fbpx
Ana sayfa » Yurtdışı Eğitim » Kanada’da Online Eğitim Veren Üniversiteler

Kanada’da Online Eğitim Veren Üniversiteler

Kanada’da online eğitim veren üniversiteler hangileri? Kanada üniversitelerinde online eğitim almak mümkün mü? Son yıllarda özellikle de pandemiyle birlikte online…

1 Nisan 2021

aba-egitim-kanadada-online-egitim-veren-universiteler

Kanada’da online eğitim veren üniversiteler hangileri? Kanada üniversitelerinde online eğitim almak mümkün mü? Son yıllarda özellikle de pandemiyle birlikte online eğitim gündemde yer eden konuların başında geliyor. Kanada üniversite eğitimi denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri… Kanada üniversiteleri pek çok alanda verdikleri kaliteli eğitimle dünyaya öncülük ediyor. Öğrenciler Kanada’yı hem eğitim hem de kariyer olanaklarını göz önünde bulundurarak tercih ediyor.

Kanada üniversiteleri her yıl dünyanın birçok ülkesinden binlerce başvuru kabul ediyor. Kanada’nın eğitim kalitesi Amerika, İngiltere gibi ülkelerle aynı olmasına rağmen düşük eğitim ücretleri dikkat çekiyor. Çok daha uygun eğitim maliyetleri ve yaşam masraflarıyla üniversite okumak mümkün olabiliyor. Göçmenler için Kanada en sık tercih edilen ve en kolay adapte olunabilen ülkeler arasında gösteriliyor. Kanada’da eğitim almak öğrenciler için benzersiz bir deneyim… Peki; Kanada’da online eğitim almak mümkün mü?

Neden Online Eğitim?

Teknolojinin geldiği nokta ve özellikle pandemiyle birlikte online eğitimin öğrencilere birçok avantaj sağladığına şahit oluyoruz. Hatta kimi ülkeler online eğitimin kalıcı olarak devam ettirilebileceğini söylüyor. Bununla birlikte online kurslar, sertifika programları herkes tarafından tercih ediliyor. Öğrenciler dünyanın öbür ucundaki üniversitelerin derslerini online olarak takip edebiliyorlar. Bu durum eğitim için önemli bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkıyor. Çalışmak zorunda olan veya farklı ülkelere seyahat imkanı bulamayanlar için online eğitim bir kapı açıyor. Prestijli üniversitelerden aldıkları diploma ve sertifikalar ile kendilerini geliştirebiliyorlar. Güçlü bir özgeçmiş elde edebiliyorlar. Böylelikle; Kariyerlerini farklı bir noktaya getirebiliyorlar.

Online Eğitim Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Online eğitim zaman ve mekan kavramlarının ötesine geçiyor. Öğrenci dünyanın neresinde olursa olsun istediği üniversiteye, derse, bilgiye ulaşabiliyor. Üstelik bunu çoğu zaman kendine uygun bir zaman diliminde yapabiliyor. Yalnızca üniversiteler değil sertifika programları ve kurslar için de bu durum geçerli oluyor. Üstelik bunu daha düşük maliyetlerle yapmak mümkün olabiliyor. Öğrenci yaşam masraflarından tasarruf ederek bunu başka bir ilgi alanında eğitim almak için kullanabiliyor. Böylelikle kendini daha fazla geliştirme fırsatı buluyor.

Herhangi bir ülkede sınırlı sayıda programa erişme imkanı varken online eğitimde sayısız programa ulaşılabiliyor. Bu da daha fazla bilgiye daha kolay ulaşmak anlamına geliyor. Öğrenciler, online eğitimlere gruplar halinde katıldığında dünyanın farklı noktalarından ve farklı kültürlerden insanlarla iletişim kuruyorlar. Böylelikle geniş bir network elde edebiliyorlar.

Kanada’da Online Eğitim Almak Mümkün Mü?

Kanada’nın eğitim konusunda hassas bir ülke olduğu biliniyor. Kanada nüfusunun büyük bölümü eğitimli insanlardan oluşuyor. Üniversite mezunlarının sayısının oldukça fazla olduğu biliniyor. Kanada bilim, teknoloji gibi alanlarda öğrenci adaylarını teşvik eden bir tutum sergiliyor. Yaşadığımız yüzyılın ihtiyaçlarına cevap verebilecek araştırmacılar, bilim insanları, eğitimciler yetiştirmek için pek çok imkan sunuyor. Online eğitim de bu teşvik ve desteklerin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun yetenekli öğrencilerin desteklenmesi amaçlanıyor. Bu anlamda farklı program seçenekleri sunularak bir fırsat yaratılması amaçlanıyor.

Kanada’da üniversite düzeyinde pek çok online eğitim seçeneği bulunuyor. Kanada’da online eğitim ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde birçok program seçeneği ile gerçekleştiriliyor. Öğrenciler Kanada’ya gitmeden Kanada üniversiteleri bünyesinde eğitim alma imkanı bulabiliyor. Öğrenciler sosyal bilimlerden teknolojiye pek çok alanda ön lisans seçeneklerini değerlendirebiliyor. Programlar genellikle iki yıllık bir süreyi kapsıyor. Ardından öğrenciler diploma almaya hak kazanıyor.

Lisans programları ise çoğunlukla 4 yıllık bir süreyi kapsıyor. Öğrenciler için farklı disiplinlerde pek çok lisans programı seçeneği bulunuyor. Her öğrencinin taleplerine yönelik bir program mutlaka bulunabiliyor.  Lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda ise öğrenciler genellikle iş dünyasına yönelik adımlar atıyorlar. Çoğunlukla MBA gibi programlar tercih ediliyor. Öğrenciler iş hayatlarını ve eğitimlerini aynı anda sürdürebiliyorlar. Böylelikle kariyerlerinde daha hızlı ve daha kolay ilerleme fırsatı bulabiliyorlar.

Kanada’da Online Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler Hangileri?

Kanada’da online eğitim veren çok sayıda üniversite bulunuyor. Bu üniversiteler; işletmeden mühendisliğe, medyadan bilgisayar bilimlerine pek çok alanda eğitim seçenekleri sunuyor. Öğrenciler çok daha düşük maliyetlerle hayalini kurduklarını alanda eğitim alma fırsatı yakalayabiliyor. Gelin; Kanada’da online eğitim veren üniversitelere birlikte göz atalım.

Athabasca Üniversitesi

Kanada’da online eğitim denildiğinde akla gelen ilk üniversitelerden biri Athabasca Üniversitesi… Athabasca Üniversitesi, Alberta’da yer alan bir araştırma üniversitesi olarak biliniyor. Üniversite, 1970 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite aynı zamanda Kanada’nın üniversite düzeyinde uzaktan eğitim veren ilk kurumu olarak biliniyor. İlk olarak 1972 yılında uzaktan eğitim vermeye başladıkları biliniyor. Üniversite; Kanada Uzaktan Eğitim Araştırma Kurumu’na (Canada Institute of Distance Education Research) ev sahipliği yapıyor.

Kurum; lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim veriyor. Öğrencilere 50’nin üzerinde online program seçeneği sunuyor. Kurumun şimdiye kadar 40 binin üzerinde mezun verdiği biliniyor. Mezunları arasında 80 farklı ülkeden öğrenciler yer alıyor. Athabasca Üniversitesi; işletme, hemşirelik, bilgi sistemleri gibi alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunuyor.

Fanshawe Koleji

Kanada’da online eğitim veren bir diğer kurum ise Fanshawe Koleji… Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan Fanshawe Koleji; 1967 yılından beri eğitim veriyor. Kolej, 200’ün üzerinde program seçeneği ile diploma ve sertifikalar sunuyor. Yaklaşık 80 ülkeden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fanshawe Koleji online eğitim söz konusu olduğunda 2 yıllık sertifika ve diploma programları sunuyor. Ek olarak; bireysel kurslar ve lisansüstü sertifika programları sunuyor.

Öğrenciler İnsan kaynakları, halkla ilişkiler, pazarlama, muhasebe gibi alanlarda online eğitim seçeneklerini değerlendirebiliyor. Kolej mezunlarının neredeyse tamamı mezuniyetlerinin hemen ardından iş bulabiliyor. Kolej bu yönüyle dünya çapında adından söz ettiriyor. Öğrenciler hem eğitim kalitesi hem de sunduğu kariyer fırsatları sebebiyle Fanshawe Koleji’ni sıkça tercih ediyorlar.

McGill Üniversitesi

McGill Üniversitesi, Kanada’nın en prestijli üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Üstelik dünyanın en iyi üniversiteleri arasında da kendine yer buluyor. Üniversite 1821 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversitenin ana kampüsü Montreal şehrinde yer alıyor. McGill Üniversitesi, Kanada’nın en çok başvuru alan üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın hemen her noktasından uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Buna ek olarak; çevrimiçi kurslar, diploma ve sertifika programları da sunuyor. Sunduğu online eğitim programlarıyla yaklaşık 150 ülkede binlerce öğrenciye eğitim veriyor.

Manitoba Üniversitesi

Manitoba Üniversitesi, Kanada’nın en iyi devlet araştırma üniversiteleri arasında yer alıyor. Kanada’da online eğitim veren kurumların önde gelenlerinden biri olarak biliniyor. Manitoba Üniversitesi 1877 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 100 ülkeden uluslararası öğrencileri ağırlıyor. Buna ek olarak online eğitim programlarıyla zaman ve mekan sınırlarını kaldırıyor. Öğrenciler diploma programları, sertifika programları ve kurslardan yararlanabiliyor. Online eğitim programlarında yalnızca uluslararası öğrenciler değil tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Manitoba Üniversitesi; tarih, psikoloji, sosyoloji, işletme gibi pek çok alanda online program seçenekleri sunuyor.

Saskatchewan Üniversitesi

Saskatchewan Üniversitesi, Kanada’da online eğitim veren bir başka üniversite… Saskatchewan Üniversitesi’nin tarihi 1907 yılına kadar uzanıyor. Kanada’nın en önemli araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul ediliyor. Online eğitim anlamında öğrencilere birçok fırsat sunuluyor. Ek olarak; online eğitim için öğrencilere mali destek de sağlanıyor. Öğrenciler kariyer danışmanlığı gibi imkanlardan yararlanabiliyorlar. Saskatchewan Üniversitesi öğrencilere lisans düzeyinde pek çok program seçeneği sunuyor. Tarih, pazarlama ve finans alanları en çok tercih edilen ve öne çıkan alanlar arasında yer alıyor. Üniversite ayrıca bireysel kurslar ve sertifika programları da sunuyor.

Thompson Rivers Üniversitesi

Thompson Rivers Üniversitesi sunduğu online eğitim fırsatlarıyla dünyanın her noktasından yetenekli öğrencilere ulaşmayı amaçlıyor. Diğerlerine oranla daha genç bir üniversite olan Thompson Rivers Üniversitesi, 1970 yılından beri eğitim veriyor. Üniversite klasik öğrenme biçimlerinin dışına çıkmayı amaçlıyor. Zaman ve mekan sınırlarını aşan bir eğitim modeli benimsiyor. Yaklaşık 60 açık öğrenme programı, diploma programları, lisans ve lisansüstü dereceler sunuyor.  Öğrenciler tasarım, işletme, bilgisayar bilimleri, turizm gibi alanlarda eğitim alma fırsatı bulabiliyor. Öğrenciler eğitimlerinin ardından kariyer fırsatları anlamında da destekleniyor.

Royal Roads Üniversitesi

Kanada’da online eğitim veren bir başka üniversite ise Royal Roads ÜniversitesiRoyal Roads Üniversitesi, ana kampüsü Colwood, British Columbia’da bulunan bir devlet üniversitesi olarak biliniyor. İşletme, çevre, iletişim, turizm gibi alanlarda verdiği eğitimle öne çıkıyor. Kariyer odaklı bir eğitim anlayışını benimseyen üniversite pek çok online eğitim programı sunuyor. Dünya çapında 60’tan fazla ülkede 20 binin üzerinde mezun verdiği biliniyor. Royal Roads Üniversitesi lisans dereceleri de sunuyor ancak daha çok lisansüstü eğitim programlarıyla dikkat çekiyor. Lisansüstü programlar arasında; çevresel uygulama, online öğrenme ve teknoloji, endüstriyel tasarım gibi programlar yer alıyor.

Waterloo Üniversitesi

Waterloo Üniversitesi, Kanada’da online eğitim veren bir başka kurum olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite Kanada’nın en iyi 10 üniversitesi arasında yer alıyor. 1957 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite aynı zamanda Kanada’nın en yenilikçi eğitim kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Örgün öğrenimde öğrencilere sunduğu pek çok avantaj ile tanınıyor. Araştırma faaliyetleri, kariyer olanakları, start-uplar ve pek çok benzeri alanda öğrencileri destekliyor.

Bununla birlikte öğrencilere lisans ve lisansüstü düzeyde pek çok online program seçeneği de sunuyor. Böylelikle dünyanın farklı noktalarında zeki ve yetenekli öğrencilere ulaşmayı amaçlıyor. Waterloo Üniversitesi, 500’ün üzerinde online kurs seçeneği sunuyor. Öğrenciler lisans ve lisansüstü derecelerde 40 konuda tam derece alma fırsatı bulabiliyor.

Laurentian Üniversitesi

Kanada’da online eğitim denildiğinde akla gelen bir başka üniversite ise Laurentian ÜniversitesiLaurentian Üniversitesi 1960 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite özellikle iş ve kariyer odaklı online lisans programları ile tanınıyor. Öğrenciler hem İngilizce hem de Fransızca eğitim seçeneklerinden faydalanabiliyor. Online eğitimde öğrencilere sertifika programları ve mesleki gelişim programları sunuluyor. Öğrenciler çok çeşitli alanlarda eğitim alma fırsatları yakalayabiliyor. Öne çıkan programlar arasında psikoloji, sosyoloji ve MBA programları yer alıyor.

Trent Üniversitesi

Trent Üniversitesi, Kanada’nın Ontario şehrinde bulunuyor. 1964 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite, Kanada’nın online eğitim veren kurumlarından biri olarak biliniyor. Öğrencilerini yalnız eğitim olanaklarıyla değil kariyer fırsatlarıyla da destekliyor. Trent Üniversitesi yaklaşık 80 ülkeden uluslararası öğrencilere eğitim olanakları sunuyor. 100’ün üzerinde online eğitim seçeneğiyle öne çıkıyor.

Kanada’da online eğitim veren üniversiteler hakkında bilgi almak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Online eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

7 + 10 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest