fbpx
Ana sayfa » SAT » SAT Subject Sınavlarından Hangilerine Girmelisiniz? 🎓

SAT Subject Sınavlarından Hangilerine Girmelisiniz? 🎓

Yurtdışında eğitim almak, günümüzde öğrenciler için en gözde akademik seçeneklerden biri. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için tamamlanması gereken adımlardan biri…

30 Mayıs 2018

SAT Subject Sınavlarından Hangilerine Girmelisiniz? 🎓

Yurtdışında eğitim almak, günümüzde öğrenciler için en gözde akademik seçeneklerden biri. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için tamamlanması gereken adımlardan biri SAT olarak bilinen Scholastic Aptitude Test (Eğitim Yetenek Testi). Amerika ve Avrupa’nın saygın okullarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin SAT ve SAT Subject‘te belirli bir başarı göstermesi gerekiyor.

SAT, okuma-anlama, analitik yazma-dil bilgisi ve temel matematik ve geometri becerisinin ölçüldüğü Reasoning Sınavının yanı sıra özgül ilgi alanlarına dair lise düzeyi beceriyi ölçen SAT Subject sınavları da içeriyor. Subject Sınavlarına dair önceden bilgi sahibi olmak ve planlama yapmak; SAT’de başarı elde etmenin en etkili anahtarlarından biri.

SAT Subject’te Seçenek Çok

SAT Subject sınavları kendi içlerinde kategorilere ayrılan beş temel alanda düzenleniyor. Matematik başlığında adayların iki düzeyde matematik becerileri test ediliyor. Fen Bilimleri başlığı Kimya, Fizik ve Biyoloji; Tarih başlığı ise Amerikan Tarihi ve Dünya Tarihi testlerine ayrılıyor.

SAT, temel dil yetisi ve edebiyat bilgisinin ölçüldüğü İngilizce Subject sınavının yanı sıra bir de Fransızcadan Koreceye uzanan bir yelpazede Dil Subject sınavı olanağı sunuyor. Tüm Subject sınavları çoktan seçmeli hazırlanıyor ve birer saat sürüyor.

Doğru Kararı Vermek Önemli

Adaylar SAT’de hangi Subject sınava girmeleri gerektiğine başvurdukları okulun ve bölümün beklentilerine göre kendileri karar veriyor. Bu açıdan adayların SAT Subject sınavlarına hazırlanırken; hem kendi ilgi alanlarını hem de başvurdukları bölümün ve okulun taleplerini hesaba katmaları gerekiyor.

Sözgelimi, yurtdışında mühendislik eğitimi almak planıyla SAT’ye giren bir adayın Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki Subject sınavlarına girmesi bekleniyor.

İngilizce Her Adaydan Bekleniyor

Genel olarak SAT’ye giren bir adayın en az iki dersten SAT Subject sınava girmesinin, böylece okumayı planladığı alana dair hâkimiyetini ispat etmesinin faydalı olduğu görülüyor. Bunun yanında, yurtdışında eğitim görecekleri okullarda eğitim dili İngilizce olacağından, adayların hangi bölüme ve okula başvururlarsa başvursunlar; İngilizce Subject testine girmeleri tavsiye ediliyor. SAT İngilizce Subject sınavına girip başarı gösteren adaylar, bu sayede İngilizce iletişim kabiliyetlerini de kanıtlamış oluyorlar.

SAT, sunduğu çoklu Subject sınav olanaklarıyla adaylara kendi ilgi alanda beceri sahibi olduklarını ve bu becerilerin başvurdukları okulların beklentileriyle örtüştüğünü kanıtlama olanağı sağlıyor. Bu sınavda başarının anahtarı, bu olanağı erkenden fark etmekte ve buna göre planlama yapmakta yatıyor.

SAT Subject İle İlgili Diğer Yazılarımız;

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest