fbpx
Ana sayfa » Kanada'da Eğitim » Kanada’da Tıp Eğitimi Almak

Kanada’da Tıp Eğitimi Almak

Kanada’da tıp eğitimi almak için neler yapılmalı? Kanada üniversite başvurusu nasıl yapılır? Kanada’da tıp okumak için gerekli kriterler nelerdir? Tıp…

25 Şubat 2021

aba-egitim-kanadada-tip-egitimi-almak

Kanada’da tıp eğitimi almak için neler yapılmalı? Kanada üniversite başvurusu nasıl yapılır? Kanada’da tıp okumak için gerekli kriterler nelerdir? Tıp eğitimi almak için Kanada doğru tercih mi? Birlikte inceleyelim…

Tıp alanı neredeyse tüm dünyada önemli ve ayrıcalıklı bir alan… Tıp okumak dünyanın neresinde olursanız olun uzun ve zor bir süreci kapsıyor. Bu nedenle üniversitelerden tıp kabulü almak da kolay olmuyor. Her üniversite diğer fakülte ve bölümlere göre daha zor şartlar öne sürüyor. Ayrıca; Kanada’da tıp eğitimi veren üniversitelerin sayısının oldukça az olduğu da biliniyor. Bunun nedeni ise eğitim kalitesinden taviz vermemek olarak açıklanıyor. Ülkede yalnızca 17 üniversitede tıp fakültesi bulunuyor. Bu üniversitelerin ise yalnızca 10 tanesi uluslararası öğrenci kabul ediyor. Üstelik bunlardan bazılarının eğitim dilinin Fransızca olduğu biliniyor.

Yaşam Bilimleri Eğitimi

Kanada’da tıp okumak için öncelikle yaşam bilimleri eğitimi almak gerekiyor. Tıp bölümü, resmi olarak “undergraduate” yani lisans programı statüsünde yer alıyor. Ancak; Amerika’da olduğu gibi 3 veya 4 yıllık bir lisans programının ardından okunabiliyor. 4 yıllık bir eğitimi kapsıyor. Uzmanlık ise 8 senelik lisans eğitiminden sonra alınacak programlarla mümkün olabiliyor. Yani doğrudan tıp okumak mümkün olmuyor. Peki; yaşam bilimleri nedir? Yaşam bilimleri eğitimi hangi bölümleri kapsıyor? Yaşam bilimleri okumak için neler yapmak gerekiyor?

Yaşam bilimleri eğitimi “life sciences” adıyla da anılıyor. Biyoloji, botanik, mikrobiyoloji, fizyoloji, biyokimya, biyomedikal genetik gibi alanları içine alıyor. Yaşam bilimleri eğitimi için tıpkı diğer lisans programları gibi başvuru yapılıyor. Yani lisans diploması, transkript, referans ve niyet mektupları, özgeçmiş gibi belgelerin sunulması gerekiyor. Bunun yanı sıra dil yeterliliği, akademik yeterlilik gibi konular göz önüne alınıyor. Bunlar aslında Kanada üniversite başvurusu için genel olarak talep edilen belgeler… Yaşam bilimleri eğitimi söz konusu olduğunda da talep edilen bilgi ve belgelerin bu yönde olduğu biliniyor.

Özellikle başvurulacak bölümle ilgili derslerin ortalaması önem taşıyor. Yani fen bilimleri, matematik gibi alanlarda başarılı olmanız önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Genel not ortalamasının 100’lük sistemde en az 70 olması isteniyor. Kabul aşamasında AP sınavı kritik bir rol oynuyor. AP sınavı, üniversite sayısının oldukça az oluşu ve rekabet nedeniyle devreye giriyor. Bu anlamda özellikle; biyoloji, kimya gibi alanlarda alınacak AP sınavları adaylara büyük avantaj sağlıyor.

Kanada’da Tıp Okumak İçin En İyi Üniversiteler Hangileri?

Kanada sağlık alanında öncü ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle tıp ve yaşam bilimleri okumak için oldukça doğru bir tercih olarak görülüyor. Kanada’da yaşam bilimleri alanında en iyi üniversiteler Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi… Bu üniversiteler ve bu bölümler biyomedikal alanında dünya çapında önemli işlere imza atıyorlar. Kanser çalışmaları, gıda güvenliği, çevre bilimleri gibi alanlarda dünyayı değiştirecek çalışmalar yürütüyorlar.

Kanada’da Tıp Eğitimi Almak İçin Neler Yapılmalı?

Peki; Kanada’da yaşam bilimleri bölümlerinden mezun olduktan sonra tıp okumak için neler yapmak gerekiyor. Öncelikle; Kanada’da tıp eğitimi almak için yaşam bilimlerini yüksek bir ortalama ile bitirmeniz gerekiyor. 4’lük sistemde kabul gören en düşük ortalama 3.60 olarak biliniyor. Ancak; Toronto Üniversitesi ya da McGill Üniversitesi gibi üniversiteler için bu not ortalaması yeterli olmayabiliyor.

Elbette tek koşul not ortalaması değil… Alınması gereken sınavlar da bulunuyor. Bunlardan biri MCAT yani Medical College Admission Test… MCAT oldukça uzun süren bir sınav… 7,5 saatlik bir süreyi kapsıyor. Biyoloji, kimya, fizik gibi alanlarda sorular yöneltiliyor. Bunun yanı sıra; problem çözme, eleştirel düşünme gibi becerilerin ölçülmesi hedefleniyor. Sınavda adaylara toplamda 230 soru yöneltiliyor. Almanız gereken bir diğer sınav ise CASPer… Sınav; birtakım hayali senaryolar aracılığıyla tepkilerinizi ve karakterinizi ölçmeyi amaçlıyor. CASPer, bilgisayar tabanlı olarak gerçekleşiyor. Bunlara ek olarak; ders dışı aktiviteler ve gönüllü projeler kabul sürecinde önemli bir rol oynuyor. Bazı okullar tüm bunların yanı sıra; mülakat talep edebiliyor.

Kanada’da tıp eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve başvuru süreçlerine dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

15 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest