fbpx
Ana sayfa » Blog » AP, ACT ve SAT Nedir, Birbirlerinden Ne Farkı Vardır?

AP, ACT ve SAT Nedir, Birbirlerinden Ne Farkı Vardır?

Yurt dışında lisans eğitimi almak istiyorsanız sizi Türkiye’dekilerden farklı sınavlar ve kabul koşulları bekliyor. Dünya standartlarında eğitim alabileceğinizi kanıtlamak için…

2 Mart 2017

Yurt dışında lisans eğitimi almak istiyorsanız sizi Türkiye’dekilerden farklı sınavlar ve kabul koşulları bekliyor. Dünya standartlarında eğitim alabileceğinizi kanıtlamak için önemli bir fırsat sunan bu sınavlardan AP, ACT ve SAT sıklıkla tercih edilenler arasında.

Bu üç sınav da liseden sonra eğitiminize yurt dışında – bazı durumlarda Türkiye’de de işinize yarayabilir– devam etmek istediğiniz zaman başvuru yapmak istediğiniz okulların akademik bilgilerinize ve dil becerilerinize dair bir değerlendirmede bulunmasına imkan tanıyor.

Yurt dışında eğitim almak için hangi sınava girmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız bu yazımız size yardımcı olabilir.

AP

AP Programı kapsamında, lise öğrencileri lisans dersleri alıyor ve bu derslerde başarılı oldukları zaman üniversitede bu derslerden muaf tutuluyor. Yurt dışında bir lisans eğitimine başvuru sırasında AP derslerini almış olmak, öğrencinin akademik yeterliliğini kanıtlıyor.

AP Programı ABD ve Kanada’daki üniversitelerin %90’ından fazlasında ve Oxford, Cambridge gibi İngiltere üniversitelerinde geçerli kabul ediliyor. AP programına katılarak dersleri başarıyla geçmiş olmak başta ABD, Kanada ve İngiltere olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesindeki seçkin üniversitelere kabul edilmek için öğrenciyi diğer adayların önüne geçiriyor. Üstelik AP derecesi sayesinde Türkiye’de okumaya karar veren öğrenciler de Koç ya da Sabancı gibi üniversitelerden burs alabiliyor.

ACT

Akademik yeterliliği ölçen bir test olan ACT (American College Testing), özellikle ABD ve Kanada’daki üniversitelerde lisans eğitimi almak isteyenlere hitap ediyor. Bu sınav sayesinde, aldığınız lise eğitiminin ve kişisel gelişimlerinizin bu ülkelerde eğitim almak için yeterli olduğunu dünya standartlarında kanıtlamış oluyorsunuz.

Türkiye’deki lise diplomasının yetersiz kalabileceği durumlarda iyi bir akademik seviye belirleyicisi olan ACT, Stanford Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Yale Üniversitesi gibi dünyanın en kaliteli eğitim kurumları tarafından kabul ediliyor. ACT sınavı İngilizce, Matematik, Okuma, Fen Bilimleri, Seçmeli Yazma testi olmak üzere 5 farklı bölümden oluşuyor.

SAT

Uluslararası geçerliliği olan bir üniversite giriş sınavı olan SAT, ABD’de ve Avrupa ülkelerinde bulunan seçkin üniversiteler tarafından kabul ediliyor. Öğrencilerin mantık kurma ve akademik bilgilerini ölçen bu sınav, ileri seviye İngilizce bilgisi gerektiriyor. İki bölümden oluşan SAT, okuma – anlama, analitik yazma – dil bilgisi, matematik – geometri, İngilizce, tarih, fen bilimleri, dil konuları olmak üzere farklı alt bölümlerden oluşuyor.

Öğrencinin sayısal ve sözel bilgilerinin akademik düzeyde detaylı bir analizini yapan SAT sayesinde yurt dışındaki üniversiteler, başvuru yapan öğrencilerin yeterliliğini tespit ediyor. Öğrencilerin yeteneklerinin farkına varıyor.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

4 + 11 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest