fbpx
Ana sayfa » Blog » Almanya’da Lisans Kabul Şartları ve Başvuru 

Almanya’da Lisans Kabul Şartları ve Başvuru 

Almanya’da üniversite programlarının %75’ine eğitim ücreti vermeniz gerekmediği için, ülkedeki üniversite programları birçok öğrenci tarafından tercih edilmekte ve Almanya’daki çoğu…

25 Temmuz 2018

Almanya'da

Almanya’da üniversite programlarının %75’ine eğitim ücreti vermeniz gerekmediği için, ülkedeki üniversite programları birçok öğrenci tarafından tercih edilmekte ve Almanya’daki çoğu lisans programının 3 sene sürmekte. Bu lisans programlarıyla da 4 yıllık YÖK denkliği kazanılmakta.  Başka bir tercih nedeni ise dünyadaki ilk 500 üniversite arasındaki 100 üniversitenin Alman üniversiteleri olması. (1) 

Almanya’nın resmi dili Almanca olsa da Almanya’da yaşayan insanların birçoğu İngilizceyi iyi derecede konuşabilmekte. Almanya gelişmiş ve uluslararası bir ülke olduğundan, eğitim dili İngilizce olan birçok lisans programına sahip. Peki Almanya’da lisans programlarına kabul şartları nelerdir ve başvurular nasıl yapılmaktadır?

Almanya Lisans Kabul Şartları 

Almanya’da lisans eğitimine başlamanın temel kuralı, ÖSYM sonucuna göre YÖK’e bağlı herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaktır. ÖSYM Yerleştirme Belgesi’nin Almanya’da 1 veya 2 yıl geçerliliği vardır. Almanya’da lisans programlarının birçoğu Almanca dil bilgisi istemekte. Lisans Almanca dil bilginizi Almanca Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’ndan (TestDaf) ve Yüksek Okullara Giriş için Almanca Dil Sınavı’ndan (DSH) yeterli puanı alarak kanıtlayabilirsiniz. (2) Başka bir alternatif ise, Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom almak. Bu dil sınavlarından Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi’ne göre C1-C2 seviyelerine denk gelecek puanı almanız gerekir. Eğer üniversitenin istediği Almanca dil şartını henüz sağlayamamış iseniz, üniversiteniz tarafından şartlı kabul edilebilirsiniz. Lisans eğitiminiz başlamadan Almanya’ya gidip, dil kurslarına katılarak Almanca dil yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. 

Eğer okuduğunuz lise bir Alman lisesi ise ve Abitur almış iseniz, Almanca dil bilginizi kanıtlamak için ek olarak bir sınava girmeniz gerekmez. Farklı lisans programı farklı Almanca dil seviyesi istediğinden, emin olmak için istediğiniz programın kabul şartlarına bakmalısınız. Tabii bir uluslararası lisans programı kapsamında Almanya’da eğitim görmek istiyorsanız, İngilizce dil bilginizi kanıtlamanız yeterli. Yine de eğitiminize devam ederken okulunuzun veya özel kurumların sunduğu Almanca dil kurslarına katılarak Almanca dil bilginizi geliştirebilirsiniz.  

Almanya’da Lisans Programlarına Başvuru 

Almanya’daki lisans programlarını kriterlerinize göre ararken, arama motoru olarak Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) veri tabanını kullanabilirsiniz. Birçok başvuru, üniversitelerin internet siteleri üzerinden yapılmakta. Bazı üniversiteler ise, başvurularınızı üniversite başvuru merkezi olan www.uni-assist.de üzerinden yapmanızı isteyebilir. 

Almanya’da lisans programları için dil yeterlilik belgesinin yanında, gerekli olan temel belgeler şunlardır: lise diplomanız, lise not dökümünüz ve ÖSYM yerleştirme belgeniz. Bu belgelerin yapılırken noter onaylı yeminli tercümana çevirtilmiş halleri başvuruda kullanılması gerekmektedir. Bazı üniversiteler Tespit Sınavı’na (Feststellungsprüfung) girmenizi isteyebilir. Yeterli görülmediğiniz takdirde veya Türkiye’deki lise diplomanız orada tanınmıyorsa, Studienkolleg yapmanız gerekmekte. Studienkolleg bir yıl sürmekte ve öğrencileri başlayacakları programa hazırlamaktadır. 

Kaynakça: 

https://www.topuniversities.com/where-to-study/europe/germany/how-apply-study-germany

https://www.elt.com.tr/almanyada-universite-egitimi

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

12 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest