Blog

Üniversite Tercihlerinizi Dikkatli Yapın

Her yıl çok sayıda kişinin mesleki yaşamına bir adım daha yaklaştığı üniversiteye giriş sürecinde tercih dönemi 18 Temmuz tarihinde başladı. Süreç 26 Temmuz tarihinde sona erecek. Son zamanlarda sık sık değişen üniversiteye giriş sınav ve tercih döneminde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin dikkatli olması gerekiyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yayımladığı “Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” ile bu yıl üniversite tercihi yapacak olanlar için önemli bilgiler ve uyarılarda bulundu.

Tablo 3 ve Tablo 4 arasındaki fark nedir?

Kılavuzda göreceğiniz TABLO 3’ta ön lisans programları, TABLO 4’te dört veya daha fazla yıllık lisans programları yer alıyor. Bu iki tablo arasındaki fark, puanınıza göre ikisinden birini kullanacak olmanız. Başvuru yapacak olan adayın puanı 150 ila 180 puan arasındaysa TABLO 3’ten, puan 180’ten büyükse TABLO 4’ten başvuru yapması gerekiyor.

Tercihlerinizi tamamlamadan önce bu tabloları özenle inceleyip, başvuru yapmak istediğiniz bölümlerin koşullarını sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü koşullarını taşımadığınız bir programa puanınız yetse bile kabul edilmeyeceksiniz.

Tercih Sihirbazı tercih sırasında size yol gösterecek

Başvurunuzu gerçekleştirmek için Tercih Sihirbazı’na girdiğinizde, yerleştirme başarı sıralamalarını göreceksiniz. Puan türlerinin karşılarına başarı sıralarınızı yazdığınız zaman ve ‘sonraki adım’ butonunu tıkladığınızda ise karşınıza bir il listesi çıkacak. Buradan okumak istediğiniz ili ya da illeri seçebileceksiniz. Ardından, karşınıza üniversiteler çıkacak. Bir önceki adımda seçtiğiniz ilde bulunan üniversiteler karşınıza seçili olarak gelecek.

İsterseniz seçtiğiniz illerde olmayan farklı bir üniversiteyi de işaretleyebilirsiniz. Son adımda üniversitenin vakıf mı yoksa devlet mi olacağına; açıköğretim, birinci öğretim gibi eğitim şekline; burs durumu ve istediğiniz puan türüne göre seçim yapabileceksiniz. Bu aşamada ekranınıza seçtiğiniz kriterlere göre tahmini olarak yerleşebileceğiniz üniversiteler, bölümleri ve kontenjanları gelecek. Buradan istediğiniz bölümleri ‘listeme ekle (+) ’ butonunu tıklayarak tercih listenizi oluşturacaksınız.

Tercih Sihirbazı, süreç boyunca size yol gösterecek de olsa her bir aşamayı siz de dikkatlice takip etmelisiniz. İşaretlediğiniz her bir seçeneği, manuel olarak girdiğiniz her bir bilgiyi mutlaka kontrol etmelisiniz.

26 Temmuz itibarıyla tercihlerde değişiklik yapılamayacak

Toplam 24 tercih yapabileceğiniz üniversite başvurularında, sistemde ‘2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir’ ibaresini görmeden sistemi kapatmayın. Bir sorunla karşılaşır ve bu ibareyi görmezseniz sayfayı yenileyip tercihlerinizi tekrar girmeniz gerekiyor.

26 Temmuz tarihine kadar sistemde değişiklik yapabilecek olan öğrenciler, daha sonrasında herhangi bir değişiklik yapamayacak. Bu nedenle tercihlerinizi daha erken yapsanız bile, 26 Temmuz tarihinde her ihtimale karşı tercih listenizi iyice kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir