fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

Nesnelerin İnterneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantı kurabildiği iletişim ağı şeklinde tanımlanabiliyor. Sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle…

4 Mart 2021

aba-egitim-nesnelerin-interneti-internet-of-things-nedir

Nesnelerin İnterneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantı kurabildiği iletişim ağı şeklinde tanımlanabiliyor. Sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülü olan fiziksel nesnelerin ağını ifade ediyor. İnternet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla kullanılıyor. Makine öğrenmesi, sensörler ve gömülü sistemler bu teknolojinin devreye girmesini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. Kontrol sistemleri, otomasyon ve diğer teknolojiler, nesnelerin internetini etkinleştirmeye katkıda bulunuyor.

Tüketim alışkanlıkları göz önüne alındığında Internet of Things en çok akıllı evlerle özdeşleşiyor. Aydınlatma araçları, termostatlar, güvenlik sistemleri, kameralar birbirleriyle ve diğer cihazlarla etkileşime girebiliyor. Benzer şekilde akıllı telefonlar, hoparlörler, kulaklıklar farklı cihazlarla yönlendirebiliyorlar. Bu anlamda bu teknolojiyle ilişkilendirilebiliyorlar. Nesnelerin interneti sağlık sektörü ve sağlık sistemlerinde de kullanılabiliyor. Elbette bu noktada yapay zeka, makine öğrenmesi gibi teknolojilerle paralel olarak geliştiğini söylemek mümkün olabiliyor.

Nesnelerin internetinin yaygın olarak kullanımına yönelik birtakım endişeler de bulunuyor. Özellikle mahremiyet ve güvenlik alanları konusunda tartışmalar yaşanıyor. Bu endişeleri gidermek için uluslararası standartların geliştirilmesi, endüstri ve hükümet hamlelerine ihtiyaç duyuluyor.

Nesnelerin İnterneti Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Internet of Things teknolojisinin tarihi ve ilk gündeme gelişi 80’li yıllara uzanıyor. 1982 yılında Carneige Mellon Üniversitesi’nde bu teknolojinin ilk adımının atıldığı biliniyor. Bir kola otomat makinesinin ilk internet bağlantılı cihaz olduğu biliniyor. Cihaz, otomat makinesinin envanterini ve içeceklerin stok durumunu rapor edebiliyor. Teknolojinin “Nesnelerin İnterneti” adıyla anılması ise 90’lı yılların sonunu buluyor. Bu terim ilk kez Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ortaya atılıyor. MIT’nin Otomatik Kimlik Merkezi olan Procter & Gamble’dan Kevin Ashton tarafından 1999 yılında kullanılıyor. Cisco Systems ise Nesnelerin İnternetini  “İnternete insanlardan daha fazla bağlandığı zaman noktası” şeklinde tanımlıyor. Ve bu yönüyle bu teknolojinin 2000’lerin başında doğduğunu iddia ediyor.

Nesnelerin İnterneti Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Nesnelerin internetinin pek çok alanı kapsadığı biliniyor. Üretim, tüketim, ticari ve endüstriyel süreçlerde devreye girdiği biliniyor. Ev otomasyonları, giyilebilir teknolojiler, uzaktan izleme teknolojileri tüketici kullanımına yönelik kısmı oluşturuyor. Akıllı evler hem tüketici alışkanlıklarıyla hem de ticari ve endüstriyel süreçlerle ilişkilendiriliyor. Akıllı evler söz konusu olduğunda IoT, hem kullanım alışkanlıkları hem de güvenlik ihtiyacı konusunda devreye giriyor. Ayrıca enerji tasarrufu konusunda da uzun vadede fayda sağlayacağı düşünülüyor. Akıllı evler ve IoT teknolojisi yaşlı bakımı ve engelli bireylerin konforu açısından da önem taşıyor. Ses kontrolü ve uyarı sistemleri engelli bireylere kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda acil durum sensörleri acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda devreye girebiliyor.

Benzer şekilde akıllı tarım uygulamalarında da bu teknolojiden yararlanıldığı biliniyor. Çiftliklerin, tarlaların, seraların verimli kullanımı ve takibi konusunda nesnelerin internetinden faydalanılıyor. Sınırlı kaynak tüketimi ile daha fazla verim elde etmek bu sayede mümkün olabiliyor. Ayrıca hızla tükenen su kaynaklarının korunması noktasında da devreye girdiği biliniyor. Artık tarım sektöründe geleneksel yöntemlerin yerini akıllı tarım uygulamaları alıyor.

Sağlık sektöründe de nesnelerin internetinden yararlanıldığı biliniyor. Hatta sağlık sektöründe, Tıbbi Nesnelerin İnterneti (IoMT) kavramına yer veriliyor. Tıbbi Nesnelerin İnterneti, akıllı sağlık hizmeti olarak da anılıyor. Mevcut tıbbi kaynakları ve sağlık hizmetlerini birbirine bağlayan sayısallaştırılmış bir sağlık sistemi oluşturmayı amaçlıyor. Bu teknoloji sağlık sektöründe veri toplama, takip ve analiz amacıyla da kullanılıyor. Acil durum bildirim sistemlerini etkinleştirme noktasında devreye girebiliyor. Bazı hastanelerde artık “akıllı yataklar” kullanılıyor. Akıllı yataklar hastaya gereken desteği bir başkasının yardımı olmadan sağlayabiliyor. Ek olarak; hasta hareketlerinin uzaktan izlenmesine imkan veriyor.

Nesnelerin İnternetinin Eğitimde Kullanılması

Nesnelerin İnterneti uygulamalarının öğrenimi zenginleştirme anlamında önemli bir potansiyele sahip olduğu düşünülüyor. Bugün hali hazırda bu teknolojiyle ilişkilendirilebilecek teknolojiler eğitimde kullanılıyor. Etkileşimli tahtalar, tabletler, 3D yazıcılar, kamera ve video sistemleri, elektronik kimlik kartları örnek olarak gösterilebiliyor. Bu teknolojinin daha düşük maliyet ile daha kaliteli ve verimli eğitim sağlayabileceğine inanılıyor. Öğrencilerin farklı öğrenme biçimlerini benimsediği ve farklı hızlarda öğrendiği biliniyor. Nesnelerin internetinin kullanımı, içerik bakımından ve kişiye özel müfredatların yapılandırılması olanağı veriyor. Aynı zamanda eğitimde etkileşimli içerikler kullanılmasını mümkün kılıyor. Öğretimde yaratıcılığın önünü açıyor ve öğrenme süreçlerini kolaylaştırıyor. Öğrenme ortamlarını ve başarının ölçülmesi sürecini daha güvenli hale getiriyor.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) hakkında detaylı bilgi için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

11 + 14 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest