fbpx
Ana sayfa » Essay Yazımı » Stanford Üniversitesi Başvuru Essayleri Nasıl Olmalı

Stanford Üniversitesi Başvuru Essayleri Nasıl Olmalı

Öğrencilerine sunduğu akademik ve sosyal imkanlar ile Stanford Üniversitesi dünya sıralaması kapsamında ilk 5 üniversite arasında gösteriliyor.  Bir asrı geçkin…

22 Ocak 2019

Stanford Üniversitesi Başvuru Essayleri Nasıl Olmalı

Öğrencilerine sunduğu akademik ve sosyal imkanlar ile Stanford Üniversitesi dünya sıralaması kapsamında ilk 5 üniversite arasında gösteriliyor.  Bir asrı geçkin zamandan beri eğitim vermeye devam eden ve Kaliforniya’da kurulan okul Silikon Vadisi’ne yakın olmakla birlikte yüksek bütçeli üniversitelerden de biridir. Özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi bölümleri çokluğu ve beşerî bilimler, fen bilimleri, mühendislik ile eğitim, hukuk, işletme ve tıp okullarında verilen lisans ve lisansüstü eğitimler ile başarısını her geçen gün artırıyor.  

Girişimciliğin desteklendiği okulun mezunlarından birçoğu teknolojik ilerlemelere öncülük eden kimselerdir. Ayrıca Stanford Üniversitesi mezunları, öğrenciler ve öğretim üyelerinin kurdukları network sayesinde birçok iş birliği gerçekleştirilip çeşitli projelere imza atılmaktadır. Okul, geniş kampüsü, spor sahaları, kütüphane ve laboratuvarları ile ünlüdür. Uzaktan eğitim imkânı da sunan üniversite, dünyanın her bölgesinden öğrencileri olan global bir okul konumundadır. 

Bu denli prestijli kurumun bir parçası olmak hem okurken hem de mezun olduktan sonra birçok ayrıcalığı da beraberinde getiriyor. Öğrenci kabulünde oldukça seçici davranan Stanford Üniversitesi kabul oranı oldukça düşük. Adaylardan dil ve akademik test puanları yanında Stanford Üniversitesi başvuru koşulları kapsamında bir de doğru ve etkili bir essay yazmaları isteniyor.  Başarılı bir essay yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiğine hep birlikte bakalım. 

Farklı Yönlerinizi Gösterin

“Son iki yazınızı nasıl geçirdiğiniz, sizi en iyi tarif eden 5 kelime hangisi, hangi tarihi olaya tanıklık etmek isterdiniz” gibi kısa cevaplı sorular genellikle 50 kelime ile sınırlandırılır. Bu sorular sizin düşüncelerinizi öğrenmeye yönelik olduğundan her cevapta farklı bir yönünüzü göstermeye dikkat edin. Ayrıca sorunun dışına çıkılmış detaylı cevaplardan ziyade net ve dürüst yanıtlar vermeye özen göstermeniz de yarar vardır. 

İlgi Çekici Deneyimlerinizden Bahsedin

Yaklaşık 150 kelime ile sınırlandırılan essaylerde özellikle akademik başarılarınız dışında katıldığınız organizasyon, toplantı gibi faaliyetleriniz hakkında yazmanız bekleniyor. Hobileriniz, deneyimleriniz ve hayata bakışınız hakkında ipuçları veren bu yazılar kabul aşamasında oldukça önemli birer referans durumundadır. Yazılarınızla sizi kabul edecek jüri önünde bir nevi konuşma yaptığınızı unutmamalısınız.

Öğrenme Konusundaki Heyecanınızı Yansıtın

Diğerlerine kıyasla daha uzun olan essaylerde öğrenmeye hevesli oluşunuzu ve eğitiminiz hakkındaki heyecanınızı gösterebilirsiniz. Ayrıca okula başladıktan sonraki planlarınız ve yapmayı hedeflediğiniz proje ve çalışmalar hakkında da yazmanız faydalı olacaktır. Kampüs içindeki topluluklarda nasıl yer alacağınız veya oda arkadaşınızla ilişkilerinizin nasıl olacağı hakkında yazmak okula uyumlu bir yapınız olduğu hakkında önemli ip uçları verecektir.  

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 12 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest