fbpx
Ana sayfa » Amerika'da Eğitim » Stanford Üniversitesi’nde Okumak

Stanford Üniversitesi’nde Okumak

Stanford Üniversitesi’nde okumak pek çok öğrenci için önemli avantajlar sağlamaktadır. Stanford Üniversitesi’nin resmi adı “Leland Stanford Junior Üniversitesi” olarak bilinmektedir.…

22 Şubat 2021

aba-egitim-stanford-universitesinde-okumak

Stanford Üniversitesi’nde okumak pek çok öğrenci için önemli avantajlar sağlamaktadır. Stanford Üniversitesi’nin resmi adı “Leland Stanford Junior Üniversitesi” olarak bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti sınırları içinde bulunan özel bir araştırma üniversitesidir. Üniversite 1885 yılında kurulmuştur. Leland ve Jane Stanford tarafından, Tifo nedeniyle henüz 15 yaşındayken kaybettikleri çocuklarının anısına kurulmuştur. Stanford Üniversitesi, bugün Amerika’nın ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir.  Okul ilk öğrencilerini 1893 yılında kabul etmeye başlamıştır. Kurulduğu günden itibaren karma eğitim veren bir kurum olmuştur.

Üniversite, 1906 ve 1989’da gerçekleşen depremlerden etkilenmiş ve kampüs her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Bu durum maddi anlamda problemler yaşanmasına neden olmuştur. 1919 yılında, Birinci Dünya Savaşı ile ilgili eserleri korumak için bir enstitü kurulmuştur. Enstitü kurucusunun adıyla anılmış “Savaş, Devrim ve Barış Üzerine Hoover Enstitüsü” adını almıştır. İkinci Dünya savaşının ardından dönemin okul müdürü Frederick Terman’ın destekleriyle Silikon Vadisi’nin ilk temelleri atılmıştır. Terman, öğrencileri ve mezunları girişimcilik konusunda teşvik etmiş, desteklemiştir. Stanford Tıp Merkezi, 1959’da tamamlanmıştır. 800’ün üzerinde yatağı olan bir eğitim hastanesi olarak bilinmektedir. 1962 yılında ise SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı açılmıştır. Laboratuvar, parçacık fiziği alanında araştırmalar yürütmektedir.

Silikon Vadisi

Silikon Vadisi bugün teknoloji devlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bölgede bulunan ve bugün hala faaliyette olan en eski iki şirket General Electric ve Kodak’tır. Google ve Apple gibi dünyanın en önemli ve en büyük şirketleri bölgede yer almaktadır. Silikon Vadisi dünyada girişimcilik faaliyetlerinin odak noktasını oluşturmaktadır. Tesla Motors Facebook, Twitter, Netflix, eBay gibi dünya devleri de bölgede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Stanford Üniversitesi’nde Okumak: Ödüller ve Başarılar

Stanford Üniversitesi’nde okumak bir ayrıcalıktır. Stanford Üniversitesi çok sayıda başarı ve ödül ile ilişkilendirilmiştir. Üniversitenin öğrenci mezun ve akademisyenleri arasında 84 Nobel Ödülü, 28 Turing Ödülü sahibi yer almaktadır. Ek olarak; 8 Fields madalyası kazananı bulunmaktadır. Üniversite; 74 yaşayan milyarder ve 17 astronot yetiştirmiştir.

Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezleri ve Laboratuvarlar

Üniversite; şu anda merkez kampüsünün dışındaki çeşitli yerlerde faaliyet göstermektedir. Bazılarını şöyle sıralamak mümkündür;

  • Jasper Ridge Biyolojik Koruma Alanı; üniversiteye ait bir bölgedir. Araştırma amacıyla yaban hayatı biyologları tarafından kullanılmaktadır. Merkez kampüsün güneyinde yer almaktadır.
  • SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, Enerji Bölümü için üniversite tarafından işletilen merkez kampüsün batısında bir tesistir. Dünyadaki en büyük doğrusal parçacık hızlandırıcısını bünyesinde barındırmaktadır.
  • Hopkins Marine Station; California, Pacific Grove’da bulunmaktadır. 1892’den beri üniversiteye ait bir deniz biyolojisi araştırma merkezi olarak bilinmektedir.

Üniversitenin ayrıca çeşitli şehir ve ülkelerde araştırma merkezleri ve çeşitli tesisleri de bulunmaktadır.

Stanford Üniversitesi’nde Okumak: Fakülte ve Bölümler

Stanford, 7 okul etrafında düzenlenmiştir. Lisans ve lisansüstü dereceler sunmaktadır. Mühendislik, işletme, tıp, hukuk, eğitim gibi alanlarda ön plana çıkmaktadır. Tüm okullar merkezi kampüs bünyesinde yer almaktadır. Stanford Üniversitesi merkez kampüsünde yer alan 7 okulu şöyle sıralamak mümkündür;

  • Beşeri Bilimler Okulu
  • Mühendislik Okulu
  • Dünya, Enerji ve Çevre Bilimleri Okulu
  • Hukuk Okulu
  • Tıp Okulu
  • Eğitim Okulu
  • İşletme Okulu

Üniversite Bünyesinde Yer Alan Kütüphaneler

Stanford Üniversitesi’nde okumak zengin kaynakları bakımından da öğrencilere avantaj sağlamaktadır. Üniversite kütüphaneleri 9,3 milyondan fazla cilt, yaklaşık 300 bin nadir veya özel kitap içermektedir. Ek olarak; 1,5 milyon e-kitap, 2,5 milyon görsel-işitsel materyali bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca; 77,000 dizi, yaklaşık 6 milyon mikroform ve binlerce diğer dijital kaynak bulunmaktadır.

Stanford Üniversitesi, kütüphane sistemindeki ana kütüphane, çeşitli toplantı ve konferans odaları, çalışma alanları ve okuma odalarını barındırır. Yeşil Kütüphane adıyla anılmaktadır. Lathrop Kütüphanesi öğrencilerin erişebileceği çeşitli medya kaynaklarına sahiptir. Ayrıca; 540 bin cilt ile en büyük Doğu Asya koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat Merkezleri ve Topluluklar

Stanford Üniversitesi’nde okumak sanatla iç içe olmak anlamına da gelmektedir. Üniversite, Cantor Görsel Sanatlar Merkezi’ne, 24 galeriye ve heykel bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır. Merkez’de bulunan Rodin’in eserleri koleksiyonu dünyanın en büyükleri arasındadır. 1917 yılında Thomas Welton Stanford Galerisi inşa edilmiştir. Sanat Tarihi Bölümü için bir öğretim kaynağı ve bir sergi mekanı olarak hizmet vermektedir. 2014 yılında üniversite bünyesinde yeni bir müze olarak Anderson Koleksiyonu Müzesi açılmıştır. Ayrıca; Roble Hall yakınlarındaki Papua Yeni Gine Heykel Bahçesi’nde ahşap oymalar ve “totem direkleri” bulunmaktadır. Üniversite’nin müzik departmanı beş koroya ev sahipliği yapmaktadır. Stanford Senfoni Orkestrası, ve Stanford Wind Ensemble dahil olmak üzere birçok topluluğun sponsoru konumundadır. Üniversite bünyesinde ayrıca; Stanford Savoyards gibi tiyatro grupları yer almaktadır.

Stanford Üniversitesi’nde okumak ile ilgili detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

13 + 13 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest