Blog

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Almanın 5 Katkısı

Yüksek lisans eğitimini yurtdışında tamamlamak öğrencilere farklı bir kültürü yerinde keşfetmek, iletişim becerilerini geliştirmek ve dil gelişimi kazandırmak gibi birçok avantaj sağlar. Bunun dışında kariyer basamaklarını atlamada yurtdışında yüksek lisans okuduğunuz kurumun CV’nize etkileyici bir prestij katacağı da inkar edilemez.

Yurtdışında yüksek lisans yapmayı düşünen aday öğrencilerin doğru kararı verdiğini destekleyen pek çok konu var. Bunlardan 7’sine birlikte göz atalım:

İyi bir dil öğrenimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, önceki eğitim temelinize ekstra olarak öğrendiğiniz dili günlük hayatta aktif olarak kullanmanızı sağlar. Bu sayede dil bilginizi kuvvetlendirmenin yanı sıra konuşma becerilerinizi de geliştirmiş ve dili tam anlamıyla kullanmayı öğrenmiş olursunuz.

İş hayatındaki rekabet ortamında bir dili aktif olarak konuşabiliyor olmanız rakipleriniz arasından ayırt edilmenizi sağlayacağından şans kapılarını da daha kolay aralamış olursunuz. Günümüzde işverenler en az 2 dil bilen, yurtdışında yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış adaylara öncelik veriyor. Bu yüzden iyi bir kariyer sahibi olmak için ekstra bir dil bilmek kilit noktalardan! 

Uluslarası Diploma

Yurtdışında lisans eğitimini tamamlamış, iş dünyasına adım atacak adayların bu eğitimden kazandığı avantajlardan birisi de uluslararası geçerliliğe sahip diploma. Dünyanın hangi ülkesinde eğitim almış olursanız olun bu diploma ile iş görüşmelerinde bir adım önde olacaksınız.

Bu aşamada, yurtdışında lisans okul seçiminizde dikkat etmeniz gereken iki konuyu şöyle sıralayabiliriz:

  • Doğru ülkeyi seçin. Düşündüğünüz lisans eğitiminin kaliteli olmasınıa ve eğitim sonunda uluslarası geçerliliğe sahip diplomaya sahip olacağınız bilinen ve güvenilir bir üniversite seçimi yapın.
  • Doğru kariyer planlaması yapın. Hangi bölümü öğrenmek istediğinizi iyi düşünün, bu konuda ısrarcı olmanız iyi bir kariyer haritası oluşturmanızı sağlar. Bunun yanında Türkiye’ye döndüğünüzde düşündüğünüz meslekte istihdam açığı olup olmadığını araştırın. Bu somut ve yardımcı etkenler sayesinde bilinçli bir şekilde doğru lisans eğitimi seçmiş olursunuz.

yurtdışında yüksek lisans

Yurtdışında yüksek lisans vizyon kazandırır

Çoğu öğrenci için yurtdışında eğitim görmek birçok açıdan ömür boyunca unutulmaz bir deneyime dönüşür. Öğrenciye kendi başına yaşama ve sorumluluk alma bilincini yerleştirirken, farklı milletlerden karşılaşacağınız insanlarla kuracağınız iletişim sayesinde birçok kültürle de tanışırsınız. Bu sayede özgüveniniz de artar.

Bu yeni ülkede gelenekler, kutlamalar çeşitli farklı adetleri ile tanıştıkça farkında olmadan yepyeni bir vizyon kazanırsınız. Bununla beraber problem çözme, analitik düşünebilme, kolay iletişim kurabilme ve pratik olma gibi Türkiye’de iyi bir kariyerin kilit özelliklerini de elde edeceksiniz.

Global iletişim ağı kurmak

Yurtdışında yüksek lisans eğitiminiz boyunca etrafınızdaki insan çeşitliliği sayesinde her milletten yeni insanlarla tanışacaksınız. Bu da ileriye dönük kaliteli sosyal ve profesyonel iletişim ağ kurmak olarak size geri dönüşüm sağlayacaktır.

Okuduğunuz üniversiteden, kampüsten, katılacağınız topluluk ve gönüllü aktivite etkinliklerinden, aynı zamanda staj ve part-time iş tecrübelerinizden birçok yeni arkadaş elde edeceksiniz. Bu durum sadece yeni kültürlerle tanışmanızı sağlamaz ayrıca gelecekte potansiyel global iş girişimlerinizde arayabileceğiniz kaliteli referanslara da dönüşecektir.

Yeni kültürler öğrenmek

Yurtdışında okumak birçok açıdan farklı deneyimler elde etmenizi sağlar. Sürekli farklı millet ve ülkelerden tanışacağınız insanlar size yeni gelenekler ve hikayeler sunacaktır. Aynı zamanda boş zamanlarınızda, tatillerde ve hafta sonlarında kaldığınız ülkeyi ve çevredeki diğer yerleşim yerlerini ziyaret ederek yeni yerler de keşfedeceksinizdir. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir