fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Lisans Eğitimi » Kanada’da Tıp Eğitimi

Kanada’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Kanada’yı tercih etmelerinin en büyük nedeni, Kanada’nın kültürel yapısı, yaşam standartları ve göçmenlere karşı politikasından…

9 Mart 2020

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Kanada’yı tercih etmelerinin en büyük nedeni, Kanada’nın kültürel yapısı, yaşam standartları ve göçmenlere karşı politikasından kaynaklı çok zengin içerikli bir ülke olmasıdır. Bununla birlikte, eğitim kalitesi olarak Dünya QS Rankings sıralamalarında ilk 100’da yer alan üniversitelere sahip olması, Dünya’da yaşanabilir en huzurlu ve güvenli sayılan Vancouver, Montreal ve Toronto gibi şehirleriyle de sıralamada ilk 10’da yer alıyor olması, Kanada’yı kesinlikle eğitim için tercih sebebi haline getirmektedir.

 

 

Kanada’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin önünde zorlu ve rekabet dolu bir dönem olduğunu bilmeleri gerekir. Dünyanın birçok yerinde eğitimi uzun süren ve meşakkatli olan bölümlerden sağlık ve tıp alanları, belirli bir İngilizce yeterlilik koşulu ile Kanada’da eğitimini alabileceğiniz bölümler arasındadır. Tıp ve sağlık bölümleri için sadece dil koşulunu yerine getirmek yeterli değildir. Bu bölümlerde sizden akademik bazı koşullar da istenecektir. Kanada’da Lisans eğitimi 3 ile 5 yıl sürebilmektedir. Avrupa ülkelerinden farklı bir eğitim sistemi olan Kanada, sistem olarak İngiltere’nin eğitim sistemi ile benzerlik gösterir. Tıp bölümlerinin bu kadar zor olmasının en büyük nedeni, lise eğitiminden itibaren öğrencilerin bu alanda kendilerini geliştirmiş ve altyapısal olarak bu bölüm için uygun olmaları beklenir. Bir diğer sebep ise, Kanada’da İngilizce tıp bölümü olan çok az sayıda üniversite vardır. Bu nedenle rekabet oranı yüksek, giriş koşulları da aynı oranda zordur.

Kanada’da tıp eğitiminin kabul koşulları nelerdir?

Not: Öncelikle bilinmesi gereken, kabul kriterleri başvuru yapılan döneme ve üniversiteye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

  1. Başvuru yapacak öğrencilerin not ortalamasının 4 üzerinden en az 3.5 olması gerekir.
  2. Mezun olduğunuz bölümün zorluğu ve hangi bölüm olduğu önemlidir (mezun olunan üniversitenin önemi yoktur).
  3. MCAT sınav skoru gereklidir. En yüksek puan olan 528 üzerinden 500 almak gerekmektedir. Bu sınav, 4 bölümden oluşan bir tıp sınavıdır.
  4. CASPER sınav skoru da gerekmektedir. Bu sınav karakteristik bir ölçüm sınavıdır.
  5. Yapılan sosyal aktiviteler ve gönüllü çalışmalar önemlidir. Tıp alanında eğitim alacak öğrencilerin akademik geçmişleriyle birlikte sosyal çevre ile uyumu da önemlidir.
  6. Mülakat. Bazı üniversiteler CASPER sınav skoru da isteyebilmektedir. Bu sınav karakteristik bir ölçüm sınavıdır. Bazı okullar ise, evrak değerlendirmesinden sonra birebir görüşmek isteyebilir. Bazıları ise bir konu vererek o konu hakkında detaylı bilgilendirme veya ekip çalışması isteyebilmektedir.
  7. İngilizce TOEFL veya IELTS dil yeterlilik belgesi sunmak gerekmektedir.

MCAT sınavlarını da göz önünde tutulduğunda Kanada’da tıp eğitimi başvuruları 2 yıl önceden başlamaktadır. Bu nedenle üniversite araştırmanızı yaparak, üniversitelerin giriş koşullarının güncelliğini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Kanada’da Tıp okumak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, YouTube videomuza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

9 + 7 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest