SAT Subject Testler Hakkında Önemli Bilgiler 📌

College Board tarafından geliştirilen standart bir sınav olan SAT, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite kabulü için kullanılır. Yaygın olarak bilinen SAT, özellikle de SAT I, lise öğrencilerinin İngilizce ve Matematik derslerini test ederken, SAT II: Subject Testleri, öğrencileri Fizik veya Matematik gibi belli konularda değerlendirir. Bir öğrencinin belirli konularda akademik becerilerini göstermeyi, üniversite başvuruları için referanslarını geliştirmeyi amaçlar.

Üniversitelerin beklentileri

Ivy League kurumlarının çoğu ve diğer prestijli üniversiteler, SAT Subject Testlerini ister. Örneğin, Cornell Üniversitesi, Sanat ve Bilim bölümlerinin çoğu içi iki subject test sonucu sunmanızı bekler. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi bile, SAT Subject Testlerini kabul ediyor ve yeniden tasarlanan SAT’ta 1600 üzerinden en az 1470 ve SAT II’de üç alanda 800 üzerinden en az 700 puan istiyor.

Ancak, ABD’deki çoğu üniversite iki subject testi kabul ediyor. Bazıları ise, konu testlerini hiç istemiyor. Web sitelerinde verdikleri bilgilere göre, eğer sonuçlarınızı gönderirseniz puanlarınızı değerlendireceklerdir, ancak bunu yapmazsanız da başvurunuz geçerlidir.

sat-subject-testler

SAT Subject Testlere girmeli misiniz?

Belirttiğimiz gibi, yalnızca prestijli okullar SAT Subject Testleri ister. Kesin bilgiyi almak için başvurmayı planladığınız üniversitelerin giriş koşullarına göz atmanız gerekir.

Başvuracağınız üniversite özellikle SAT Subject Testleri gerekli göstermese bile sınava girmek yararınıza olacaktır. Çünkü uluslararası düzeyde yoğun ilgi gören Amerikan üniversitelerinde çok sayıda öğrenciyle rekabet edeceksiniz. Bu nedenle, tercihe bağlı bile olsa yüksek puan aldığınız SAT Subject Testler, kabul şansınızı arttırabilir.

SAT Subject Testlerde yer alan konular nelerdir?

SAT Subject Testlerin en çok ilgi görenleri arasında İspanyolca, Çince ve Latince gibi dil sınavları yer alıyor. Bunların yanı sıra iki farklı seviyede Matematik sınavı bulunuyor. İlk seviye sayı ve işlemler, cebir ve fonksiyonlar, geometri ve ölçüm, veri analizi, istatistik ve olasılık bilgilerinizi değerlendirirken ikinci seviyede bunların yanı sıra trigonometri, diferensiyal ve integral de yer alıyor. Mühendislik eğitimi almayı istiyorsanız, ikinci seviye Matematik sınavına girmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Ayrıca Biyoloji, Kimya ve Fizik sınavları da SAT Subject Testler arasında yer alıyor. Konular, lise yıllarında Türkiye’de de öğrendiklerinizden oluşuyor.

Share this post