fbpx
Ana sayfa » Kanada'da Eğitim » McGill Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli?

McGill Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli?

McGill Üniversitesi Montreal, Kanada’da bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1821 yılında kurulmuştur. Kurulduğu dönemde McGill Koleji adıyla anılmaktadır. 1885 yılında kurumun…

25 Şubat 2021

aba-egitim-mcgill-universitesi-neden-tercih-edilmeli

McGill Üniversitesi Montreal, Kanada’da bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1821 yılında kurulmuştur. Kurulduğu dönemde McGill Koleji adıyla anılmaktadır. 1885 yılında kurumun adı resmi olarak McGill Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Üniversitenin ana kampüsü, Montreal şehir merkezinde yer almaktadır. Amerikan Üniversiteleri Birliği üyesi olan Amerika Birleşik Devletleri dışındaki iki üniversiteden biri olarak bilinmektedir. Dünya Ekonomik Alanı içindeki Küresel Üniversite Liderleri Forumu’nun (GULF) ise tek Kanadalı üyesidir.

McGill University, 300’den fazla çalışma alanında dereceler ve diplomalar sunmaktadır. Üniversite; sanat, bilim, tıp, mühendislik ve yönetim alanlarında öne çıkmaktadır. Yapay zeka çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Üniversite dünya sıralamalarında dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında gösterilmektedir. Kanada’da ise ilk 3 üniversite arasında yer almaktadır.

McGill Üniversitesi’nin, mezunları ve öğretim üyeleri arasında 12 Nobel ödüllü isim bulunmaktadır. 147 Rhodes Bursiyeri vardır. Aynı zamanda; 3 Grammy ödülü, 5 Emmy ödülü ve 4 Pulitzer ödülü sahibi bulunmaktadır. Üniversitenin önemli araştırmacıları arasında Ernest Rutherford da bulunmaktadır. Rutherford, atom çekirdeğini keşfetmiştir. Üniversitede Deneysel Fizik Profesörü olarak çalışırken radyoaktivitenin doğası üzerine Nobel Ödüllü bir araştırmaya imza atmıştır.

McGill Üniversitesi: Fakülte ve Yüksekokullar

Üniversite 11 ana fakülte ve yüksekokuldan oluşmaktadır. 11 ana fakülte şöyle sıralanabilir;

 • Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • Sürekli Eğitim Okulu
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Desautels İşletme Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Schulich Müzik Okulu
 • Din Bilimleri Fakültesi
 • Bilim Fakültesi

Yüksekokullar ise şöyledir;

 • Mimarlık Okulu
 • Bilgisayar Bilimleri Okulu
 • Bilgi Çalışmaları Okulu
 • Diyetetik ve Beslenme Okulu
 • Fiziksel ve Mesleki Terapi Okulu
 • Ingram Hemşirelik Okulu
 • Sosyal Hizmet Okulu
 • Kentsel Planlama Okulu
 • Çevre Okulu

Araştırma Alanları ve Keşifler

McGill Üniversitesi, sağlık bilimlerindeki araştırmaları ve keşifleriyle tanınmaktadır. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmalar ile tıp, sinirbilim ve psikoloji alanlarında önemli keşifler yapılmıştır. Bağışıklık Sistemini yöneten ilk hormon 1965’te Gordon&McLean tarafından McGill Üniversitesi’nde keşfedilmiştir. Dünyanın ilk yapay hücresi üniversitede lisans öğrencisiyken Thomas Chang tarafından geliştirilmiştir. Jack W. Szostak, hücrelerin genetik işlemlerinde anahtar bir mekanizma keşfetmiştir. Bu kanserle ilgili yeni araştırmalara ilham veren bir anlayış olarak görülmüştür. Bunun için 2009 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür. William Chalmers, McGill’de yüksek lisans öğrencisiyken Pleksiglas’ı icat etmiştir. Arama motoru olan Archie McGill Üniversitesi’nde geliştirilmiştir.

Mila Araştırma Enstitüsü ve Yapay Zeka Çalışmaları

McGill University tarafından 2017’de Mila Araştırma Enstitüsü kurulmuştur. Montreal Üniversitesi ile ortak bir girişim olduğu bilinmektedir. Mila Araştırma Enstitüsü, yapay zeka alanında çalışan profesörler, öğrenciler, endüstriyel ortaklar, girişimlerden oluşan bir topluluktur. Enstitü derin öğrenmede dünyanın en büyük akademik araştırma merkezi olarak görülmektedir.

Mcgill Üniversitesi Kütüphane Sistemi Ve Müzeler

McGill Üniversitesi kütüphane sistemi çok sayıda kütüphaneden oluşmaktadır. Kitaplar, el yazmaları, haritalar, baskılar gibi çok çeşitli eserleri içermektedir. Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar Bölümü  350 binin üzerinde öğeyi içerir. Osler Tıp Tarihi Kütüphanesi, Kanada’daki en büyük tıp tarihi kütüphanesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dünyadaki en kapsamlı kütüphanelerden biridir.

Elizabeth Wirth Müzik Binası, aynı zamanda bir kütüphanedir. Eski Strathcona Müzik Binası’nın hemen yanında yer almaktadır. Üniversite arşivleri günümüzde McGill Kütüphanesi’nin bir parçası olarak yönetilmektedir. McGill University ile bağlantılı kişiler, faaliyetler veya bunlarla ilgili resmi kayıtları barındırmaktadır. Koleksiyon, el yazmaları, metinler, fotoğraflar, görsel-işitsel malzemeler, mimari kayıtlar, kartografik malzemelerden oluşmaktadır. Ek olarak; baskılar ve çizimler, mikro formlar ve eserleri içermektedir.

Redpath Müzesi, etnoloji, biyoloji, paleontoloji ve mineraloji, jeoloji konularına yönelik koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. 1882’de inşa edilen Redpath Müzesi, Kanada’da müze olarak inşa edilen en eski yapıdır.

McGill Tıp Müzesi, McGill Üniversitesi ve eğitim hastanelerindeki tıp çalışma ve uygulamalarını belgeleyen koleksiyonları barındırır. McGill Tıp Müzesi koleksiyonlar, bireysel örnekler, eserler, ekipmanlar, kayıt defterleri gibi birçok öğeyi içermektedir. Ek olarak; otopsi dergileri, tıbbi aletler ve cihazlar, balmumu modelleri, anatomik örnekler bulunmaktadır.

McGill Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorularınız için Doç. Dr. Gamze Sart ve aba Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitim ve başvuru süreçlerine dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

8 + 1 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest