Blog

SAT Subject Fizik Sınavına Gireceklere Tavsiyeler

Toplamda 21 farklı sınavdan oluşan, SAT Subject Testlerden biri de Fizik sınavıdır. Fizik Subject Test, üniversite hazırlık seviyesindeki fizik kavramlarına dair bilgi ve becerilerinizi ölçmeyi hedefler. Bunun yanı sıra laboratuvar deneyimlerinize dayanan mantık ve problem çözme becerileriniz de bu sınavın kapsamına giriyor. Matematik ya da bilim temelli bir programı yurtdışında okumak istiyorsanız, SAT Subject Testlerden Fizik sınavına girmek büyük avantaj sunar.

Özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ya da matematik bölümlerinden birini seçecekseniz, bilgi ve becerilerinizi kanıtlamanın en iyi yollarından biri bu sınava girmek olacak. Peki, SAT Subject Fizik sınavında nelerle karşılaşacaksınız? Gelin sınavın detaylarına birlikte bakalım.

SAT Subject Fizik Sınavı Detayları

200 – 800 puan aralığında değişen skor elde edeceğiniz sınavda çoktan seçmeli 75 soruyu 60 dakika içinde yanıtlamanız gerekiyor. Sınava Ağustos, Ekim, Kasım, Aralık, Mayıs ve Haziran aylarından birinde girebilirsiniz. Hesap makinesi kullanamayacağınız bu sınavda basit matematik hesaplamaları yapmanız gerekecek.

sat subject fizik sınavı

Sınavın büyük bölümü tek konu üzerinden problem çözme becerinizi test ederken bunu birden fazla konuyu kapsayan sorular ve temel kavramlar ve bilgilere dair sorular izliyor. SAT Subject Fizik sınavından yüksek puan almak için temel fizik kurallarını hatırlamanız ve doğru kullanmanız gerekiyor. Basit cebirsel, trigonometrik ve grafik ilişkileri ile oran ve orantı kavramlarını ve bunların fizik problemlerine nasıl uygulanacağını anlamak üzerine çalışarak sınava hazırlanabilirsiniz.

Sınav kapsamında kavramları doğru kullanmak için belli başlı laboratuvar deneyimlerine de sahip olmanız gerekiyor. Fizik sınavında Mekanik, Elektrik ve Manyetizma, Dalgalar ve Optik, Isı ve Termodinamik, Modern Fizik ve benzeri konularda sorularla karşılaşacaksınız. Hazırlıklarınızı bu yönde tamamlamanız ve kendinize bu konuları en iyi şekilde öğrenecek kadar süre vermeniz gerekiyor.

Sınava giriş tarihinizi ve buna bağlı hazırlık sürecinizi belirlerken başvuracağınız okulların başvuru tarihlerini mutlaka göz önünde bulundurun.

Hatırlanması gereken diğer bilgiler

Soruları cevaplarken herhangi bir akımın yönünün pozitif yük akışının yönü (geleneksel akım) olduğunu varsaymalısınız. Bu bilgi birçok soruda işinizi kolaylaştıracak.

Ayrıca sınavın lisede yaygın olarak öğretilen konu ve bilgileri yansıttığını unutmayın. Diğer taraftan farklı liselerde farklı öğretim yöntemleri ve içerikleri tercih edilebildiğinden dolayı bazı öğrenciler, aşina olmadıkları konular hakkında sorular bulabilir. Yine de bu endişelenecek bir şey değil. Çünkü hem hazırlanmak için vaktiniz var hem de en yüksek skoru (800) almak için her sorunun doğru olması gerekmez. Birçok öğrenci, kapsanan her konuyu incelememesine rağmen iyi sonuçlar elde edebiliyor.

SAT Subject Fizik sınavı hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve birlikte hazırlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir