Hemen Bilgi Al

Yurt Dışı Eğitimde Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır? Bölümlere Göre Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri!

Bölümlere göre dünyanın en prestijli üniversiteleri hangileri? Yurt dışı eğitimde üniversite seçimi nasıl yapılır? Üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter bulunuyor. Üniversite seçiminin öğrencilerin yaşamı ve geleceği için en kritik süreçlerden biri olduğu biliniyor. Bu noktada; öğrenciler Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi gibi belli üniversitelere yöneliyor. Birincil hedef olarak bu üniversiteleri belirliyorlar.

Ancak; her üniversitenin farklı uzmanlık alanlarının olduğunun bilinmesi gerekiyor. Her üniversite farklı bölümler söz konusu olduğunda diğerlerine oranla daha fazla ön plana çıkabiliyor. Seçim yaparken tüm bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yalnızca üniversitenin ismine bakarak karar vermek öğrencileri yanlış bir noktaya götürebiliyor. Peki; yurt dışı eğitimde üniversite seçimi nasıl yapılır? Seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bölümlere Göre Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri! Üniversite Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette üniversite seçimi yapılırken birçok unsuru göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öncelikle öğrencinin talep edilen koşulları yerine getirmesi önem taşıyor. Bu anlamda akademik yeterlilik, dil yeterliliği gibi konular ön plana çıkıyor. Öğrencinin ilgi alanları, yatkınlıkları, geleceğe yönelik beklentileri bu süreçte önemli bir noktayı oluşturuyor.

Bunun yanı sıra; elbette üniversitenin özellikleri de önem taşıyor. Öğrencinin seçmek istediği bölüm ve üniversitenin 21. Yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verebilmesi önem taşıyor. Bu anlamda üniversitenin fiziksel donanımının yeterliliği konusu gündeme geliyor. Bunun yanı sıra; seçilecek bölümde üniversitenin ne kadar yetkin olduğunu dikkate almak gerekiyor. Peki; bölümlere göre dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Hangi üniversite hangi bölüm söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor?

Bölümlere Göre Dünyanın Prestijli Üniversiteleri Hangileri?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler, pek çok farklı alanı tercih edebiliyor. Mühendislik, sağlık, hukuk, sanat ve tasarım, psikoloji, iletişim gibi birçok alan öğrenciler arasında popülerliğini koruyor. Gelin; bölümlere göre öne çıkan üniversiteleri birlikte inceleyelim…

Sanat ve Tasarım

Sanat ve tasarım alanı son yılların popüler alanlarından biri olarak biliniyor. Bu alanda özellikle İngiltere üniversitelerinin ön plana çıktığı görülüyor. Royal College of Art bu alanda dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Royal College of Art’ı, University of the Arts London takip ediyor. Bu alanda üçüncü sırayı ise; Parsons School of Design at The New School alıyor.

Royal College of Art

Royal College of Art kısaca RCA olarak da anılıyor. Londra’da bulunan okulun 1837 yılında “Devlet Tasarım Okulu” adıyla kurulduğu biliniyor. Royal College of Art yalnızca lisansüstü dereceler sunuyor. Sanat alanında yalnızca lisansüstü programlar sunan tek üniversite olarak biliniyor. Üniversite çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Donanımı, akademik kadroları ve eğitim kalitesiyle, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

University of the Arts London

University of the Arts London, Londra, İngiltere'de bulunuyor. Sanat, tasarım, moda ve sahne sanatları alanlarında uzmanlaşmış bir üniversite olarak biliniyor. Üniversite, altı sanat kolejinden oluşuyor. 1986 yılından beri varlığını sürdürüyor. Yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması incelendiğinde sanat ve tasarım alanında ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

Parsons School of Design

Parsons School of Design, New York'ta bulunan özel bir sanat ve tasarım koleji olarak biliniyor. The New School'un beş koleji arasında yer alıyor. 1896 yılından beri varlığını sürdürüyor. Okulun yaklaşık 5 bin öğrencisi bulunuyor. Mimari tasarım, tekstil tasarımı, kentsel ekoloji gibi konularda çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Aynı zamanda moda tasarım, reklamcılık, iç mimarlık gibi alanlarda eğitim veriyor. Tüm bu alanlar incelendiğinde dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor.

Sağlık

Sağlık alanı her zaman popülerliğini koruyan alanlardan biri olarak biliniyor. Elbette, sağlık alanı diş hekimliği, veteriner hekimlik, hemşirelik gibi farklı alanlara ayrılıyor. Peki; bu alanlarda hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

University of Gothenburg

University of Gothenburg, İsveç'in Gothenburg kentinde bulunuyor. 1891 yılında kurulan üniversite, İsveç’in en eski üçüncü üniversitesi olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 37 bin öğrenci ve 6 bin personele ev sahipliği yapıyor. İsveç’in ve Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite özellikle diş hekimliği alanında ön plana çıkıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması incelendiğinde diş hekimliği alanında ilk sırada yer aldığı görülüyor.

Royal Veterinary College

Royal Veterinary College, Londra'da yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bir veterinerlik okulu olarak eğitim veriyor. Üniversitenin kökleri 1791 yılına kadar uzanıyor. Londra Federal Üniversitesi'nin kurucu kolejlerinden biri olduğu biliniyor. Veterinerlik alanı söz konusu olduğunda dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor. Kolej hem Avrupa’da hem de dünyada veterinerlik alanında ilk sırada yer alıyor. Yaklaşık 5 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kolejin üç farklı hayvan hastanesinin işletmesini üstlendiği biliniyor.

University of Pennsylvania

University of Pennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania’da yer alıyor. Özel bir Ivy League araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite birçok alanda hem Amerika’nın hem de dünyanın en iyileri arasında kabul ediliyor. Sağlık alanı söz konusu olduğunda ise hemşirelik alanında dünya genelinde ilk sırada yer alıyor. Üniversite sunduğu eğitim ve kariyer olanaklarıyla uluslararası öğrenciler arasında popüler seçeneklerden biri olarak biliyor.

Mühendislik

Mühendislik en çok tercih edilen meslek alanları arasında yer alıyor. Birçok mühendislik alanı geleceğin meslekleri arasında sıralanıyor. Bu nedenle birçok öğrenci yurt dışında mühendislik eğitimi almayı seçiyor. Peki; dünyanın en prestijli üniversiteleri denildiğinde mühendislik alanında hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Massachusetts Institute of Technology

Elbette mühendislik denildiğinde akla ilk olarak Massachusetts Institute of Technology geliyor. Cambridge, Massachusetts’te bulunan üniversite 1861 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yalnızca mühendislik alanında ön plana çıkmıyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında ilk sırada yer alıyor. Eğitim kalitesi, fiziksel donanımı, akademik kadroları ile dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Üniversite birçok uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrencilere sunduğu araştırma, kariyer ve burs olanaklarıyla ilgi odağı oluyor.

Stanford University

Mühendislik alanında öne çıkan bir diğer üniversite ise Stanford University… 1891 yılında kurulan üniversite, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında MIT’nin ardından ikinci sırayı alıyor. Her yıl dünyanın hemen her noktasından binlerce öğrenci üniversiteye başvuruda bulunuyor. Ancak Stanford University oldukça seçici kurumlardan biri olarak tanınıyor. Üniversite, verdiği eğitim ve yürüttüğü araştırmalarla mühendislik alanına öncülük ediyor.

University of Cambridge

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında hiç şüphesiz; University of Cambridge de yer alıyor. İngiltere’de bulunan üniversite mühendislik alanında da oldukça önemli bir yere sahip… Üniversitenin kökleri 1209 yılına kadar uzanıyor. Yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Mühendislik alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Avrupa’da ise mühendislik eğitimi veren en iyi üniversite olarak tanınıyor.

Hukuk

Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda hukuk en çok tercih edilen alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hukuk eğitimi uzun ve zorlu bir süreci kapsıyor. Aynı zamanda hukuk alanı dünyanın en kazançlı meslek alanları arasında sıralanıyor. Peki; hukuk alanı söz konusu olduğunda hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

Harvard University

Hukuk alanına bakıldığında dünyanın en iyi üniversitesinin Harvard University olduğu görülüyor. Harvard, birçok alanda dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Verdiği eğitim ve köklü tarihiyle öğrenciler arasında en popüler seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında sürekli olarak ilk 5 üniversite arasında kendine yer buluyor. Yurt dışında hukuk okumak isteyenler için en doğru seçenek olarak göze çarpıyor.

University of Oxford

Hukuk alanında dikkat çeken bir diğer üniversite ise University of Oxford… Oxford, yalnızca hukuk alanında dikkat çekmiyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendine yer buluyor. Times Higher Education 2021 sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite, İngiltere’nin Oxford kentinde yer alıyor ve kökleri 1096 yılına kadar uzanıyor. Yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da hukuk alanında eğitim almak isteyenler dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

University of Cambridge

University of Cambridge mühendislik alanında olduğu gibi hukuk alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Avrupa’da ise Oxford Üniversitesi’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. University of Cambridge sunduğu avantajlar ve benzersiz müfredatı ile dikkat çekiyor. Bu yönleriyle; hukuk okumak için en doğru üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

İletişim

İletişim alanı popülerliğini her zaman koruyan alanlardan biri olarak göze çarpıyor. Özellikle son zamanlarda dijital medya alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı git gide artıyor. Bu alanda Hollanda göze çarpan ülkelerden biri olarak biliniyor. Peki; iletişim alanında dünyanın en prestijli üniversiteleri hangileri?

University of Amsterdam

University of Amsterdam, Hollanda'da bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1632 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. İletişim alanında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. Özellikle sunduğu dijital medya programlarıyla dikkat çekiyor.

University of Southern California

İletişim alanında dikkat çeken bir diğer üniversite ise University of Southern California… University of Southern California, Los Angeles, Kaliforniya’da yer alıyor. 1880 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin yaklaşık 45 bin öğrencisi bulunuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 20 bini lisans öğrencilerinden 25 bini ise lisansüstü öğrencilerden oluşuyor. Üniversite, yurt dışında iletişim okumak isteyenler için dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

The London School of Economics and Political Science

The London School of Economics and Political Science kısaca LSE olarak da anılıyor. Londra’da bulunan üniversite 1895 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. İletişim alanında Avrupa’nın en iyi ikinci üniversitesi olarak kabul ediliyor. Dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Üniversite yaklaşık 15 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Eğitim ve araştırma olanaklarıyla öğrencilere birçok avantaj sunuyor.

Psikoloji

Psikoloji alanı uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu alanda Amerika ve İngiltere üniversitelerinin daha ön planda olduğu görülüyor. Peki; psikoloji alanında hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

Harvard University

Harvard University tıpkı hukuk alanında olduğu gibi psikoloji alanında da dikkat çekiyor. Psikoloji alanında dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor. QS 2021 sıralamasına göre bu alanda dünyanın en iyi üniversitesi olarak sıralanıyor. Harvard Üniversitesi psikoloji alanında sunduğu yenilikçi müfredat, kariyer olanakları ve akademik kadroları ile dikkat çekiyor.

Stanford University

Stanford University mühendislik alanında olduğu gibi psikoloji alanında da ön plana çıkıyor. Stanford’ın dünyanın en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer aldığı zaten biliniyor. Psikoloji alanına bakıldığında ise dünyanın en iyi ikinci üniversitesi olarak kabul ediliyor. Stanford, birçok alanda öğrencilerin hayallerini süsleyen üniversitelerden biri olarak biliniyor. Psikoloji alanı da bu alanlardan biri olarak göze çarpıyor.

University of Oxford

University of Oxford psikoloji alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak kabul ediliyor. Avrupa’da ise ilk sırayı alıyor. Oxford, sunduğu benzersiz müfredat ve yenilikçi eğitim anlayışıyla psikoloji alanına öncülük eden üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bölümlere göre dünyanın en prestijli üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation

Yurt Dışı Eğitimde Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır? Bölümlere Göre Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri!

Bölümlere göre dünyanın en prestijli üniversiteleri hangileri? Yurt dışı eğitimde üniversite seçimi nasıl yapılır? Üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter bulunuyor. Üniversite seçiminin öğrencilerin yaşamı ve geleceği için en kritik süreçlerden biri olduğu biliniyor. Bu noktada; öğrenciler Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi gibi belli üniversitelere yöneliyor. Birincil hedef olarak bu üniversiteleri belirliyorlar.

Ancak; her üniversitenin farklı uzmanlık alanlarının olduğunun bilinmesi gerekiyor. Her üniversite farklı bölümler söz konusu olduğunda diğerlerine oranla daha fazla ön plana çıkabiliyor. Seçim yaparken tüm bunları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yalnızca üniversitenin ismine bakarak karar vermek öğrencileri yanlış bir noktaya götürebiliyor. Peki; yurt dışı eğitimde üniversite seçimi nasıl yapılır? Seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bölümlere Göre Dünyanın En Prestijli Üniversiteleri! Üniversite Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elbette üniversite seçimi yapılırken birçok unsuru göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öncelikle öğrencinin talep edilen koşulları yerine getirmesi önem taşıyor. Bu anlamda akademik yeterlilik, dil yeterliliği gibi konular ön plana çıkıyor. Öğrencinin ilgi alanları, yatkınlıkları, geleceğe yönelik beklentileri bu süreçte önemli bir noktayı oluşturuyor.

Bunun yanı sıra; elbette üniversitenin özellikleri de önem taşıyor. Öğrencinin seçmek istediği bölüm ve üniversitenin 21. Yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verebilmesi önem taşıyor. Bu anlamda üniversitenin fiziksel donanımının yeterliliği konusu gündeme geliyor. Bunun yanı sıra; seçilecek bölümde üniversitenin ne kadar yetkin olduğunu dikkate almak gerekiyor. Peki; bölümlere göre dünyanın en iyi üniversiteleri hangileri? Hangi üniversite hangi bölüm söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor?

Bölümlere Göre Dünyanın Prestijli Üniversiteleri Hangileri?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler, pek çok farklı alanı tercih edebiliyor. Mühendislik, sağlık, hukuk, sanat ve tasarım, psikoloji, iletişim gibi birçok alan öğrenciler arasında popülerliğini koruyor. Gelin; bölümlere göre öne çıkan üniversiteleri birlikte inceleyelim…

Sanat ve Tasarım

Sanat ve tasarım alanı son yılların popüler alanlarından biri olarak biliniyor. Bu alanda özellikle İngiltere üniversitelerinin ön plana çıktığı görülüyor. Royal College of Art bu alanda dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Royal College of Art’ı, University of the Arts London takip ediyor. Bu alanda üçüncü sırayı ise; Parsons School of Design at The New School alıyor.

Royal College of Art

Royal College of Art kısaca RCA olarak da anılıyor. Londra’da bulunan okulun 1837 yılında “Devlet Tasarım Okulu” adıyla kurulduğu biliniyor. Royal College of Art yalnızca lisansüstü dereceler sunuyor. Sanat alanında yalnızca lisansüstü programlar sunan tek üniversite olarak biliniyor. Üniversite çok sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Donanımı, akademik kadroları ve eğitim kalitesiyle, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

University of the Arts London

University of the Arts London, Londra, İngiltere'de bulunuyor. Sanat, tasarım, moda ve sahne sanatları alanlarında uzmanlaşmış bir üniversite olarak biliniyor. Üniversite, altı sanat kolejinden oluşuyor. 1986 yılından beri varlığını sürdürüyor. Yaklaşık 20 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması incelendiğinde sanat ve tasarım alanında ikinci sırada yer aldığı görülüyor.

Parsons School of Design

Parsons School of Design, New York'ta bulunan özel bir sanat ve tasarım koleji olarak biliniyor. The New School'un beş koleji arasında yer alıyor. 1896 yılından beri varlığını sürdürüyor. Okulun yaklaşık 5 bin öğrencisi bulunuyor. Mimari tasarım, tekstil tasarımı, kentsel ekoloji gibi konularda çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunuyor. Aynı zamanda moda tasarım, reklamcılık, iç mimarlık gibi alanlarda eğitim veriyor. Tüm bu alanlar incelendiğinde dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor.

Sağlık

Sağlık alanı her zaman popülerliğini koruyan alanlardan biri olarak biliniyor. Elbette, sağlık alanı diş hekimliği, veteriner hekimlik, hemşirelik gibi farklı alanlara ayrılıyor. Peki; bu alanlarda hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

University of Gothenburg

University of Gothenburg, İsveç'in Gothenburg kentinde bulunuyor. 1891 yılında kurulan üniversite, İsveç’in en eski üçüncü üniversitesi olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 37 bin öğrenci ve 6 bin personele ev sahipliği yapıyor. İsveç’in ve Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Üniversite özellikle diş hekimliği alanında ön plana çıkıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması incelendiğinde diş hekimliği alanında ilk sırada yer aldığı görülüyor.

Royal Veterinary College

Royal Veterinary College, Londra'da yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bir veterinerlik okulu olarak eğitim veriyor. Üniversitenin kökleri 1791 yılına kadar uzanıyor. Londra Federal Üniversitesi'nin kurucu kolejlerinden biri olduğu biliniyor. Veterinerlik alanı söz konusu olduğunda dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor. Kolej hem Avrupa’da hem de dünyada veterinerlik alanında ilk sırada yer alıyor. Yaklaşık 5 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kolejin üç farklı hayvan hastanesinin işletmesini üstlendiği biliniyor.

University of Pennsylvania

University of Pennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania’da yer alıyor. Özel bir Ivy League araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. Üniversite birçok alanda hem Amerika’nın hem de dünyanın en iyileri arasında kabul ediliyor. Sağlık alanı söz konusu olduğunda ise hemşirelik alanında dünya genelinde ilk sırada yer alıyor. Üniversite sunduğu eğitim ve kariyer olanaklarıyla uluslararası öğrenciler arasında popüler seçeneklerden biri olarak biliyor.

Mühendislik

Mühendislik en çok tercih edilen meslek alanları arasında yer alıyor. Birçok mühendislik alanı geleceğin meslekleri arasında sıralanıyor. Bu nedenle birçok öğrenci yurt dışında mühendislik eğitimi almayı seçiyor. Peki; dünyanın en prestijli üniversiteleri denildiğinde mühendislik alanında hangi üniversiteler ön plana çıkıyor?

Massachusetts Institute of Technology

Elbette mühendislik denildiğinde akla ilk olarak Massachusetts Institute of Technology geliyor. Cambridge, Massachusetts’te bulunan üniversite 1861 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yalnızca mühendislik alanında ön plana çıkmıyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında ilk sırada yer alıyor. Eğitim kalitesi, fiziksel donanımı, akademik kadroları ile dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Üniversite birçok uluslararası öğrenciyi ağırlıyor. Uluslararası öğrencilere sunduğu araştırma, kariyer ve burs olanaklarıyla ilgi odağı oluyor.

Stanford University

Mühendislik alanında öne çıkan bir diğer üniversite ise Stanford University… 1891 yılında kurulan üniversite, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında MIT’nin ardından ikinci sırayı alıyor. Her yıl dünyanın hemen her noktasından binlerce öğrenci üniversiteye başvuruda bulunuyor. Ancak Stanford University oldukça seçici kurumlardan biri olarak tanınıyor. Üniversite, verdiği eğitim ve yürüttüğü araştırmalarla mühendislik alanına öncülük ediyor.

University of Cambridge

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında hiç şüphesiz; University of Cambridge de yer alıyor. İngiltere’de bulunan üniversite mühendislik alanında da oldukça önemli bir yere sahip… Üniversitenin kökleri 1209 yılına kadar uzanıyor. Yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Mühendislik alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Avrupa’da ise mühendislik eğitimi veren en iyi üniversite olarak tanınıyor.

Hukuk

Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda hukuk en çok tercih edilen alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hukuk eğitimi uzun ve zorlu bir süreci kapsıyor. Aynı zamanda hukuk alanı dünyanın en kazançlı meslek alanları arasında sıralanıyor. Peki; hukuk alanı söz konusu olduğunda hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

Harvard University

Hukuk alanına bakıldığında dünyanın en iyi üniversitesinin Harvard University olduğu görülüyor. Harvard, birçok alanda dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Verdiği eğitim ve köklü tarihiyle öğrenciler arasında en popüler seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında sürekli olarak ilk 5 üniversite arasında kendine yer buluyor. Yurt dışında hukuk okumak isteyenler için en doğru seçenek olarak göze çarpıyor.

University of Oxford

Hukuk alanında dikkat çeken bir diğer üniversite ise University of Oxford… Oxford, yalnızca hukuk alanında dikkat çekmiyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendine yer buluyor. Times Higher Education 2021 sıralamasına göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. Üniversite, İngiltere’nin Oxford kentinde yer alıyor ve kökleri 1096 yılına kadar uzanıyor. Yaklaşık 25 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da hukuk alanında eğitim almak isteyenler dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

University of Cambridge

University of Cambridge mühendislik alanında olduğu gibi hukuk alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak sıralanıyor. Avrupa’da ise Oxford Üniversitesi’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. University of Cambridge sunduğu avantajlar ve benzersiz müfredatı ile dikkat çekiyor. Bu yönleriyle; hukuk okumak için en doğru üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

İletişim

İletişim alanı popülerliğini her zaman koruyan alanlardan biri olarak göze çarpıyor. Özellikle son zamanlarda dijital medya alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı git gide artıyor. Bu alanda Hollanda göze çarpan ülkelerden biri olarak biliniyor. Peki; iletişim alanında dünyanın en prestijli üniversiteleri hangileri?

University of Amsterdam

University of Amsterdam, Hollanda'da bulunan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor. 1632 yılından beri varlığını sürdürüyor. Üniversite yaklaşık 35 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. İletişim alanında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitesi olarak kabul ediliyor. Özellikle sunduğu dijital medya programlarıyla dikkat çekiyor.

University of Southern California

İletişim alanında dikkat çeken bir diğer üniversite ise University of Southern California… University of Southern California, Los Angeles, Kaliforniya’da yer alıyor. 1880 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin yaklaşık 45 bin öğrencisi bulunuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 20 bini lisans öğrencilerinden 25 bini ise lisansüstü öğrencilerden oluşuyor. Üniversite, yurt dışında iletişim okumak isteyenler için dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alıyor.

The London School of Economics and Political Science

The London School of Economics and Political Science kısaca LSE olarak da anılıyor. Londra’da bulunan üniversite 1895 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. İletişim alanında Avrupa’nın en iyi ikinci üniversitesi olarak kabul ediliyor. Dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Üniversite yaklaşık 15 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Eğitim ve araştırma olanaklarıyla öğrencilere birçok avantaj sunuyor.

Psikoloji

Psikoloji alanı uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu alanda Amerika ve İngiltere üniversitelerinin daha ön planda olduğu görülüyor. Peki; psikoloji alanında hangi üniversiteler dikkat çekiyor?

Harvard University

Harvard University tıpkı hukuk alanında olduğu gibi psikoloji alanında da dikkat çekiyor. Psikoloji alanında dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında kabul ediliyor. QS 2021 sıralamasına göre bu alanda dünyanın en iyi üniversitesi olarak sıralanıyor. Harvard Üniversitesi psikoloji alanında sunduğu yenilikçi müfredat, kariyer olanakları ve akademik kadroları ile dikkat çekiyor.

Stanford University

Stanford University mühendislik alanında olduğu gibi psikoloji alanında da ön plana çıkıyor. Stanford’ın dünyanın en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer aldığı zaten biliniyor. Psikoloji alanına bakıldığında ise dünyanın en iyi ikinci üniversitesi olarak kabul ediliyor. Stanford, birçok alanda öğrencilerin hayallerini süsleyen üniversitelerden biri olarak biliniyor. Psikoloji alanı da bu alanlardan biri olarak göze çarpıyor.

University of Oxford

University of Oxford psikoloji alanında dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olarak kabul ediliyor. Avrupa’da ise ilk sırayı alıyor. Oxford, sunduğu benzersiz müfredat ve yenilikçi eğitim anlayışıyla psikoloji alanına öncülük eden üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bölümlere göre dünyanın en prestijli üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Ücretsiz Open Day Günlerimize Katılmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurun

Açık bilgilendirme günlerimizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation