fbpx
Ana sayfa » Kanada'da Eğitim » Kanada’da Mühendislik Okumak

Kanada’da Mühendislik Okumak

Kanada; kaliteli üniversiteleri, yenilikçi eğitim anlayışı, staj ve mezuniyet sonrası iş olanakları, pek çok ülkeye göre daha uygun eğitim ve…

23 Haziran 2020

Kanada; kaliteli üniversiteleri, yenilikçi eğitim anlayışı, staj ve mezuniyet sonrası iş olanakları, pek çok ülkeye göre daha uygun eğitim ve yaşam maliyetleriyle yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesi. Peki; uluslararası öğrenciler neden Kanada’yı tercih ediyor? Kanada’da mühendislik okumak neden avantajlı? Hangi üniversiteler tercih edilmeli? Gelin, bu soruları birlikte yanıtlayalım.

Neden Kanada’yı Tercih Etmeli?

Kanada’da eğitim alan öğrenciler; telekomünikasyon, bilgisayar teknolojileri, çevre bilimi, mühendislik, robotik gibi alanlarda, üniversitelerle devletin ortak olarak yürüttükleri projelerde çalışma imkanına sahip olabiliyor. Ülkede hem İngilizce hem de Fransızca dillerinde eğitim almak mümkün. Mezuniyet sonrasında çalışma izni, oturma izni ve vatandaşlık hakkı almak Amerika ve birçok Avrupa ülkesine göre çok daha kolay. Teknoloji ve inovasyona önem veren bir ülke olan Kanada, pek çok farklı projeye ve yeni girişime de ev sahipliği yapıyor.

Kanada’da Mühendislik Okumak Neden Avantajlı?

Kanada’da mühendislik fakültelerinde interdisipliner bir anlayışın hakim olduğunu söylemek mümkün. Kanada’da mühendislik eğitimi alan bir öğrenci, alacağı derslerin bir bölümünü kendi belirleyebileceği gibi bölümler arası geçiş yapma imkanına da sahip olabiliyor. Sadece mezuniyet sonrası elde edebileceğiniz imkanlar açısından değil; araştırma ve projeler alanında da Kanada üniversiteleri uluslararası rekabette ön sıralarda yer alıyor.

Kanada’da Mühendislik Okumak: Hangi Üniversiteler Tercih Edilmeli?

Kanada’da mühendislik alanında en çok tercih edilen ve en iyi eğitim veren okulları şöyle sıralamak mümkün; University of Alberta, McGill University, University of Waterloo, University of British Columbia, University of Toronto.

University of Toronto, Kanada’nın mühendislik eğitimi veren en iyi üniversitesi olarak biliniyor ve yeni başlayan mühendislik öğrencilerine üç farklı modül sunuyor. Öğrencinin ilgi alanlarına yoğunlaşmasına olanak sağlanıyor ve belirli bir mühendislik alanında sınırlamak yerine interdisipliner bir eğitim yaklaşımı sunmayı amaçlıyor. Üniversite, bünyesinde yer alan pek çok araştırma merkeziyle de öne çıkıyor. Bu merkezlerde projeler, önemli teknoloji ve sanayi kuruluşlarıyla birlikte yürütülüyor. Üniversitede, mühendislik fakültesi için özel bir network ağı programı bulunuyor. Bu da; University of Toronto’yu diğer üniversitelerden ayıran en önemli özellik olarak göze çarpıyor.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Kanada’da mühendislik bölümlerinin başvuru koşulları, diğer bölümlerle benzerlik gösteriyor. Not ortalaması, dil yeterliliğini gösteren IELTS ya da TOEFL belgesi ile başvuru yapmak mümkün. Mühendislik bölümleri için fen bilimleri ve matematik alanlarındaki not ortalamanız ayrıca önem taşıyor. Buna ek olarak Advanced Placement (AP) sertifikalarına sahip olmanız diğer adayların önüne geçmenize yardımcı oluyor.

Fiyatlar ve Burslar

Kanada’da ortalama bir mühendislik bölümünün yıllık ücreti yaklaşık 30.000 Kanada Doları. Tabi bu ücretler, üniversiteye ve bölgeye göre farklılık gösterebiliyor. University of Toronto’da mühendislik okumak isterseniz; bu ücret 50 – 55.000 Kanada Doları arasında değişiyor. Kanada’da eğitim ücretleri ABD ve İngiltere’de bulunan aynı seviyedeki okullara göre oldukça düşük. Buna ek olarak; Kanada’da yaşam maliyetlerinin oldukça uygun olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kanada’da üniversite ücretlerinin bir bölümü devlet tarafından karşılansa da tüm üniversiteler ücretli eğitim veriyor. Üniversiteler, öğrencilerine ihtiyaçları ve başarıları doğrultusunda yıllık öğrenim ücretlerinin bir kısmını karşılayabilecekleri oranda burslar verebiliyor. Öğrenciler, okurken part-time çalışma imkanına sahip oldukları için masraflarının bir bölümünü genellikle bu şekilde karşılıyorlar.

ABA Yurt Dışı Eğitim ailesi olarak Kanada’da mühendislik okumak ve üniversite eğitimi ile ilgili soruları yanıtlamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler…

Genel Merkez

Büyük Bebek İnşirah Yokuşu No: 65 Bebek/Beşiktaş/İstanbul

E-Posta  

info@abaedu.com

Telefon 

0 (212) 287 86 06

Contact Us

5 + 2 =

Whatsapp

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

AbaEğitim Bültenine Abone Olun

Aydınlatma Metnini okudum, e-posta adresimin bülten üyeliği kapsamında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlenmesini ve e-posta almayı kabul ediyorum.

Aboneliğiniz başladı!

Pin It on Pinterest