fbpx
Ana sayfa » Blog » AP Sınavı Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

AP Sınavı Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

AP sınavı özellikle yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler için önemli bir konu haline geldi. Üniversite eğitimi süresinde ve başvuru sırasında…

5 Nisan 2018

AP sınavı özellikle yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler için önemli bir konu haline geldi. Üniversite eğitimi süresinde ve başvuru sırasında büyük avantajlar sunan AP sınavı, öğrencilerin kendini geliştirmesine de yardımcı oluyor. Daha da bilinçli öğrenciler ve ebeveynler sayesinde AP sınavının gördüğü ilgi sürekli artıyor. Bu nedenle kafanızdaki bazı sorulara açıklık getirmek istedik.

AP sınavı nedir?

AP sınavı, Türkçeye İleri Düzey Yerleştirme olarak çevirebileceğimiz Advanced Placement programının sınav aşamasıdır. ABD’deki College Board tarafından gerçekleştirilen sınava lise öğrencileri kabul edilir. ABD’nin dışında 60’tan fazla ülkede AP Programı uygulanır ve tanınır.

AP sınavına neden girmeliyim?

AP sınavına giren öğrenciler, lisedeyken üniversitede sorumlu olacakları dersleri alma şansı bulur. Böylece hem başvuru sırasında üniversite eğitimi almak için yetkinliklerini gösterirken hem de üniversitede bu derslerden muaf olurlar. Böylece ders yükünüz azalır ve çift ana dal yapmak istediğinizde okulu uzatmanız gerekmez.

Üstelik bazı kurumlar, burs verecekleri öğrenciyi seçerken AP sınav sonuçlarını da göz önünde bulundurabilir. Yurtdışının yanı sıra, AP Programı Türkiye’de Sabancı, Koç, Özyeğin gibi Üniversitelerde lisedeyken aldıkları derslerden muaf olma, kredi tamamlama olanağı ve burs alma şansı da sunar.

ap sınavı sss

AP sınavına nasıl girebilirim?

AP sınavına girmek için AP derslerinin alınmış olması zorunlu değildir. Yılda bir kez Mayıs ayında gerçekleştirilen sınav için başvurular Şubat ayında başlar. Sınavın yılda yalnızca bir kez düzenlendiğini göz önünde bulundurarak sınava girmeyi son yıla bırakmamak doğru bir karar olabilir.

AP sınavının içeriği nedir?

Her bir ders için ayrı bir sınav uygulanır. Başvuru sırasında gireceğiniz dersleri belirtmeniz gerekir. Üniversite seviyesinde bilgi gerektirdiğinden bu sınavda başarılı olmak için genellikle ekstra bir eğitim almanız faydalı olur. Sınavda çoktan seçmeli ve kısa cevaplı ya da kompozisyon şeklinde sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. Bu bölümler derslere göre değişiklik gösterebilir.

AP sınavı nasıl değerlendirilir?

Sınavda, çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kısa cevaplı ve kompozisyon tarzındaki sorular ise tecrübeli AP öğretmenlerinden ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. İki bölümün toplamından oluşan AP sınavındaki cevaplar, 1 ile 5 arasında bir not alır.

3 adet AP sınavına girip ve her birinden 5 üzerinden minimum 3 alan öğrenciler AP Scholar unvanına sahip olurlar. Sınav sonuçları Temmuz ayı içerisinde öğrencilere ve üniversitelere yollanır.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 9 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest