve elektroniğe dayanıyor. Münih, BMW, Siemens, MAN, Linde, Allianz ve MunichRE gibi birçok uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda şehirde iki araştırma üniversitesi, çok sayıda bilimsel kurum bulunuyor. Münih, “Deutsches Museum”, “BMW Museum” gibi birinci sınıf teknoloji ve bilim müzelerine ev sahipliği yapıyor. Münih’te, 500 binin üzerinde göçmen yaşadığı biliniyor.

Peki; Almanya’da okumak isteyen bir öğrenci hangi Münih üniversitelerini tercih etmeli? Hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Münih Ludwig Maximilian Universitesi ya da kısaca LMU bir devlet araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Almanya'nın kurulduğu günden bu yana kesintisiz faaliyet gösteren en eski altıncı üniversitesi olma özelliği taşıyor. Münih Ludwig Maximilian Universitesi öğrenci nüfusu bakımındna Almanya'daki en büyük ikinci üniversite olarak biliniyor. Yaklaşık 52 bin öğrenciyi ağırlıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 7 binini ise uluslararası öğrenciler oluşturuyor. Üniversite, 18 fakülteye ev sahipliği yapıyor. MBA ve Bilgisayar Bilimleri alanında verdiği eğitimle dünya çapında adından söz ettiriyor.

Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite, mühendislik, teknoloji, tıp, uygulamalı bilimler ve doğa bilimleri alanlarında öne çıkıyor. Münih Teknik Üniversitesi bünyesinde 15 okul ve çok sayıda bölüm bulunuyor. Aynı zamanda araştırma merkezleri ve enstitülere ev sahipliği yapıyor. Üniversite, Alman Üniversiteleri Mükemmelliyet Girişimi tarafından “Mükemmelliyet Üniversitesi” ünvanı verilen üniversiteler arasında yer alıyor.

Frankfurt

Almanya’da okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında Frankfurt yer alıyor. Frankfurt, Almanya'nın en kalabalık beşinci şehri olarak biliniyor. Aynı zamanda Almanya’nın finans merkezi olarak anılıyor.  Frankfurt dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası da şehirde yer alıyor. Şehir, kaliteli eğitim veren üniversitelerinin yanında kariyer imkanlarıyla da ilgi odağı oluyor. Yüksek yaşam standartları ve hareketli şehir hayatı Frankfurt’u bir cazibe merkezine dönüştürüyor. Frankfurt her yıl dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencileri ağırlıyor. Aynı zamanda festivalleri ve fuarlarıyla turistlerin de ilgi odağı oluyor. Şehrin en önemli üniversiteleri ise Frankfurt Goethe Üniversitesi ve Frankfurt Uygulamaları Bilimler Üniversitesi olarak biliniyor.

Frankfurt Goethe Üniversitesi

Frankfurt Goethe Üniversitesi, 1914 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin 4 kampüsü ve yaklaşık 45 bin öğrencisi bulunuyor. Üniversitenin mezun ve akademisyenleri arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Frankfurt Goethe Üniversitesi, modern diller, psikoloji, ekonomi, hukuk, işletme gibi birçok farklı disiplinde eğitim veriyor. Üniversite, özellikle “Goethe Business School” adıyla anılan işletme okuluyla dikkat çekiyor.

Frankfurt Uygulamaları Bilimler Üniversitesi

Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, mimarlık, mühendislik, işletme, bilişim, sağlık gibi alanlarda programlar sunuyor. 100'den fazla ülkeden gelen yaklaşık 12 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin dört farklı fakültesi bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği
 • Bilişim ve Mühendislik
 • İşletme ve Hukuk
 • Sosyal Hizmet ve Sağlık

Üniversite ayrıca; Bilgi Teknolojisi ve Kentsel Gelişim alanlarında İngilizce lisansüstü programlar da suunuyor.

Heidelberg

Heidelberg, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan bir üniversite şehri olarak biliniyor. Şehrin nüfusunun çeyreğini üniversite öğrencileri oluşturuyor. Heidelberg, aynı zamanda Almanya’nın en romantik şehri olarak anılıyor. Tarihi yapıları, parkları, kaleleri ve Neckar Nehri şehri turistlerin ilgi odağı haline getiriyor. Şehir çok sayıda kültürel mekana da ev sahipliği yapıyor. Heidelberg’in asıl ünü ise Almanya’nın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Heidelberg Üniversitesi’nden geliyor.

Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda Avrupa’nın da dikkat çeken üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite, 1386 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Heidelberg Üniversitesi, tıp alanında verdiği eğitim ve araştırmalarıyla öne çıkıyor. Üniversite bünyesinde yaklaşık 5 bin uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Heidelberg Üniversitesi’nin uluslararası öğrenciler için çok sayıda İngilizce program sunduğu da biliniyor. Üniversite’nin öğretim üyeleri ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim yer alıyor. Üniversite kanser araştırmalarıyla dünya çapında adından söz ettiriyor.

Köln

Almanya’da okumak isteyen öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir diğer şehir ise Köln… Köln farklı kültürlerden pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eğitim yanı sıra; kariyer olanaklarından faydalanmak isteyen pek çok göçmen de şehre yerleşiyor. Köln her yıl çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Köln Karnavalı her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğruyor. Köln, Almanya’nın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olarak biliniyor. Aynı zamanda kariyer olanaklarıyla da öğrencilere pek çok avantaj sağlıyor. Köln’de otomotiv, turizm, teknoloji gibi pek çok sektörde iş imkanlarından yararlanılabiliyor. Köln, Ford, Lufthansa, Bayer gibi önemli firmalara ev sahipliği yapıyor.

Şehir pek çok uluslararası öğrenci ve göçmeni ağırladığı için öğrenciler adaptasyon sorunu yaşamıyor. Köln, uygun yaşam ve eğitim maliyetleriyle de öğrencilerin ilgi odağı oluyor. Peki; Köln’de hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Köln Üniversitesi

Almanya’da eğitim almak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan üniversitelerden biri de Köln Üniversitesi… Üniversite yaklaşık 48 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrenci sayısı ile Almanya’nın en büyük üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Köln Üniversitesi, ekonomi, hukuk ve tıp alanlarında verdiği eğitimle dikkat çekiyor. Üniversitenin mezun, akademisyen ve araştırmacıları arasında çok sayıda Nobel Ödüllü isim bulunuyor. Üniversite 6 fakültede, 200 çalışma alanında dereceler sunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Yönetim, Ekonomi ve Sosyal Bilimler
 • Hukuk
 • Tıp
 • Sanat
 • Matematik ve Doğa Bilimleri
 • Beşeri Bilimler

Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 1971 yılında kurulan bir yüksek öğrenim enstitüsü olarak biliniyor. Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından Almanya'daki en büyük Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri arasında yer alıyor. Üniversite yaklaşık 27 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 100’ün üzerinde lisans ve lisansüstü program sunuyor. Üniversite bünyesinde çok farklı disiplinlerde programlar sunan 14 fakülte ve okul bulunuyor. Bu fakülteler şöyle sıralanıyor;

 • Uygulamalı Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Kültür Bilimleri Fakültesi
 • İletişim Çalışmaları Fakültesi
 • İşletme, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • İnşaat Mühendisliği ve Çevre Teknolojisi Fakültesi
 • Bilgi, Medya ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi
 • Otomotiv Sistemleri ve Üretim Fakültesi
 • Proses Mühendisliği Fakültesi
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi
 • Uygulamalı Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Mekansal Gelişim ve Altyapı Sistemleri Fakültesi
 • Kaynak Yönetimi Enstitüsü
 • Köln Uluslararası Tasarım Okulu

Almanya’da okumak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve üniversiteler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation