fbpx
Ana sayfa » Almanya'da Eğitim » Advanced Placement Sınavları ve Almanya Üniversitelerine Başvuru

Advanced Placement Sınavları ve Almanya Üniversitelerine Başvuru

ABA Yurt Dışı Eğitim olarak bu yazımızda; AP sınavlarının Almanya üniversitelerine başvuruda ne gibi avantajlar sağladığını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak…

27 Haziran 2020

ABA Yurt Dışı Eğitim olarak bu yazımızda; AP sınavlarının Almanya üniversitelerine başvuruda ne gibi avantajlar sağladığını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak AP Nedir? sorusuyla başlayalım. Advanced Placement (AP), ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan daha sonra tüm dünyaya yayılan ve seçkin üniversitelerde de kabul gören bir eğitim programıdır. Günümüzde; Amerika Birleşik Devletleri dışında 60’tan fazla ülkede uygulanmakta ve tanınmaktadır. İleri Düzey Yerleştirme programı olarak da adlandırılmakta ve 6 farklı alandaki 38 farklı dersten oluşmaktadır.

Programın Avantajları Nelerdir?

Yurt dışında eğitim almayı planlıyorsanız; AP sınavının üniversitelere başvuru yaparken ve eğitiminiz sırasında sağladığı bazı avantajlar var. AP sınav puanları öğrencilere, yurt dışı üniversitelerin büyük çoğunluğunda kabul alabilme imkanı sağlıyor. Lise eğitimi sırasında üniversite düzeyinde dersler aldığınız için bu derslerin kredileri bazı üniversitelerde geçerli sayılabiliyor. Bu sayede lise eğitiminiz sırasında aldığınız bölüm derslerinden üniversite eğitiminiz sırasında muaf olma hakkınız doğuyor. Öğrenciler AP programı sayesinde ilgi duydukları alanlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma imkanı buluyor ve bu alanlarda kendilerini üniversite eğitimi öncesinde geliştirme fırsatı yakalıyor. AP programının çalışma ve araştırma alışkanlıklarına da katkısı olduğunu söylemek mümkün. AP programı problem çözme becerilerinin, eleştirel düşünme ve analiz yeteneğinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Advanced Placement Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin en çok merak ettiği bir diğer soru ise “AP Sınavına Nasıl Girilir?” sorusu. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; AP sınavına girmek için AP derslerini almış olmak zorunlu değil. AP sınav başvuruları, şubat ayında başlar ve sınav mayıs ayında yapılır. Sınav yılda bir kez düzenlendiği için başvuruları kaçırmamak ve son yıla bırakmamak önerilmektedir.

Almanya Üniversitelerine Girişte AP Geçerli Mi?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler, Avrupa’da birçok ülkeyi tercih edebiliyor. Ancak; mühendislik başta olmak üzere, bilgisayar bilimleri, robotik, mimarlık, hukuk gibi bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin tercihi genellikle Almanya Üniversiteleri oluyor. Almanya’daki üniversitelerin seçkin ve kaliteli eğitiminin yanı sıra mezun öğrencilere istihdam sağlaması bu tercihte etkili oluyor.

Almanya Üniversite Başvurularında, tıpkı Amerika Birleşik Devletleri ve pek çok Avrupa ülkesinde de olduğu gibi AP sınavları geçerli. AP şu anda dünyanın pek çok ülkesinde açık ara en iyi program ve sınavlar arasında gösteriliyor. Bu sebeple; Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise eğitimleri sırasında AP programlarına katılmaları ve AP sınavlarından yüksek skorlar elde etmeleri elbette tavsiye ediliyor. Bu sayede hem başvuru ve kabul süreçlerinde rakiplerinin önüne geçmeleri ve olumlu cevap alabilmeleri mümkün olabiliyor hem de bölüm derslerinden muaf olma şansı elde edebiliyorlar. Buna ek olarak; eğitim almak istedikleri alan hakkında derinlemesine bilgi sahibi oluyor ve ön hazırlık yapma şansı buluyorlar.

Yurt dışı üniversite başvuruları ve Advanced Placement (AP) ile ilgili her türlü sorunuz ve destek talebiniz için ABA Yurt Dışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

3 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest