fbpx
Ana sayfa » AP » Almanya Üniversitelerine Başvuruda Advanced Placement (AP) Etkisi

Almanya Üniversitelerine Başvuruda Advanced Placement (AP) Etkisi

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement (AP), ilk olarak ABD’de uygulanmaya başlanan ve bugün dünyanın pek çok…

1 Temmuz 2020

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement (AP), ilk olarak ABD’de uygulanmaya başlanan ve bugün dünyanın pek çok ülkesinde seçkin üniversitelerde kabul gören bir eğitim programı.

Peki; Almanya Üniversitelerine Başvuruda AP’nin etkisi var mı? Avantajları neler?

Advanced Placement (AP) Öğrencilere Ne Tür Avantajlar Sağlıyor?

AP programı öğrencilere ilgi duydukları alanlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma olanağı veriyor. Öğrenciler henüz lise eğitimleri devam ederken lisans düzeyinde dersler alıyorlar. Lisans eğitimine başladıklarında ise kimi üniversiteler aldıkları bu derslerden muaf olmalarına imkan veriyor. Bunun yanı sıra; henüz lisedeyken üniversite düzeyinde dersler alabilmek, öğrencilere araştırma, eleştirel düşünme ve analiz becerisi kazandırıyor. AP programını başarıyla tamamlamış ve AP sınavlarından iyi bir skor elde etmiş öğrenciler; üniversite başvurularında ve kabul süreçlerinde rakiplerinin bir adım önünde oluyor.

Almanya’da Eğitim Alınabilecek En iyi Üniversiteler

Almanya dünya çapında başarılarıyla ün kazanmış ve kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversitenin bulunduğu bir Avrupa ülkesi. Gelin, en iyi Almanya Üniversitelerinden bazılarına birlikte göz atalım;

Münih Teknik Üniversitesi: Özellikle fizik, matematik ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. 1868 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenci adayları tarafından en çok tercih edilen üniversitelerden bir tanesidir.

Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi: Dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle fizik, astronomi ve biyoloji eğitimi konusunda Almanya’nın ve dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alır.

Heidelberg Ruprecht-Karls Üniversitesi: Almanya’nın en eskisi üniversitesi olarak bilinmektedir. Arkeoloji, Tıp ve Biyoloji alanında dünyanın iyi üniversitelerinden bir tanesidir. Teorik bilgiden çok araştırmaya önem veren bir üniversitedir.

Berlin Humboldt Üniversitesi: Sosyal bilimler alanındaki başarılarıyla adını duyurmuş bir üniversitedir. Felsefe alanında dünyanın en iyi 15 üniversitesi içerisinde yer alır. Sözel alanların yanı sıra; tıp ve doğa bilimleri konusunda da başarılara imza atmış bir üniversite olarak bilinmektedir.

Freiburg Alber-Ludwigs Üniversitesi: Tıp, biyoloji ve arkeoloji alanında dünyanın en çok tercih edilen üniversiteleri arasında yer alır. 1457 yılında kurulmuş köklü ve seçkin bir üniversitedir.

Almanya Üniversitelerine Girişte AP Geçerli Mi?

Görüldüğü gibi Almanya dünyanın en iyileri listelerinde yer alan pek çok üniversiteye sahip. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler; özellikle de mühendislik, biyoloji, tıp, arkeoloji, felsefe gibi alanlar söz konusu olduğunda Almanya’yı tercih edebiliyorlar. Peki; Almanya üniversitelerine girişte AP geçerli mi? Kabul sürecinde AP skorları etkili mi?

Almanya üniversitelerinde de tıpkı dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi AP sınavları geçerli. AP derslerini almış ve AP sınavlarından yüksek skorlar elde etmiş öğrenciler, Almanya Üniversitelerinde hem üniversiteye kabulde hem de lisans eğitimleri sırasında rakiplerine oranla daha avantajlı olabiliyorlar.

Advanced Placement (AP) Sınav Başvuruları

AP sınav başvuruları, genellikle şubat ayında başlıyor. Sınavlar ise mayıs ayında gerçekleştiriliyor. AP tek bir sınav olarak uygulanmıyor yani öğrencilerin her ders için ayrı bir sınava girmeleri gerekiyor. AP sınavlarına başvurmak için AP derslerini almış olma şartı aranmıyor. AP programına katılmış olsun ya da olmasın her öğrencinin sınava başvurması mümkün olabiliyor.

Almanya üniversitelerine başvurularınız ve Advanced Placement (AP) ile ilgili her türlü sorunuz için ABA Academy ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

6 + 3 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest