fbpx
Ana sayfa » Yurtdışında Tıp » Kanada’da Tıp Okumak ve Yaşam Bilimleri Eğitimi

Kanada’da Tıp Okumak ve Yaşam Bilimleri Eğitimi

Kanada, bilimsel araştırmalar, yenilikçi yaklaşımlar ve tıp alanındaki AR-GE yatırımları ile öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Kanada’da tıp okumak,…

21 Haziran 2020

abaegitim_kanadada-tip-okumak-ve-yasam-bilimleri-egitimi

Kanada, bilimsel araştırmalar, yenilikçi yaklaşımlar ve tıp alanındaki AR-GE yatırımları ile öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Kanada’da tıp okumak, ileri teknolojiye sahip tıp fakülteleri ve mezuniyet sonrası kariyer imkanları ile öğrenciler için oldukça avantajlı. ABA Yurt Dışı Eğitim ailesi olarak, bu yazımızda sizler için; “Kanada’da nasıl tıp okunur?” sorusunu yanıtlayacak ve öncesinde gereken yaşam bilimleri programları hakkında bilgi vereceğiz.

Kanada’da Tıp Okumak İçin Gerekenler

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, tıp okumak; zorlu ve uzun soluklu bir yolculuk. Bu yüzden; pek çok üniversite tıp ve sağlık alanları için diğer bölümlerden farklı şartlar öne sürüyor. Kanada’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin önünde de büyük bir gayret isteyen ve rekabetin yüksek olduğu bir yol söz konusu. Rekabetin yüksek olma sebeplerinden bir tanesi Kanada’da tıp bölümlerinin sayısının 17 ile sınırlı olması ve yalnızca 10 tanesinin uluslararası öğrenci kabul ediyor olması. Eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz üniversite sayısı oldukça sınırlı. Bunun sebebi ülkede eğitim kalitesinden taviz verilmemesinin istenmesi.

Peki; Kanada’da tıp okumak için gerekenler neler?

Kanada’da Tıp Okumak için öncelikle yaşam bilimleri bölümlerinin bir tanesinden iyi bir ortalamayla mezun olmak gerekiyor. Bunun ardından; MCAT yani Medical College Admission Test adı verilen tıpta yeterlilik sınavından iyi bir puan elde etmeniz gerekiyor. Sınavda, biyoloji, fizik, kimya gibi alanlardaki bilginizin yanı sıra; problem çözme, eleştirel düşünme gibi becerileriniz de ölçülüyor. Aynı zamanda; CASPer adı verilen ve hayali senaryolarla karakterinizi analiz eden, bilgisayar ortamında gerçekleşen bir sınava da girmeniz gerekiyor. Bunlara ek olarak; okul dışı aktiviteler, sosyal sorumluluk projeleri ve üniversite profesörlerinden birden fazla referans mektubuna da ihtiyacınız var.

Her ne kadar resmi olarak lisans programı diye anılsa da; Kanada’da tıp eğitimi, 3-4 yıllık bir lisans programının ardından 4 yıllık bir eğitimi kapsıyor. Belirli bir alanda uzman olmanız ise; bu eğitimlerin ardından katılacağınız Medical Residency  programı ile mümkün oluyor.

Yaşam Bilimleri Eğitimi

Peki; “Yaşam bilimleri nedir?” , “Bu bölümlere nasıl girilir?”…

Yaşam bilimleri eğitimi, canlı organizmalar, fen bilimleri ve ekosistemler ile ilgilenen çok disiplinli bir anlayışı kapsıyor. Yaşam bilimleri programlarının içerisinde, biyolojiden, zoolojiye, botanikten, biyokimyaya, fizyolojiden genetiğe kadar pek çok alan mevcut. Bu bölümlere başvurular, diğer lisans bölümleri ile aynı şekilde yapılıyor. Yaşam bilimleri bölümleri sadece tıp bölümleri için bir basamak değil elbette. Bu bölümler, kanser, gıda güvenliği, biyomedikal, çevre bilimleri gibi alanlarda yakın geleceğe yön verecek bölümler arasında görülüyor.

Kanada’da Tıp Okumak: Hangi Üniversiteleri Tercih Etmeli?

Kanada’da tıp eğitimi veren en iyi üniversiteler arasında University of Toronto yer alıyor. Yaşam bilimleri alanında en iyi eğitimi yine bu üniversitede almanız mümkün. McGill University, University of British Columbia, McMaster Üniversity ve University of Montreal tıp alanında tercih edebileceğiniz en iyi üniversitelerden.

Kanada’da Tıp Eğitimi Ücretleri

Kanada vatandaşları ile uluslararası öğrencilerden talep edilen öğrenim ücretleri farklılık gösteriyor. Kanada’da tıp eğitimi ücretleri, Kanada vatandaşları için yıllık ortalama 25.000 Kanada Doları iken uluslararası bir öğrenci için 50-60.000 Amerikan Doları civarında. Fakat; Fransızca eğitim veren bir üniversiteyi tercih ederseniz, bu ücretler üçte bir oranında düşüyor. Örneğin; Montreal Üniversitesi’nde tıp eğitimi yıllık 20.000 Dolar civarında.

Kanada’da tıp okumak ya da yurt dışında eğitim hakkındaki diğer sorularınız ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 5 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest