fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Nedir?

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Nedir?

Yurtdışı eğitim danışmanlığı ile öğrenciler hem diledikleri üniversitelere yerleşebilmekte hem de üniversiteler hakkında gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilmektedirler. Çünkü danışmanlık…

9 Haziran 2020

abaegitim_yurtdisi-egitim-danismanligi-nedir

Yurtdışı eğitim danışmanlığı ile öğrenciler hem diledikleri üniversitelere yerleşebilmekte hem de üniversiteler hakkında gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilmektedirler. Çünkü danışmanlık hizmetleri sayesinde bireyler sağlıklı bilgilere ulaşarak gelecekleri hakkında en doğru kararları alabilmektedirler. Yurtdışı eğitim danışmanı öncülüğünde verilen bu bilgiler ışığında ebeveynler de gerekli olan tüm konular hakkında bilinçlendirilmektedirler. Aba psikoloji olarak bizlerde hem öğrencilerimize hem de ailelerine gereken tüm hizmetleri ve bilgileri en iyi şekilde ulaştırma gayretine girmekteyiz.

Aba psikoloji ve danışmanlık olarak verdiğimiz hizmetler arasında ilk önceliğimiz öğrencilerimizin gelecek kaygılarını ortadan kaldırarak onlara sıfır stresle çalışma hissi aşılamaktır. Bu his ile harekete geçen öğrenciler tarafından başarı elde etme kaçınılmaz bir durum olacaktır. Özellikle üniversitelere geçişin hız kazandığı şu süreçten geçen her bir öğrenci için öz güven ile hareket etmek ve sınavlara bu şekilde hazırlanmak oldukça önemli bir noktadadır.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ve Önemi

21.yüzyılda yer aldığımız bu dönemde öğrencilerin en büyük amaçlarından biri istedikleri iyi bir üniversiteye yerleşmektir. Bu süreçte öğrencilerin kariyerleri ve doğru bir üniversite de eğitim almaları için ihtiyaç duydukları en önemli husus yurtdışı eğitim programları olmaktadır. Özellikle son yıllarda kapsamlı üniversitelere yerleşmek öğrenciler ve ebeveynleri tarafından ciddi bir öneme sahip olmaya başladı. Böylelikle 4.nesil üniversitelere geçiş konusunda da hız kazanmaya başlanıldı.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı her geçen gün eğitim alanında önemini hızla artırmaktadır. Aba psikoloji tarafından da sıklıkla programlar da yer alan ve öğrencilere yön veren danışmanlık hizmetleri ile sistemli bir şekilde eğitime destek verilmektedir. Özellikle Türkiye’de üniversiteye yerleşme konusunda tercih edilenler arasında araştırma üniversiteleri ön plana çıkmaktadır. Yine her alanda olduğu gibi eğitim alanında da bazı bölümler daha değerli ve önemli bir hale gelirken bazı bölümler içinse bu durum söz konusu olmamaktadır.

Eğitim sürecinde yurtdışı eğitim danışmanları farklı bir öneme sahip olmaktadır. Çünkü öğrencilerin ve ailelerinin en doğru şekilde yönlendirilmesi için bu işi gerçekten bilenler tarafından yapılması oldukça önemli bir hal almaktadır. Yurt dışı eğitiminde uzman olanlar ve bu işi bilenler tarafından eğitim programları devreye sokularak gerekli tüm hamleler atılmaktadır. Aba psikoloji ve danışmanlık olarak bizlerde yurt dışı eğitiminde tüm uzman kadrolarımızla bu süreçte öğrencileri ve ailelerini destekleyerek hareket etmekteyiz.

Aba Psikoloji ve Süreçteki Rolü

Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerini yerine getirirken Aba Psikoloji olarak tecrübelerimizden ve deneyimlerimizden yararlanmaktayız. Kariyerinin ve işinin ehli olan kadrolarımızla hareket ederek bu süreci en başarılı şekilde atlatarak öğrencilerimizi hep bir adım öteye taşıma gayretini göstermekteyiz. Bizler bu işin mutfağında olan uzmanlar ile özellikle üniversiteyi ve akademik süreci çok yakından takip ediyor ve biliyoruz. Çalıştığımız alanlar itibariyle özellikle eğitim ve yüksek öğrenim eğitimi konusunda tüm aşamaların sistematiğini kurarak öğrencilerimize gereken her türlü desteği sağlamaktayız.

Aba psikoloji olarak; eğitim, yüksek öğrenim ve özellikle de öğrencilerin kendi bireysel anlamdaki stratejik yetenek yönetimine bakarak ve değerlendirerek üniversitelere yerleştirilmesinde gereken tüm hizmetleri yerine getirmekteyiz. Öğrenciler ancak bu süreçlerden geçerek kaliteli ve geleceği olan bölümlere yerleşebilmektedir. Bu yüzden öncelikle anne-babaların ve sonrasında bireylerin kendisinin üniversiteye yerleşmelerinde dikkat etmeleri gereken alanlar arasında bulunmaktadır. Öğrencilerin ve ebeveynlerinin üniversiteye yerleşme konusunda alacakları kararları yurtdışı eğitim danışmanı tarafından gerçekleştirmesi son derece önemli olmaktadır. Bizlerde Aba psikoloji olarak tüm bu hizmetleri sağlayarak ve öğrencilerimize bu yolda destekte bulunarak her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Gelişim Psikolojisi İle Yurt Dışı Eğitim Süreci

Yurtdışı eğitim danışmanlığı, gelişim psikolojisi açısından bakıldığında 0-6 yaş grubundaki çocukların tamamıyla hamurunun oluşturulduğu dönem olarak geçmektedir. Çünkü bu dönemde çocuk zihni boş bir levha olduğundan gelişime oldukça açık durumdadır. 6-12 yaş grubundaki çocuklar içinse artık ekmeğe şekil verme zamanı gelmiş demektir. Çocuklara verilen bu biçimler sayesinde onların yönelebilecekleri alanlara destek verilebileceği bir süreçtir. Karar aşaması da denilen bu süreçte çocuğun hangi alanlara kaydırılacağı belli olmaktadır.

Bu süreçlerin arkasından 12-18 yaş aralığı olan gençlik dönemi gelmektedir. Aynı zamanda bu dönem en önemli dönemi de içinde barındıran lise çağına denk gelmektedir. Lise dönemi ise yoğrulan ve tamamen hazır hale getirilen hamurun fırına atılması dönemidir. Fırına yani liseye adım atan bu öğrenciler belli şartlarda pişme döneminden geçerek eğitim sistemi içerisinde kendini bulmaktadır. Bu dönemi de en kaliteli şekilde atlatmayı başaran birey kendini üniversiteye hazır hale getirerek yönünü belirlemiş olur.

Yurtdışı eğitim danışmanı aracılığı ile yürütülen tüm bu süreçler sayesinde bireyler sonuca sağlam adımlarla ilerlemektedirler. Aba psikoloji olarak bizlerde bu konulara olan hassasiyetimizi belli ederek tecrübelerimizden her bir öğrencimizi faydalandırmaktayız. Yurtdışı eğitim fuarları ile destek çıktığımız bu alanda gerek öğrencilerimizi gerekse anne-babaları bilinçlendirerek hedefe daha kısa yoldan ulaşmayı sağlamaktayız. Bu sayede her bir öğrencimize başarı konusunda öz güven aşılayarak her durumda yanlarında olduğumuzu göstermekteyiz.

Ergenlik evresine rastlayan lise dönemi; bireyin gelişmesinde ve oluşumunda oldukça önemli olan bir sürece tekabül etmektedir. Bu dönem ayrıca bireyin kafasında mesleğini oluşturduğu ve üniversite hazırlığında olduğu dönemi de kapsamaktadır. O yüzden eğer birey bu süreçten erken yorulursa veya bıkarsa fırından hamur şeklinde çıkmakta; diğer taraftan uzun süre bekletilirse veya uzun süreye yayılırsa da yanarak çıkacaktır. Her şeyin kararında olmasını isteyen bu dönem Aba psikoloji olarak riskli olarak kabul ettiğimiz bir dönemeçtir. Alanında uzmanlaşmış eğitimcilerimiz sayesinde bu kritik öneme sahip süreç en kaliteli şekilde atlatılmaktadır.

Yurt Dışı Eğitiminde Gençler Hangi Yolları İzlemelidirler?

Yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde üniversitelere girişte akıllarda bulunan soru işaretleri de cevap bulmaktadır. Genel anlamda hem Türkiye’de hem de yurt dışında üniversite belirlemeleri yapılırken gençlerin bu süreçte nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda uzmanlaşmış kişilere danışarak hareket etmeleri gerekmektedir. Hem eğitim danışmanlarına hem de anne-babalara bu aşamada düşen görev, disiplinli ve düzenli bir ders çalışma sistemini gençlere benimsetmek olacaktır. Aba psikoloji olarak konusunda uzmanlaşmış kişiler aracılığı ile de bu süreç en donanımlı hale getirilerek destek sağlanmaktadır. Uzman eğitimcilerimiz özellikle gençlerin becerilerine ve ihtisas alanlarına göre belirlemelerde bulunarak onların en iyi üniversitelere yerleşmelerinde kolaylıklar sunmaktadır. Gençlerin isteklerine ve becerilerine göre belirlenen bu üniversitelerin kazanılmasında uzman kadrolarımız eğitim hususunda yardımcı olmaktadırlar.

Bugün bu konu Türkiye ve yurt dışı açısından değerlendirildiğinde özellikle stratejik yetenek testi ön plana çıkmaktadır. Çünkü stratejik yetenek testi yapılarak gençlerin hem mesleki anlamda seçimleri hem de üniversite seçimleri belirlenmektedir. Ayrıca bu testler sayesinde kişilerin hangi bölüme yatkınlık gösterdikleri de sergilenmektedir. Aba psikoloji olarak stratejik yetenek testi ile yapılan değerlendirmeler sonucunda gençler ilgi duydukları ve beceri geliştirdikleri alana yönlendirilmektedirler. Böylelikle öğrenciler hem üniversitenin bulunduğu şehri ya da bölgeyi de istedikleri doğrultuda belirleyebilmektedirler.

Yurtdışı eğitim programları sayesinde gençlerin üniversiteyi nerede ve ne şekilde okuyacaklarına karar verilerek hareket edilmektedir. Bu sayede öğrenciler hangi bölümü hangi üniversite de okuması gerektiğini de bu programlar aracılığıyla belirleyebilmektedir. Tüm bu koşullar göz önünde tutularak Türkiye ve yurt dışı danışmanlık, uzmanlık ve ihtisaslaşmayı gerektiren bir süreçtir. Gerektiğinde bu süreçler birinci derece doktorayı beraberinde getiren alanlardan oluşmaktadır. Aba psikoloji ve danışmanlık olarak bizlerde tüm uzman eğitimcilerimizi bu sürece dahil ederek her türlü katkıyı gençlere sağlamaktadır.

Yurt Dışı Eğitim Fiyatları

Yurtdışı eğitim danışmanlığı ile üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin üzerinde durdukları konular arasında eğitim fiyatları da gelmektedir. Özellikle burs alamayan öğrenci aileleri tarafından da bu evre önemli bir engel olarak gözükmektedir. Yerleşecekleri üniversitelere ve bölümlere göre fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Özellikle üniversitenin bulunduğu ülke ya da şehrinde fiyatların belirlenmesinde etkili olduğu göz ardı edilmemelidir. Yurtdışı eğitim fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak belirlenmektedir.

Bu aşamada dikkatleri çeken en önemli konular arasında yurtdışı eğitim bursları gelmektedir. Bu burslar sayesinde eğitime verilen destekle beraber gençler eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Gitmek istediğiniz üniversite burs başvurusu dosyalarını hazırlarken, kişilerin niyet mektuplarından, özgeçmişlerinden ve referanslarından faydalanmaktadır. Tüm bu sıralananlar yapbozun her bir parçası şeklinde birbirlerini tamamlayarak bursların kime veya nereye verilmesine olanak sağlamaktadır.

Yurtdışı eğitim programları ile hedeflerinize ulaşmaya çalışırken burs konusunda kendinizi sıkı bir rekabet içerisinde bulabilirsiniz. Bu sürecin lehinize sonuçlanmasını istiyorsanız eğer uzun soluklu bir planlama hazırlığı yapmak sizin faydanıza olacaktır. Üniversiteler ve burs verecek kurumlar veya kişiler tarafından öğrencilerin not ortalamaları, kariyer hedefleri ve özgeçmişleri gibi konular da göz önünde bulundurularak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Faydaları

Yurt dışında eğitim görmek üniversite okuyan bir genç tarafından oldukça faydalı bir tecrübedir. Çünkü öğrenciler yurt dışında eğitimlerini gerçekleştirirken hem o ülkenin kültüründen faydalanacaklar hem de dillerini geliştirme de büyük bir yol kat etmiş olacaklardır. Yurtdışı eğitim fuarları ile bu eğitimlerin tanıtımları gerçekleştirilerek yurt dışı üniversiteleri cazibeli bir hale getirilmektedir. Hem eğitimi kaliteli bir şekilde gerçekleştirmek hem de farklı milletleri tanıma açısından oldukça etkili olan bu eğitim sisteminin birçok faydası bulunmaktadır. Sağladığı bu faydalar arasında;

  • Dünyayı gezip görmek; yurt dışı üniversite tercihlerinde bulunanlar için dünyayı gezme imkanı da oluşmaktadır. Çünkü sadece kazanılan şehir ile bağlı kalmayıp komşu ülkeleri de gezebilme imkanınız bulunmaktadır,
  • Eğitim; kendi ülke eğitim sisteminden sıyrılarak farklı ülke eğitim tarzlarının öğrenilmesinde tecrübe sahibi olunmasını sağlamaktadır. Kaydınızı gerçekleştirdiğiniz programda okuduğunuz alanın kendi ülke programlarınızda olmayan taraflarını görme şansını elde edebilmektesiniz. Sadece kendi ülke sisteminizde boğulmayarak yeni eğitim tarzlarını da katmış olmaktasınız,
  • Yeni kültürler; üniversite eğitimi almak için gittiğiniz ülkenin gelenek ve göreneklerinden faydalanma imkanınız bulunmaktadır. Çünkü yeni kültürler, yeni yiyecek ve içecekler keşfedebilirsiniz,
  • Yabancı dilleri geliştirmek; gittiğiniz ülke de farklı bir dil konuşulduğu için günlük pratikler yaparak ekstradan bir dil öğrenebilme imkanınız olmaktadır,
  • Kariyer fırsatları; yurtdışı eğitim programı tamamlanıp da ülkeye geri dönüldüğünde hem eğitim açısından hem de yabancı dil becerileri sayesinde rakiplerinize oranla birkaç adım önde olmaktasınız,
  • Lisansüstü eğitime katkısı; yüksek lisans eğitimi programlarına başvurmak için gittiğiniz üniversitelerin de dikkat edecekleri alanlardan biri yurt dışında eğitim almaktır. Bu deneyim ile bireyler girecekleri programlara rahatlıkla seçilmiş olacaklardır,
  • Hayat tecrübesi olması; çünkü yurt dışında alınan eğitimler sayesinde iş ve kariyer alanlarında karşınıza birçok fırsat çıkmaktadır. Ayrıca yurt dışında okumak kişilerin hayatları boyunca ellerine geçecek belki de ilk ve tek eğitim fırsatı olacaktır. Yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde tüm süreç hakkında profesyonel bir yardım almak mümkündür.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

2 + 15 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest