fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurt Dışı Eğitim İçin Kariyer Danışmanlığı Neden Önemli?

Yurt Dışı Eğitim İçin Kariyer Danışmanlığı Neden Önemli?

Kariyer danışmanlığı yurt dışı eğitime giden süreçte kritik bir önem taşıyor. Eğer yurt dışında eğitim almayı tasarlıyorsanız henüz başvuru aşamasına…

21 Ocak 2021

aba-egitim-yurt-disi-egitim-icin-kariyer-danismanligi-neden-onemli

Kariyer danışmanlığı yurt dışı eğitime giden süreçte kritik bir önem taşıyor. Eğer yurt dışında eğitim almayı tasarlıyorsanız henüz başvuru aşamasına geçmeden önce, kariyerinizi planlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi, kariyerinize nasıl yön vereceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu noktada; kariyer danışmanlığı ve stratejik yetenek yönetimi devreye giriyor. Peki; kariyer danışmanlığını nasıl tanımlayabiliriz? Yurt dışı eğitim sürecinde nasıl bir rol oynuyor? Birlikte göz atalım…

Kariyer Danışmanlığı Nedir ve Neyi Amaçlar?

Kariyer danışmanlığının temel amacı; bireyin, yeteneklerini, amaçlarını, hedeflerini ve tüm bunlara bağlı olarak kariyerini nasıl yönlendirilmesi gerektiğini tespit etmesi konusunda yol göstermek şeklinde açıklanabilir. Kariyer hedeflerinin belirlenmesi için öğrencilik hayatının sonlanmasını beklemek çoğu zaman doğru bir yaklaşım değil… Aksine kariyer planlaması sürecinin lise sürecinde başlaması; üniversite ve bölüm tercihlerinin de bu planlama doğrultusunda yapılması gerekiyor. Lise döneminde amaçlar ve hedefler belirlenerek bir yol haritası çizilebiliyor. Öğrenci adayının hangi bölüm ve alana yönelmesi gerektiği, hangi ülkede ve hatta hangi şehirde yaşaması gerektiği bu noktada belirlenebiliyor.

Kariyer Danışmanlığının Önemi

Yurt dışı eğitime giden süreçte yapılacak seçimler söz konusu olduğunda kişinin istekleri kadar yetenekleri de önem taşıyor. Örneğin; tıp fakültesinde eğitim almak isteyen bir öğrenci adayının bu alana ne kadar yatkın olduğu en az istekleri kadar önem taşıyan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Sayısal alanda ne kadar yetenekli olduğu, fen bilimleri ve matematik alanındaki başarısı, analitik düşünme ve problem çözme becerisi, el becerisi gibi pek çok faktör de devreye giriyor. Öğrenci adayının isteklerine, kişiliğine ve yeteneklerine uygun alan ve bölümlerin tespiti konusunda kariyer danışmanlığından yardım alınması bir gereklilik haline geliyor.

Günümüzde teknolojinin ve küreselleşmenin de etkisiyle üniversitelerde de pek çok değişim yaşanıyor. Özellikle, yurt dışında eğitim almayı düşünüyorsanız, bu yola alanında uzman danışmanlarla çıkmanız sizin için en doğru adım olacaktır. Ülke, üniversite ve bölüm seçimi yaparken, akademiyi, üniversitelerin uzmanlık alanlarını, yakın gelecekte ön plana çıkacak ve geri planda kalacak alanları, geleceğin mesleklerini ve mesleklerini geleceğini iyi bilen ve sizi yönlendirebilecek kurum ve danışmanlarla çalışmanız kariyer planlaması ve geleceğiniz açısından kritik önem taşıyor.

Kariyer danışmanlığı, stratejik yetenek yönetimi, yurt dışı eğitim ve başvuru süreçleri gibi konularda daha detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız varsa ya da desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve kariyere dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 10 =

Whatsapp

Sor
Ara
Menu
AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest