fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim Bursları » Türk Vatandaşları için Önemli 5 Eğitim Bursu

Türk Vatandaşları için Önemli 5 Eğitim Bursu

Yurt dışı eğitim için araştırmaya başladığınızda döviz kurlarının da etkisiyle ücretlerin ülkemiz üniversitelerine göre hayli yüksek olduğunun fark edersiniz. Bu…

29 Ağustos 2018

Yurt dışı eğitim için araştırmaya başladığınızda döviz kurlarının da etkisiyle ücretlerin ülkemiz üniversitelerine göre hayli yüksek olduğunun fark edersiniz. Bu durumda, tamamı olmasa da belli bir kısmını karşılayan burs bulmak, yurt dışı deneyimini ertelemeden yaşamak için güzel bir opsiyon sağlayabilir. Eğitiminiz için avantaj sağlayabilecek bu bursların bir kısmını inceleyelim.

Erasmus+

Konu yurtdışı eğitim olunca herkesin kulağına aşina olan Erasmus bursu en çok bilinen eğitim ödeneklerinden biri. Daha çok lisans veya yüksek lisans değişim programında kapsamında öğrenim gördüğünüz süreçte masrafların karşılamasıyla bilinen burs, mezuniyet öncesi başvuru yapıldığı takdirde mezun olduktan sonra bir yıl içindeki süreçte 2 ile 12 ay arası staj yapma imkânı sunuyor. (1)

DAAD

Alman Akademik Değişim Servisi’nin kısaltması olan DAAD, 1925 yılında kurulmuş olup 60 ülkede temsilciliği olan bir kurumdur. Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyen ve araştırmalarda bulunmak isteyen parlak öğrencileri destekleyen servis, çok sayıda burs imkânı sağlamaktadır. Ankara ve İstanbul ofisleriyle 2000 yılından beri faaliyette olan merkez, kariyer günlerinde yoğun katılım gören sunumlar gerçekleştiriyor. DAAD ofislerinden Almanya eğitim bursları hakkında danışmanlık almak, doktora/staj/sanatçı bursları hakkında detaylı bilgi edinmek için yazı sonundaki linkten iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. (2)

Türk Eğitim Vakfı

Yalnızca yurt içinde verdiği burslarla değil, yurtdışı burslarıyla da hatırı sayılır bir yer edinmiş olan TEV, yurt dışı başvurularında başarılı öğrencilerin mutlaka şanslarını denemesi gereken bir vakıf. Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ile işbirliklerine sahip olan vakfın burs başvuru şartları arasında 30 yaş üstü olmamak, GNO’nun 4 üzerinden 3 olması, gidilecek ülkenin dilini master öğrenimi sürdürecek seviyesinde biliyor olmak gibi şartları bulunuyor. (3)

Jean Monnet Burs Programı

Avrupa Birliği tam üyelik hedefleri çerçevesinde, AB mevzuatlarına ilişkin alanlarda uzman kişilerin artırılması amacıyla oluşturulmuş bir programdır. Kamudan, özel sektörden, akademik idari personeller dışında, son sınıf lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerinin başvurabileceği bir burstur. Başvurular Dışişleri Bakanlığının Avrupa Birliği Başkanlığına yapılmaktadır. (4)

Chevening Burs Programı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı konutu olan Chevening House’dan adını alan burs 1983’ten bu yana verilmektedir. Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere sağlanan burs, 160 ülkede başvurulara açıktır. Akademik bir ortamda ileriye yönelik Britanya kültürüyle pozitif ilişkiler kurma ve geliştirmeyle birlikte geleceğin yetenekli liderlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Siyaset biliminden, göç konusuna; enerji çalışmalarından, çevre araştırmalarına pek çok programın lisansüstü programını desteklemektedir. Kasım ayından önce başvurularınızı yapmayı unutmayın! (5)

Kaynakça

  1. http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/erasmus-programı-dosyaları/erasmus-yükseköğretim-programı-bireylerin-öğrenme-hareketliliği-(ka1)-için-sıkça-sorulan-sorular.pdf?sfvrsn=4
  2. http://www.daad-turkiye.org/tr/
  3. http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Disi-Burs-Basvurulari/52/49/0
  4. http://www.jeanmonnet.org.tr/tr/
  5. http://www.chevening.org/turkey

 

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest