fbpx
Ana sayfa » Üniversite Eğitimi » Yurt Dışında Okumaya Gidecek Olan Öğrencilere Tavsiyeler

Yurt Dışında Okumaya Gidecek Olan Öğrencilere Tavsiyeler

Çoğu gencin hayali olan yurt dışında okumanın heyecanı içinde olduğunu biliyoruz. Okul kabulün geldi ve vizeni aldıysa gelelim en tatlı…

16 Aralık 2019

Çoğu gencin hayali olan yurt dışında okumanın heyecanı içinde olduğunu biliyoruz. Okul kabulün geldi ve vizeni aldıysa gelelim en tatlı hazırlıklara.

Konaklama

Gideceğin okula göre değişiklik göstermektedir. Eğer bir yaz okulu öğrencisi isen kampüste bulunan öğrenci yurtlarında veya okuluna yakın bir aile yanında kalabilirsin. Kısa süreli programlar dahilinde olan bir öğrenci isen bu senin için hem avantajlı olacaktır hem de zaman kaybetmemiş olacaksın.

Dil okulu öğrencisi isen ve uzun süre bir ülkede kalacaksan genel olarak okulların anlaşmalı olduğu aile yanlarını önerebiliriz. Yabancı dil sadece okulla değil pratikle öğrenilir. Aile yanında kalırken kuracağın iletişim senin hem adaptasyon sürecini kolaylaştırır hem de gittiğin ülkenin kültürü ile yakınen tanışmış olursun.  Bir süre aile yanında kalarak çevreyi tanımış olur, ilk ihtiyaçlarını gidermiş olur ve arkadaş çevreni tamamlamış olursun. Daha sonrasında istersen arkadaşlarınla eve çıkabilirsin veya oda arkadaşı arayan bir eve yerleşe bilirsin. Ne kadar sosyalleşirsen öğrenme hızın o kadar artar.

4 hafta, 8 hafta veya 24 hafta fark etmeksizin gideceğin ülkenin görülmesi gerekenler listesini yap. Bazı okulların sosyal aktivitelerinde zaten landmark gezileri oluyor fakat kendin bu gezileri ayarlayarak hem daha fazla insan tanıyabilirsin hem de senin için bir macera olur. Gittiğin yerlerden daha sonrasında saklayabileceğin küçük hatıralar alabilirsin kendine 🙂 Fotoğraf çekmeyi unutmamalısın.

Eğer üniversite öğrencisi isen ve uzun süre orada kalacaksan senin konaklama tercihin için biraz daha farklı senaryolar çizebiliriz. İlk sene için sen de aile yanı tercih edebilir, hangi şehirlerde yaşamanın kolay olduğunu keşfedebilmek için kendine zaman tanıyabilirsin.  İlk sene ya da ilk dönem aile yanında kaldıktan sonra veya okulun sana sunacağı konaklama alternatiflerini değerlendikten sonra birkaç arkadaşın ile ev tutabilirsiniz.

İletişim

Hangi ülkeye gideceğiniz fark etmeksizin iletişim globaldir. Türkiye’de iken size en uygun, uluslararası iletişim kurabileceğiniz operatörleri ve size sundukları paketleri inceleyebilirsiniz. Ülkeye vardığınızda yapacağınız ilk şeylerden biri bir hat almak ve her şeyin yolunda olduğunu yakınlarınıza bildirmek olacaktır.

Eğer kısa dönem öğrencisi iseniz kendi operatörünüzün yurt dışı paketleri konusunda bilgi alarak bulunacağınız tarih aralığında yurt dışına açık hale getirebilirsiniz.

Ulaşım

Hava alanından indiniz.. Sonra? Eğer pick-up servisi ayarlamadıysanız yapacağınız şey yüksek ihtimalle bir toplu taşıma aracı kullanmak olacaktır. İlk gün tek kullanımlık biletler veya günlük biletler alabilirsiniz ama daha sonrasında kalacağınız süreye göre aylık kartlar, öğrenci kartları almayı unutmayın. Bu size maddi olarak kazanç sağlayacaktır.

Sağlık Sigortası

Uzun süreli bir eğitim alacak da olsanız kısa süreli bir eğitim alacak da olsanız sağlık sigortasını kesinlikle yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Hava değişiminden tutun, yapacağınız uçak yolculuğuna kadar alışık olmadığınız bir süreç atlatacağınız için vücudunuz tepki vermesi olasıdır. Sıklıkla kullandığınız ilaçları prospektüsü ile beraber ve reçetesi ile beraber valizinize koyun.

Eğer bir rahatsızlığınız var ise muayne olmak veya ilaç yazdırabilmek için gideceğiniz sağlık merkezleri sizden ücret almak zorunda kalabilir. Bunun için Türkiye’de iken sağlık sigortanızı yaptırın ve poliçenizi yanınıza alın.

Uçak Bileti

Ve heyecanlı gün geldi, hava alanına vardınız ilk yapacağınız şey check-in yaptırıp biletinizi yazdırarak valizinizi teslim etmektir. Daha sonra yurt dışı harç pulu almayı unutmayın. Uçuşunuzdan bir saat öncesinden pasaport kontrol noktasına gidin ve sıraya girin. Tüm kontrollerden sonra uçağınızın kalkış

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest